اولین سفر معنادار وزیر خارجه چین به ژاپن

کد خبر: 1034823

وزیر خارجه چین برای اولین بار پس از روی کار آمدن دولت جدید ژاپن به این کشور سفر کرد.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از الجزیره، وانگ یی وزیر خارجه چین امروز (سه شنبه) به توکیو، پایتخت ژاپن سفر کرد تا اولین مقام عالیرتبه این کشور باشد که پس از روی کار آمدن نخست وزیر جدید ژاپن در ماه سپتامبر به ژاپن سفر کرده است.

این سفر درحالی انجام شده که به ظاهر نگرانی ها درباره تحرکات پکن در منطقه افزایش یافته اما بزرگترین توافق تجاری دنیا در منطقه شرق آسیا با حضور کشورهایی مانند چین و متحدان قدیمی آمریکا مانند ژاپن و کره جنوبی باعث نزدیک تر شدن کشورهای این منطقه با یکدیگر باوجود سنگ اندازی های آمریکا شده است. توشیمیتسو موتگی پس از این دیدار اعلام کرد که دو طرف بر ادامه همکاری برای حل مشکلات مربوط به دریای چین شرقی توافق کردند.

سوگا به عنوان نخست وزیر ژاپن به دنبال حفظ تعادل در اتکای اقتصادی عمیق اقتصاد ژاپن به چین است و باوجود اختلافات دو کشور بر سر جزایر مورد مناقشه، طرفین قصد دارند باتوجه به روابط عمیق اقتصادی این مسئله را با کمترین تنش حل و فصل کنند.

باوجود دست رد ژاپن به درخواست‌های دونالد ترامپ و مقامات دولتش برای اتخاذ رویکرد سرسختانه از جانب توکیو در قبال پکن، توشیمیتسو موتگی، وزیر خارجه ژاپن روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که مسائل متعددی میان دو کشور وجود دارد که از طریق دیدارهای بلند پایه به این مسائل پرداخته خواهد شد.

وزیر خارجه ژاپن همچنین از گفتگو با همتای چینی خود درباره ادامه تردد و رفت و آمد میان دو کشور با وجود شیوع ویروس کرونا و اتخاذ رویکردهای مناسب برای ادامه روابط میان دو کشور در دوره پسا کرونا خبر داد.

ژاپن به واسطه توافقات تجاری اخیر بیش از پیش به چین نزدیک شده است و باتوجه به عدم حضور آمریکا در پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای این برای اولین بار است که چین، ژاپن و کره جنوبی در یک پیمان تجارت آزاد در کنار یکدیگر حضور دارند.

وزیر خارجه چین قصد دارد پس از ژاپن به کره جنوبی سفر کرده و علاوه بر مسائل مربوط به روابط اقتصادی درباره موضوعاتی مانند کره جنوبی نیز با مقامات این کشور گفتگو کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت