گزارش سناتورهای دموکرات از عملکرد پامپئو

کد خبر: 1010264

در آستانه حضور وزیر امور خارجه آمریکا در کنگره، سناتورهای دموکرات گزارشی از تخلفات و کم‌کاری‌های این وزارتخانه منتشر کردند.

گزارش سناتورهای دموکرات از عملکرد پامپئو

خبرگزاری فارس: نماینده‌های دموکرات مجلس سنای آمریکا از گزارشی ۴۰ صفحه‌ای رونمایی کرده‌اند که مدیریت وزارت خارجه این کشور در دوران «مایک پامپئو» را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

پایگاه پالیتیکو که می‌گوید به نسخه‌ای از این گزارش دست پیدا کرده نوشته این گزارش چند روز قبل از حضور پامپئو در یک جلسه استماع در کنگره برای پاسخگویی درباره عملکردش تهیه شده است. عنوان این گزارش،

مطابق این گزارش، سناتورهای دمکرات عنوان این گزارش را «دیپلماسی در بحران: اضمحلال وزارت خارجه در دولت ترامپ» انتخاب کرده‌اند.

در جلسه استماع کنگره، علاوه بر بررسی کارنامه وزارت امور خارجه، اخراج «استیو لینیک» بازرس دادستانی آمریکا توسط «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور را نیز زیر ذره‌بین قرار خواهد داد.

لینیک پیش از اخراجش، در حال تحقیق بر روی نقش پامپئو در تسهیل فروش سلاح به عربستان سعودی و سوء استفاده او و همسرش از منابع وزارت امور خارجه آمریکا بود.

در گزارش سناتورهای دموکرات در این باره آمده است: «در حال حاضر، کارکنان وزارت امور خارجه نسبت به سه سال قبل هراس بیشتری نسبت به گزارش تخلفات دارند و بابت انتقام‌جویی از آن‌ها نگران هستند».

«باب منندز» از اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در این خصوص گفت:‌ «ترامپ و پامپئو این وزارتخانه را تخریب کرده و آن را به فساد کشیده‌اند. مسئله بوروکراتیک یا حرکت در داخل چارچوب‌های تعریف شده نیست بلکه عواقبی جدی متوجه آمریکا و امنیت ملی ما شده است».

در گزارش کنگره آمده است: «مسئله پست‌های خالی و اشغال شده، عواقبی جدی برای حضور آمریکا در جهان، عملیات در آن‌سوی آب‌ها و امنیت ملی این کشور به بار آورده‌اند. فقدان وجود مقامات ارشد و میزان جذب پرسنل در این وزارتخانه فقط به معنای خالی بودن میزها نیست بلکه به معنای فقدان رهبری آمریکا در سطح جهانی است».

همچنین می‌افزاید، همه‌گیری شیوع ویروس کرونا مسائل مشکلاتی که وزارت امور خارجه ضعیف آمریکا می‌تواند ایجاد کند، تشدید می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با رد اتهامات مطرح شده در گزارش کنگره گفت، پامپئو در دستیابی به دستورکارهای این وزارتخانه موفق بوده و از تیمی باهوش و پویا برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌گیرد.

اخیراً شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در تحلیلی به اقدامات پامپئو در دوران فعالیت خود در دولت ترامپ پرداخته است. در این یادداشت آمده است: «پامپئو وزارت خارجه آمریکا را سیاست زده و بی ارزش کرده و تمامی این اقدامات با هدف پیشبرد دستورالعمل سیاسی شخصی خود و حفاظت از دونالد ترامپ از پاسخگویی و حاکمیت قانون است»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها