امکان دارد بایدن 3 برابر ترامپ رای بیاورد!

کد خبر: 1002973

شبکه سی ان ان در تازه ترین گزارش خود، به آخرین نظرسنجی های ایالتی در آمریکا اشاره کرده است. نظرسنجی هایی که طی ماههای اخیر، به ضرر دونالد ترامپ و البته به سود جو بایدن و دموکراتها رقم خورده است. این گزارش و گزارشهای مشابه، اگرچه از سوی رئیس جمهور آمریکا تکذیب می شود، اما نباید فراموش کرد که اخیرا ترامپ برای نخستین بار طی سالهای اخیر، از امکان شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ( نوامبر 2020) خبر داده است. ضمن آنکه برخی گزارشها حاکی از پذیرش شکست ترامپ از سوی اعضای ارشد کمپین انتخاباتی وی می باشد.

امکان دارد بایدن 3 برابر ترامپ رای بیاورد!

امکان دارد بایدن 3 برابر ترامپ رای بیاورد!

به گزارش گروه سیاسی فردا، آخرین نظرسنجی های ایالتی چه می گوید؟

شبکه سی ان ان با اشاره به نظرسنجی اخیر نیویورک تایمز در ایالات خاکستری و حساس می نویسد :

" در نظرسنجی نیویورک تایمز، تاکید شده است که اختلاف آرای بایدن و ترامپ در سه ایالت میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین دو رقمی شده است. به این ترتیب، در میشیگان بایدن با اختلاف 11 درصد، در ویسکانسین با اختلاف 11 درصد و در پنسیلوانیا با اختلاف 10 درصد از ترامپ پیشی گرفته است. به نظر می رسد رئیس جمهور آمریکا برای جبران اختلاف امتیاز خود با جو بایدن، مسیر بسیار سختی را در پیش دارد."

با این حال، نتایج نظرسنجی ها در دیگر ایالات خاکستری و تعیین کننده نیز نشان دهنده برتری بایدن بر ترامپ است.مطابق نظرسنجی نیویورک تایمز، بایدن در ایالت فلوریدا با 6 درصد، در ایالت آریوزنا با 7 درصد و در ایالت کارولینای شمالی با 9 درصد از ترامپ جلوتر است. وجه مشترک هر 6 ایالت این است که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، آرای الکترال آنها را تصاحب کرده بود. حال تصور کنید که اگر این "ایالات قرمز" در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، به "ایالات آبی" تبدیل شوند و آرای خود را به سود بایدن و حزب دموکرات به گردش در آورند، چه اتفاقی رخ خواهد داد! شبکه سی ان ان به این سوال پاسخ داده است :

"اگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همین امروز برگزار شود و ترامپ مطابق نظرسنجی ها، نتیجه را در شش ایالت میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، کارولینای شمالی ، آریزونا و فلوریدا را به رقیب دموکرات خود جو بایدن واگذار کند، در آن صورت بایدن 333 رای الکترال و ترامپ 205 رای را کسب خواهد کرد. با این حال بازی ممکن است در این نقطه تمام نشود و فاجعه بدتری در انتشار ترامپ باشد!"

وضعیت ترامپ در اوهایو و آیووا نیز خوب نیست!

منظور شبکه سی ان ان از فاجعه بدتر، اتفاقاتی است که در برخی ایالات دیگر( که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در آنها پیروز شده است) رخ می دهد. به نظر می رسد الگوی انتخاب رای دهندگان تنها در این 6 ایالت دچار تغییر نشده و به دیگر ایالات نیز سرایت کرده است! به عنوان مثال، در نظرسنجی دانشگاه "کوئینی پیاک" که در ایالت اوهایو برگزار شده است، بایدن 46 درصد و ترامپ 45 درصد آرا را کسب کرده اند. اگر ترامپ در اوهایو نیز به مانند 6 ایالت دیگر شکست بخورد، بایدن موفق به کسب 351 رای الکترال خواهد شد و در مقابل، ترامپ تنها 184 رای الکترال را به دست خواهد آورد. یعنی بایدن حدود دو برابر آرای ترامپ را کسب می کند. شبکه سی ان ان، در ادامه به وضعیت متزلزل ترامپ در ایالت کوچک "آیووا" نیز اشاره کرده است. "دس مونیس" که در اوایل ماه جاری میلادی برگزار و نتایج آن منتشر شده است، نشان می دهد که در ایالت آیووا، ترامپ 43 درصد و بایدن 44 درصد آرا را کسب کرده اند.در این صورت، تعداد آرای الکترال بایدن به 357 عدد می رسد و ترامپ 170 رای را کسب خواهد کرد.

شوک ایالت تگزاس به ترامپ

امکان دارد بایدن 3 برابر ترامپ رای بیاورد!

فاجعه بارترین نکته ای که در نظرسنجی های اخیر، توجه ترامپ را نسبت به خود جلب کرده است، به رویگردانی رای دهندگان آمریکایی از وی در ایالت تگزاس باز می گردد. ایالت تگزاس، معروف به آشیانه جمهوریخواهان است. آخرین بار، جیمی کارتر نامزد حزب دموکرات توانست در سال 1976 میلادی، رقیب خود جرالد فورد را در تگزاس شکست دهد. پس از آن، همواره این ایالات، پایگاهی برای رای آوری جمهوریخواهان بوده است. فراتر از آن، تگزاس با 38 رای الکترال، پس از کالیفرنیا( با 55 رای الکترال)، دومین ایالت با اهمیت انتخاباتی در آمریکا محسوب می شود. مطابق نظرسنجی اخیر دانشگاه کوئینی پیاک، بایدن در ایالت تگزاس با اختلاف یک درصد از ترامپ پیشی گرفته است! این یعنی تکمیل کابوس انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا! در صورتی که بایدن بتواند آرای الکترال تگزاس را نیز به سود خود به گردش در آورد، نزدیک به 400 رای الکترال( 395 رای) کسب خواهد کرد و در مقابل، ترامپ موفق به کسب 140 رای خواهد شد. در این صورت، بایدن این قابلیت را دارد که با اختلاف 3 برابر آرا، ترامپ را مغلوب کرده و یکی از سخت ترین شکستهای تاریخ حزب جمهوریخواه را رقم بزند. آخرین دفعه ای که یک نامزد انتخاباتی توانست اکثر آرای الکترل را به خود اختصاص دهد، مربوط به سال 1988 میلادی بود. زمانی که جرج بوش ، با کسب 426 رای الکترال، رقیب خود "مایکل دوکاکیس" از حزب دموکرات را شکست داد.

آیا کابوس ترامپ تکمیل می شود؟

در هر حال، نتایج نظرسنجی های اخیر، انگیزه بایدن را برای شکست دادن ترامپ در تگزاس، اوهایو و آیووا افزایش داده است . این در حالیست که حتی اگر بایدن در سه ایالت میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا نیز پیروز شود و نتایج انتخابات را در 6 ایالت نامبرده دیگر به ترامپ واگذار کند ، دوباره به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب خواهد شد. به نظر می رسد ترامپ و جمهوریخواهان هیچ گاه تا این اندازه خود را به شکست در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر 2020 نزدیک ندیده اند. شبکه سی ان ان بر اساس نظرسنجی های فعلی ، نتیجه گیری کرده است که احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، به مراتب از ترامپ بیشتر است. با این حال نمی توان رفتار رای دهندگان آمریکایی را طی 4 ماه و نیم باقیمانده تا انتخابات پیش بینی کرد! در صورتی که ترامپ تا حدود 130 روز دیگر نتواند این معادله را تغییر دهد، شب برگزاری و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، بدترین و سخت ترین زمان برای وی و همراهانش خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها