واکنش چین به نامه «ظریف» وزیر خارجه ایران به «جوسپ بورل»

کد خبر: 1005070

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به برنامه جامع ۲۵ ساله همکاری‌های چین و ایران گفت: پکن آماده همکاری با ایران برای پیشرفت مداوم در همکاری‌های عملی دو جانبه است.

خبرگزاری تسنیم: «جائو لی جیان» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پکن افزود: چین و ایران به عنوان دوستان سنتی یکدیگر، در زمینه توسعه روابط دو جانبه با یکدیگر در ارتباط هستند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین در واکنش به نامه «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران به «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام در مورد عدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام و ارجاع آن طبق بند 36 به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل مسایل گفت: قرارداد هسته ای ایران نتیجه مهم دیپلماسی چند جانبه است که به تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل رسیده است.

او تصریح کرد: برجام یک ستون مهم برای رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای و عامل صلح و ثبات در خاورمیانه است و بخش مهمی از نظم بین المللی بر اساس قوانین بین المللی است.

جائو «خروج ایالات متحده از برجام و فشار حداکثری این کشور بر ایران را دلیل اصلی تنش در اوضاع هسته ای ایران» عنوان کرد و گفت: چین امیدوار است همه طرف های ذیربط بتوانند چشم انداز کلی و بلند مدتی را در ارتباط با برجام اتخاذ کنند و تلاش نمایند اختلافات در مورد اجرای برجام را از طریق گفت و گو و مشورت در چارچوب کمیسیون مشترک برجام حل و فصل کنند.

او همچنین خواستار ایجاد تعادل میان حقوق و تعهدات دو جانبه در قالب برجام شد و گفت: چین تمام تلاش خود را برای حفظ و اجرای برجام انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پایان یادآوری کرد که پکن با هدف برقراری صلح بین همه طرف ها، مذاکرات را ترویج می دهد و به تلاش های خود برای حل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته ای ایران ادامه می دهد.

«جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه‌شب در بیانیه‌ای گفت: امروز نامه‌ای از وزیر خارجه ایران دریافت کردم که نگرانی‌های ایران درباره مسایل مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک توسط فرانسه، آلمان و انگلیس را از طریق مکانیسم حل اختلاف به کمیسیون مشترک آنگونه که در بند 36 توافق آمده، ارجاع داده است.

به گزارش ایرنا، بورل افزود: همانگونه که پیشتر گفته‌ام، مکانیسم حل اختلاف نیازمند تلاش شدید همه [طرف‌ها] با حسن نیت است به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک، از همه مشارکت‌کنندگان برجام انتظار دارم که به این روند با این روحیه و در چارچوب برجام نزدیک شوند.

وی در این بیانیه همچنین گفت: کمیسیون مشترک که مسئول نظارت بر اجرای توافق تحت مفاد برجام است از سال 2016 تاکنون برای بحث پیرامون اجرای برجام و رسیدگی به مسایل مرتبط که توسط هر یک از مشارکت‌کنندگان به استحضار هماهنگ‌کننده رسیده، تشکیل شده است.

بورل ادامه داد: همچنانکه به پنجمین سالگرد برجام نزدیک می‌شویم، مایلم از این فرصت استفاده کرده و اهمیت این توافق را یادآوری کنم. برجام دستاوردی تاریخی برای منع اشاعه هسته‌ای در جهان است که بر امنیت منطقه‌ای و جهانی تاثیرگذار است. من همچنان مصمم هستم که به همکاری با مشارکت‌کنندگان برجام و جامعه جهانی برای حفظ آن ادامه دهم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت