تصمیم جدید انتخاباتی ترامپ

کد خبر: 1018337

کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ به مقام‌های ارشد نهادهای دولتی کشورش دستور داده به دوره‌های آموزش مبارزه با نژادپرستی برای کارمندان به این دلیل که این دوره‌ها یک "دستورکار غیرآمریکایی" هستند، پایان دهند.

خبرگزاری ایسنا: به نوشته روزنامه بانکوک پست، این دستور بعد از آن صادر شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای جلب آرای پایگاه رای‌دهندگان سفیدپوست و همچنین کارمندان دولت، هم‌زمان با تداوم اعتراضات به بی‌عدالتی نژادی در این کشور است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای عنوان کرد، "طبق گزارش‌های مطبوعات، کارمندان سراسر قوه مجریه ملزم به شرکت در دوره‌های آموزشی هستند که طی این دوره‌ها به آنها گفته می‌شود که عملا تمامی مردمان سفیدپوست در نژادپرستی شریک هستند و یا اینکه ملزم می‌شوند که بگویند از نژادپرستی نفع می‌برند."

در ادامه این بیانیه عنوان شد: بر طبق گزارش‌های مطبوعات در برخی موارد در این دوره‌های آموزشی حتی ادعا شده که نژادپرستی در بطن این باور که آمریکا سرزمین فرصت‌هاست یا این باور که شایسته‌ترین شخص باید یک شغل دریافت کند، پنهان است.

همچنین دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید اعلام داشت، دستوری دریافت کرده تا "اطمینان حاصل کند که آژانس‌های فدرال استفاده از دلارهای مالیات‌دهندگان به جهت تامین بودجه این جلسات آموزشی "تفرقه‌انگیزی را که حاوی پروپاگاندای غیرآمریکایی" هستند، متوقف کرده و کنار بگذارند.

طی ماه‌های گذشته اعتراضات در شهرهای سراسر آمریکا در پی کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست در ماه مه به دست پلیس در مینیاپولیس ادامه یافته است.

ترامپ اخیرا سفری به شهر کنوشا در ایالت ویسکانسین داشت؛ جایی که از چندی پیش شاهد تشدید اعتراضات در پی تیراندازی مکرر یک مامور پلیس سفیدپوست به جیکوب بلیک سیاه‌پوست بود. ترامپ در این سفر با خانواده این مرد ملاقات نکرد و به جایش به بازدید از ماموران پلیس و برخی آسیب‌های ایجاد شده در پی اعتراضات پرداخت.

نیوزویک: ترامپ نرخ بالای اشتغال در آمریکا را می‌ستاید اما آمار بیکاری دائمی در حال افزایش است یک نشریه آمریکایی تأکید می‌کند در حالی که ترامپ به نرخ بالای اشتغال در آمریکا می‌نازد اما آمار بیکاری هم مدام در حال افزایش است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نیوزویک، دونالد ترامپ در توئیتی از اینکه آمار اشتغال در ماه اوت تا 1.4 میلیون نفر افزایش داشته و نرخ بیکاری به زیر ده درصد رسیده است، ابراز خوشحالی کرد، با این حال داده‌های اساسی از افزایش اخراج‌های دائمی به بیش از نیم میلیون نفر خبر می‌دهد. اداره آمار کار ایالات متحده گزارش کرد که نرخ بیکاری ماه گذشته به 8.4 درصد رسیده که پایین‌تر از بالاترین عدد پس از شیوع کرونا ــ یعنی 14.7 درصد ــ است.

آژانس فدرال نیز اعلام کرده که به‌لطف تخفیف در محدودیت‌های قرنطینه‌ای و ازسرگیری فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های خرده‌فروشی، سرگرمی و مهمان‌پذیری، آمار اشتغال افزایش یافته است. استخدام‌های دولتی یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار استخدام می‌باشد.

ترامپ در توئیت خود نوشت: آمارِ اشتغال فوق‌العاده! تنها در ماه اوت 1.37 میلیون شغل جدید ایجاد شده و نرخ بیکاری به زیر 8.4 درصد رسیده است، این آمار بسیار بهتر از آن چیزی است که تصور می‌شد.

جدا از گزارش آمار اداره کار، آژانس فدرال هم اعلام کرد که تعداد اخراج‌شده‌های دائمی از بازار کار در ماه اوت به 534 هزار نفر رسیده است، با احتساب این عدد، آمار کل کشور به 3.4 میلیون نفر می‌رسد که حاکی از یک افزایش 1.3 میلیون نفری از ماه فوریه است.

طبق گزارش اداره آمار کار، تعداد افرادی که شانس ورود دوباره به بازار کار را داشته‌اند در ماه گذشته 263 هزار نفر کاهش یافته و به 2.1 میلیون نفر رسیده است. دوباره‌واردها، آمریکایی‌هایی هستند که قبلاً تجربۀ کار داشته‌اند اما هنگام ورود به شغل جدید بیکارند.

مارک همریک اقتصاددان ارشد در Bankrate.com می‌گوید: بازار کار شبیه به یک گرداب است، جایی زیر سطح آن جریان‌های گردابی سریعی وجود دارد. بسیاری از اعلامیه‌های اخیر شرکت‌های بزرگ با توجه به رکود اخیر و کاهش شغل تحت تأثیر قرار خواهند گرفت، بنابراین این‌که اقتصاد در ماه‌های پیشِ‌رو باز هم با چالش‌هایی روبه‌رو شود دور از انتظار نخواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها