پیشنهاد نخست‌وزیر جدید ژاپن به رهبر کره شمالی

کد خبر: 1022633

نخست‌وزیر جدید ژاپن در پیامی برای مجمع عمومی سازمان ملل از اعلام آمادگی خود برای دیدار بدون هرگونه پیش‌شرط با رهبر کره شمالی و برقراری روابط سازنده با این کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس: «یوشی‌هیده سوگا» نخست‌وزیر ژاپن روز گذشته (جمعه) در یک پیام ویدئویی برای هفتاد و پنجمین جلسه مجازی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که آمادگی دارد بدون هرگونه پیش‌شرطی با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، سوگا تصریح کرد: «به عنوان نخست‌وزیر ژاپن، آماده ملاقات با رئیس کیم جونگ اون بدون هرگونه شرطی هستم».

این دیپلمات ارشد ژاپن ضمن تأکید بر لزوم توسعه روابط توکیو و پیونگ‌یانگ گفت: «برقراری روابط سازنده بین ژاپن و کره شمالی نه تنها به نفع هر دو کشور است بلکه نقش بسیار مهمی در صلح و ثبات منطقه نیز ایفا می‌کند».

سوگا با اشاره به بیانیه ژاپن-پیونگ‌یانگ گفت که مطابق با آن پیمان، ژاپن به دنبال عادی‌سازی روابط با کره شمالی «از طریق حل جامع موضوعات مهم نگران‌کننده‌ای چون آدم‌ربایی، موضوعات هسته‌ای (اتمی) و موشکی و همچنین حل و فصل گذشته ناگوار است».

در حال حاضر، هیچ روابط دیپلماتیکی میان دو کشور ژاپن و کره شمالی وجود ندارد و با اینحال، نمایندگان دو کشور در خصوص مسئله برخی اتباع ژاپنی که به اتهام جاسوسی در کره شمالی بازداشت شده‌اند و همچنین برنامه اتمی پیونگ‌یانگ گفت‌وگوهایی داشته‌اند.

پیش از این نیز «آبه شینزو» نخست‌وزیر سابق ژاپن نیز برای دیدار بدون پیش‌شرط با رهبر کره شمالی ابراز امیدواری کرده بود اما هیچ دیدار اینچنینی صورت نگرفت.

*مصمم به برگزاری بازی‌های المپیک در تابستان ۲۰۲۱ هستیم

سوگا در پیام خود به سازمان ملل همچنین درباره برگزاری بازی‌های المپیک گفت که توکیو مصمم است تا در تابستان سال ۲۰۲۱، میزبان بازی‌های المپیک و پارالمپیک باشد.

وی در این خصوص گفت: «در تابستان سال آینده (۲۰۲۱)، ژاپن مصمم به میزبانی بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو است تا اثبات کند که بشریت این بیماری همه‌گیر (کرونا) را شکست داده است. من از هیچ‌ تلاشی برای استقبال از شما در بازی‌هایی که در امن و امان برگزار شود، مضایقه نمی‌کنم».

در ماه مارس (فروردین ماه) اعلام شد که بازی‌های المپیک به واسطه شیوع کرونا تا سال۲۰۲۱ به تعویق افتاده است و از ۲۳ ژوئیه تا ۸ اوت ۲۰۲۱ (دوم تا ۱۸ مردادماه ۱۴۰۰) و از ۲۴ آگوست تا پنجم سپتامبر ۲۰۲۱ (سوم تا ۱۵ شهریور ماه ۱۴۰۰) برگزار می‌شود اما درعین حال نام اصلی آن «بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو» تغییری نخواهد کرد.

یوشی‌هیده سوگا در تاریخ ۱۶ سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) بعنوان نخست‌وزیر جدید ژاپن جایگزین «آبه شینزو» شد که در اواخر ماه آگوست (اوایل شهریورماه) به دلیل بیماری از سمت خود استعفا کرده بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت