ادامه اعتراضات علیه نامزدی بوتفلیقه

کد خبر: 927760

اعتراضات علیه نامزدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از العربی الجدید، در حالی که انتظار می‌رود امروز جمعه تظاهرات سراسری در الجزایر در اعتراض به نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، دولت این کشور برای دومین هفته متوالی از ائمه مساجد خواست که در خطبه‌های خود مردم را به آرامش و اجتناب از شورش فرا بخوانند.

در سایه گسترش دامنه اعتراضات علیه نامزدی بوتفلیقه برخی احزاب هوادار او بر اثر استعفا‌های ناگهانی وارد مرحله بحران داخلی شدند.

در همین راستا بیش از ۵۰۰ نفر از اعضای حزب جبهه آزادیبخش ملی (حزب حاکم) که بوتفلیقه ریاست آن را بر عهده دارد از این حزب و تمام هیئت‌های آن استعفا کرده و دلیل استعفای خود را اصرار رهبری حزب به ادامه ماجراجویی در کشور و قرار گرفتن رو در روی مردم دانسته است.

گفتنی است که بوتفلیقه بعد از اعلام نامزدی خود در انتخابات برای پنجمین دوره متوالی برای ادامه درمان به سوئیس سفر کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار است ۱۸ آوریل آینده (۲۹ فروردین) برگزار شود و این کشور از زمان اعلام نامزدی بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری صحنه اعتراضات است.

برخی از احزاب و گروه‌های سیاسی در الجزایر بر مخالفت خود با نامزدی بوتفلیقه به دلیل بیماری وی تاکید کرده اند. بوتفلیقه ۸۱ ساله که تاکنون چهار دوره متوالی ریاست جمهوری الجزایر را بر عهده داشته است در آوریل سال ۲۰۱۳ میلادی دچار سکته مغزی شده و برای درمان به پاریس سفر کرد. وی بعد از بازگشت از فرانسه، در رسانه‌ها بر روی صندلی چرخدار رؤیت شده است. بوتفلیقه از آن زمان تاکنون، بار‌ها کشور را برای معاینات دوره‌ای به‌مقصد سوئیس و فرانسه ترک کرده است.

زخمی شدن ۱۰ شهروند الجزایری در درگیری با نیروهای امنیتی خبرگزاری فرانسه از زخمی شدن ده شهروند الجزایری در درگیری با نیروهای امنیتی در جریان تظاهرات سراسری علیه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دست کم 10 شهروند الجزایری در حمله نیروهای پلیس در جریان تظاهرات سراسری علیه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور کنونی این کشور زخمی شدند.

ده‌ها هزار نفر از شهروندان الجزایری در اعتراض به نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات آینده در خیابان‌های پایتخت تظاهرات کردند.

خبرنگار المیادین گزارش داد که نیروهای امنیتی الجزایر با استفاده از گاز اشک آور تلاش کردند معترضان در اطراف دفتر نخست‌وزیری را پراکنده کنند.

شهروندان الجزایری با سردادن شعارهایی از بوتفلیقه خواستند که از نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین دوره متوالی صرف نظر کنند. آنها همچنین خواستار مبارزه با فساد، تلاش برای توسعه و اصلاحات در این کشور شدند.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار است 18 آوریل آینده (29 فروردین) برگزار شود و این کشور از زمان اعلام نامزدی بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری صحنه اعتراضات است.

برخی از احزاب و گروه‌های سیاسی در الجزایر بر مخالفت خود با نامزدی بوتفلیقه به دلیل بیماری وی تاکید کرده اند. بوتفلیقه 81 ساله که تاکنون چهار دوره متوالی ریاست جمهوری الجزایر را بر عهده داشته است در آوریل سال 2013 میلادی دچار سکته مغزی شده و برای درمان به پاریس سفر کرد. وی بعد از بازگشت از فرانسه، در رسانه‌ها بر روی صندلی چرخدار رؤیت شده است. بوتفلیقه از آن زمان تاکنون، بارها کشور را برای معاینات دوره‌ای به‌مقصد سوئیس و فرانسه ترک کرده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت