300 کشته بر اثر گرما در هند

کد خبر: 516533

بیش از 300 نفر بر اثر شدت گرما در هند طی یک ماه اخیر جان باخته‌اند و پخت و پز روزانه نیز ممنوع شده است.

پرس تی وی: دمای هوا در برخی مناطق هند در یک ماه اخیر در بعضی اوقات به 44 درجه سانتیگراد رسیده است. گرمازدگی 110 نفر را در ایالت اوریسا، 137 نفر را در ایالت تلنگانا و 45 نفر دیگر را در ایالت آندرا پرادش به کام مرگ فرستاد.
مقامات هند، روز جمعه ضمن اعلام این خبر همچنین از ممنوع شدن پخت و پز روزانه در بعضی نقاط کشور که دچار خشکسالی است و احتمال آتش سوزی وجود دارد، خبر دادند.
در اقدامی بی سابقه در ایالت بیهار واقع در شرق هند پخت و پز از ساعت 09:00 صبح تا 06:00 عصر ممنوع شده است.
چندین روز پیش وزش بادهای گرم در هوای خشک منطقه باعث شد آتش از سقف زاغه‌ها و خانه‌های کاهگلی به خارج سرایت کند و آتش سوزی مرگباری رخ دهد. دستکم 79 نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند.
بر اساس این گزارش، از مردم خواسته شده پخت و پز خود را به شبها موکول کنند.
مقامات هند اعلام کرده‌اند برای جلوگیری از آتش سوزی بیشتر، روشن کردن آتش در مزارع و مراسم مذهبی ممنوع است و تخلف از آن، مجازات یکسال زندان در پی خواهد داشت.
کم آبی در برخی روستاهای هند بیداد می کند.
به گفته مقامات محلی بیهار، «بادهای غربی می‌توانند آتش سوزی را به راحتی گسترش دهند و خسارات زیادی وارد کنند.»
این در حالی است که خشکسالی شدید، محصولات کشاورزی را نابود کرده، دامها را کشته و دستکم 330 میلیون هندی را با مشکل تامین آب روزانه مواجه کرده است.
بیشتر رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سدها در ایالت‌های ماهاراشترا و گجرات در غرب هند خشک شده‌اند و به گفته مقامات محلی، منابع آب زیر زمینی نیز تنها 22 درصد ظرفیت خود آب دارند.
در برخی مناطق، شرایط آنقدر بد است که دولت مجبور شده با ارسال تانکرهای آب، کمک‌های اضطراری ارائه دهد که به هیچ وجه کافی نیست.
دولت در پیام‌های تلویزیونی از مردم به ویژه ساکنان ایالت آندرا پرادش در جنوب هند خواسته در ساعات گرم روز در خانه بمانند و از حضور زیر تابش مستقیم آفتاب خودداری کنند.
تعداد زیادی از کشاورزان و کارگران نیز به نزد بستگان خود در مناطق خنک‌تر کشور رفته‌اند.
این دومین سال متوالی است که جنوب هند با موج گرمای تحمل ناپذیر مواجه می‌شود. گرمای سوزان سال گذشته میلادی دستکم 2500 کشته بر جای گذاشت.
اگر چه دولت هند را نمی‌توان عامل گرمای هوا دانست اما ناکارآمدی دولت در حل مشکل کم‌آبی در فصل گرم سال باعث نارضایتی جدی شهروندان هندی شده است.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها