واکنش «نانسی پلوسی» به صدور عفو برای مشاور پیشین ترامپ

کد خبر: 1006302

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای گفته قصد دارد اختیار رئیس‌جمهور این کشور در صدور دستور عفو برای مشاور سابق او را محدود کند.

خبر‌گزاری فارس: «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال محدود کردن قدرت و اختیار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در صدور دستور عفو برای «راجر استون»، مشاور سابق وی است.

به نوشته وبگاه «هیل»، پلوسی در بیانیه‌ای روز گذشته (شنبه) گفت: «تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ به منظور ارائه تخفیف به حکم مشاور ارشد کمپین [پیشین خود]، که می‌تواند مستقیماً او را در تخلفات جنایی متهم کند، یک فساد غافلگیر‌کننده است.»

وی همچنین در بیانیه خود آورد: «کنگره برای جلوگیری از چنین تخلف وقیحی اقداماتی را اتخاذ خواهد کرد. قانونی لازم است تا این اطمینان حاصل شود که هیچ رئیس‌جمهوری [در آمریکا] نمی‌تواند حکم عفو یا تخفیف فردی را صادر کند که در پویشی مخفیانه برای ممانعت از انجام تحقیقات قانونی درباره آن رئیس‌جمهور دست داشته است.»

دادگاهی در آمریکا اول اسفند ماه ۱۳۹۸ مشاور سابق رئیس‌جمهور آمریکا را در پرونده اتهاماتش بابت دروغ به کنگره و ممانعت از انجام تحقیقات قانونی درخصوص پرونده ارتباط روسیه با پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ مجرم شناخت و او را به تحمل ۴۰ ماه حبس محکوم کرد.

«راجر استون»، مشاور سابق و دوست دونالد ترامپ

رئیس‌جمهور آمریکا برای راجر استون که به تحمل ۴۰ ماه حبس محکوم شده بود دستور عفو صادر کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای محکومیت وی را «غیرعادلانه» توصیف و اعلام کرد دونالد ترامپ یک «فرمان اجرایی اعطای عفو» برای تخفیف مجازات او صادر کرده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که بامداد شنبه (به وقت تهران) منتشر کرد استون را «قربانی ماجرای قلابی روسیه» توصیف کرده که ساخته و پرداخته «سیاستمداران چپ‌گرا و متحدان آن در رسانه‌ها با هدف تضعیف ریاست‌جمهوری ترامپ» بوده است.

کاخ سفید در این بیانیه گفته اتهامات علیه راجر استون توسط دادستان‌های رابرت مولر مطرح شده و چون آنها نتوانسته‌اند شواهدی در تأیید وجود چنین تبانی‌ای ارائه کنند رفتار استون در جریان تحقیقات را بهانه‌ای برای ایراد اتهام علیه او قرار داده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «راجر استون تا همینجا مصائب زیادی متحمل شده و با او، همانند بسیاری از دیگر افراد در این پرونده بسیار غیرمنصفانه رفتار شده است. راجر استون اکنون یک انسان آزاد است.»

اما این اقدام ترامپ بلافاصله با واکنش منفی مخالفانش مواجه شد. «میت رامنی» سناتور جمهوری‌خواه یکی از کسانی بود که شدیدترین مخالفت را نسبت به این اقدام ابراز و آن را «فساد بی‌سابقه و تاریخی» توصیف کرد.

«رابرت مولر»، بازپرس ویژه سابق رسیدگی به پرونده مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، بعد از یک سال سکوت، در یادداشتی در مورد راجر استون اظهار کرده و گفته حتی بعد از عفو ترامپ، «راجر استون» مجرم باقی می‌ماند.

مولر در این یادداشت نوشت: «احساس می‌کنم باید به ادعاهای گسترده در این خصوص که تحقیقات ما نامشروع و انگیزه‌هایمان نادرست بوده، پاسخ دهم و همچنین به ادعاهای خاص مبنی بر این که راجر استون قربانی دفتر ما بوده است. تحقیقات در خصوص روسیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. استون تحت تعقیب قرار گرفت و محکوم شد زیرا مرتکب جرایم فدرال شده بود.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها