کد خبر: ۳۶۸۱۹
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۸۶ - ۱۳:۵۵
تعداد نظرات: ۴ نظر

جمشیدی مدرس حوزه و دانشگاه و مشاور مذهبی گفت: مراسم های عزاداری که در اسلام وجود دارد، خود نوعی شادی ایجاد می کند. با شرکت در مجلس عزاداری اباعبدالله (ع) انرژی های منفی را از دست می دهیم و شاد می شویم. سعادت شرکت در مجلس اباعبدالله (ع) خود شادی مضاعف به همراه دارد.


مردم ما درک صحیحی از شادی ندارند. شادی های کاذب را شادی، شادی های حقیقی و صادق را غم و اندوه می پندارند.

به گزارش سرویس فرهنگی « فردا »٬ فاطمه جمشیدی مدرس حوزه و دانشگاه و مشاور مذهبی با بیان اینکه اسلام٬ شادی را به طور کامل تأیید می کند، درباره فرهنگ شادی در اسلام گفت: اسلام دین شادی است و شادی را کاملاً قبول دارد. سوره یونس آیه ۵۸ ٬ سوره رم آیه ۳۶ ٬ سوره رعد آیه ۲۸ ٬ سوره فجر آیه ۲۷ و در نهج البلاغه٬ حکمت ۱۴۳ و۱۴۴ ٬ خطبه ی۱۱۴ ٬ نامه ی ۲۲ ٬همگی مؤید این مطلب است.

وی با اشاره به سوره ی فجر آیه ۲۷ ٬افزود: از نظر اسلام مؤمن شاد ترین انسانهاست. در سوره یونس هم عنوان شده است که کسانی که شادند بهترین خیری است که به ایشان داده اند.

جمشیدی با بیان اینکه شادی در کشور ما کم نیست، بیان داشت: مردم ما مفهوم صحیحی از شادی ندارند. شادی های کاذب را شادی، شادی های حقیقی و صادق را غم و اندوه می پندارند. به همین دلیل است که فکر می کنیم شادی در کشور ما کم است.

وی افزود: مراسم های عزاداری که در اسلام وجود دارد، خود نوعی شادی ایجاد می کند. با شرکت در مجلس عزاداری اباعبدالله (ع) انرژی های منفی را از دست می دهیم و شاد می شویم. سعادت شرکت در مجلس اباعبدالله (ع) خود شادی مضاعف به همراه دارد.

فاطمه جمشیدی با اشاره به این نکته که مفهوم شادی در میان مردم تبیین نشده است گفت: مشکل ما این است که آنچه مردم به عنوان شادی می شناسند با شادی حقیقی متفاوت است. راه حل این مشکل هم این است که آنهایی که شادی حقیقی و صادق رادرک کرده اند، جلوه دهند. مردم اغلب افراد مؤمن را افرادی غم زده می دانند چون این فراد، شادی را که از طریق ارتباط با خدا بدست آورده اند٬ جلوه نمی دهند.

وی افزود: ایمان خود نوعی فرح است. ارتباط با خدا از طریق نماز و ذکر و دعا نوعی شادی ایجاد و حتی فرد را از شادی اشباع می کند. همانطور که امام معصوم گفته است: «روزی که گناه نکنید آن روز عید است» و عید هم روز شادی است.

این مشاور مذهبی با بیان اینکه راه رسیدن به خدا شادی است ادامه داد: از غم و حزن نمی شود به خدا رسید. شاید افراد مؤمن گریه کنند اما گریه ی آنها از غم فراق خدای سبحان است و نوعی راز و نیاز با معبود است که خود شادی به همراه دارد. اما متأسفانه مفهوم این نوع شادی به عنوان شادی صادق برای مردم تبیین نشده است.

وی با اشاره به اینکه رابطه ی بین خدا و بشر از طریق شادی است٬ به سخنی از آیت الله مصباح با این مضمون استناد کرد: «لذتی که اسلام بر می گزیند خواستگاه شادی های اصیل است. یعنی هر چه به رابطه میان خدا بشر بیانجامد و آن را تداوم بخشد، نه نوع لذت های غفلت زا و سکر آور و پایین آوردنده ی آدمیان از شأن انسانیشان».

جمشیدی با بیان این سخن ارسطو که «مردم در شادی سه گروهند ۱ـ مردم عادی که لذت را شادی می دانند. ۲ـ مردم موفق که شادی را معادل عمل خوب می دانند. ۳ـ دانشمندان که زندگی متفکرانه را شادی می دانند.»٬ گفت: شادی از دیدگاه مردم متفاوت است. برخی افراد می گویند شادی وجود دارد و در جستجوی آن بوده و آن را یافته اند. برخی دیگر می گویند شادی وجود ندارد چون هیچگاه در پی آن نبوده اند.

فاطمه جمشیدی در پایان درباره ی شادی موجود در رنگ ها و صداها بیان داشت: در قرآن در سوره ی بقره به «صبغة الله»، رنگ خدایی اشاره شده است. خداوند برای اینکه بخواهد جهان و جهانیان را در معرض دید خود قرار بدهد، الوان را آفرید و موسیقی صادق که در صدای طبیعت، جنگل، آبشار، باد٬و... جلوه می یابد و این شادترین رنگ ها و صداهاست.

فاطمه جمشیدی مدرس حوزه ی علمیه و دانشگاه و کارشناس و مشاور مذهبی است. از وی مقاله ای با عنوان «مقام زن در قرآن و روایت» منتشر شده است.

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۳۵ - ۱۳۸۶/۰۷/۳۰
0
0
اتفاقا اقاي دكتر الهي قمشه اي نيز در يكي از سلسله سخنراني ها و مباحث خود در باب وجود هارموني و نظم در قاموس هنر دقيقا به اين نكات اشاره كرده است ميتوانيد از ان استفاده كنيد.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۰۲ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۱
0
0
فقط یک سوال : چرا معصوم(ع) می فرماید: حزن مومن در قلب او و شادی او در ظاهر است.
خانم محترم کمی هم بجای استناد به سخنان افرادی که در تمام صحبتهای خود، فکر منافع باندی و نه روح حقیقی دین هستند، بروید در خود کلان این بزرگان راه را بجویید.
قطعا این اندازه غفلت از صحبت عزیزان و استفاده ابزاری از مراسم پرشکوه و خودجوش عزاداری برای اباعبدالله که قطعا عزاداری برای مرگ دین و دیانت و مردانگی و شرافت انسانی در آن برهه تاریخی و جهت تذکر فاجعه ای عظیم برای عدم تکرار در آینده است، آن را در این عصر تبدیل به محلی برای چشم و هم چشمی و به قول این خانم برای تخلیه شادی کرده است. نه خانم محترم برنامه دهه عاشورا دقیقا عزاداری است و همزمان تذکر واقعه ای عظیم برای درس گرفتن. نه برنامه ای که اکنون تبدیل به تمرین آوازهای منجر به رقص شده است. واقعا متاسفم.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۰۵ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۱
0
0
اين نظر كاملاصحيح است كه شادي كاذب دلتنگي مي آوردبنابراين بايددرتبيين شادي واقعي تلاش بيشتري صورت گيرد.رسانه ها خصوصا تلويزيون نقش زيادي دارند.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۲۱ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۱
0
0
البته گریستن گاهی با شادی همراه است چنانکه همه ما عبارت "اشک شادی" را شنیده ایم و بکار برده ایم ولی گریستن در عزاداری آل عبا و سایر ائمه شیعه از هیچ نظرگاهی با شادی قرین نیست بلکه با احساساتی از تاسف، اندوه، خشونت، بیرحمی، ترس، بیداد، اسارت و ... همراه است. گریستن پیروان مذهب شیعه غالبا حقیقی نیست بلکه به امید کسب ثواب و اجر اخروی است چنانکه امام خمینی فرمود تباکی کنید، (یعنی وانمود کنید که می گریید).

گریاندن مردم برای طبقه واعظ و آخوند های منبری یک تکنیک روانشناسانه است که طی قرنها بسیار تلطیف و تدقیق شده است چنانکه آخوندها یک کتابی دارند بنام "طریق البکاء" و آن راه و روش گریه برای نیل به اهداف است.

گریستن مردم نیز آگاهانه نیست چنانکه شنیده ایم: "بذار من روضه بخوانم بعد تو گریه کن" و این نشانه ای است از آن که وقتی مردم به روضه و عزا می روند پیشاپیش آماده اند تا گریه کنند و مهم نیست که واعظ چه میگوید و از کجای معرکه کربلا حکایت میکند. در عزاداریها برخی افراد و نوچه های آخوندهای روضه خوان مامورند که بصدای بلند بگریند تا دیگران هم خبردار شوند و به آنان تاسی نمایند و تباکی کنند. این مانند تکبیرگفتن و شعاردادن در تظاهرات سیاسی است که مثلا وقتی سخنران به گوش یا ریشش دستی بکشد، فرد یا افراد معینی تکبیر یا شعاری را "سر می دهند" تا دیگران به پیروی از "سرنخی" که داده شده مشتهایشان را گره کنند، یا تکبیر گویند یا فریاد زنند مرگ بر ...

یکی دیگر از دلایل عزاداری و روضه خوانی ارتباطاتی است که بین مردم بوجود می آید و مثلا برای ازدواج جوانان یک دیدارها و تماسهائی برقرار می شود.

در دوران ما و در تهران و بخصوص میدان محسنی، جوانان علاقه خاصی به مراسم عاشورا دارند زیرا .... باید از نزدیک ببینید ودقت کنید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های سایت