پامپئو با مدیر کل آژانس اتمی دیدار و درباره ایران رایزنی می‌کند

کد خبر: 1012000

وزیر امور خارجه آمریکا هفته آینده در وین با مدیر کل آژانس اتمی انرژی اتمی دیدار و درباره ایران رایزنی خواهد کرد.

پامپئو با مدیر کل آژانس اتمی دیدار و درباره ایران رایزنی می‌کند

خبرگزاری فارس: «مایکل پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از تور اروپایی خود که از هفته آینده آغاز می‌شود با «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و درباره ایران رایزنی خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد پامپئو بین ۱۱ تا ۱۵ آگوست روانه جمهوری چک، اسلوونی و اتریش خواهد شد. سفر پامپئو به شهر وین اتریش روز ۱۴ آگوست انجام خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا اشاره‌ای به محور رایزنی‌های پامپئو با گروسی نشده اما خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال این دیدار را از حیث مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران مهم دانسته است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال چند هفته پیش گزارش داده بود گروسی از زمان تصاحب سمت مدیر کلی آژانس، این نهاد بین‌المللی را به سمت تشدید تنش‌ها با ایران پیش برده است.

مقام‌های آمریکایی در ماه‌های اخیر مدیر کل آژانس را برای مسئله دسترسی به دو سایت در ایران تحت فشار قرار داده‌اند.

گروسی در مصاحبه‌ای روز ۲۵ تیرماه خواستار حل و فصل سریع مسئله دسترسی به این دو سایت در ایران شده بود.

مقام‌های آمریکایی از گروسی خواسته‌اند اطلاعات جدید درباره همکاری ایران در این زمینه‌ها را در اختیار آنها قرار دهند. چنین اطلاعاتی به واشنگتن اجازه خواهد داد پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهد. این اقدام به احتمال قریب به یقین با مخالفت چین و روسیه روبرو خواهد شد.

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» از اقدامات گروسی در زمینه پرونده هسته‌ای ایران تمجید کرده است. واشنگتن که در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد در سال جاری بودجه بیشتری را برای کمک به آژانس انرژی اتمی اختصاص داده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها