ترامپ کیف هسته‌ای را تحویل بایدن خواهد داد؟

کد خبر: 1045798

رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در آخرین روز ریاست‌جمهوری خود "کیف هسته ای" را از واشنگتن دی سی خارج کند.

خبرگزاری ایسنا: به نقل از بیزینس اینسایدر، یکی از مهمترین بخش‌ها در زمان انتقال قدرت از یک رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگر در آمریکا انتقال فرماندهی و کنترل اختیارات زرادخانه هسته‌ای آمریکا است، اما به نظر می‌رسد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا از آنجا که حاضر به شرکت در مراسم تحلیف بایدن، رئیس جمهور منتخب نیست این روند را دشوار کرده است.

ترامپ گفته است که بیستم ژانویه در مراسم تحلیف بایدن شرکت نخواهد کرد، اما نگفته کجا خواهد بود. اما چه بلایی بر سر "فوتبال هسته ای" یا کیف هسته‌ای که همواره همراه رئیس جمهور است خواهد آمد؟ چطور به بایدن تحویل خواهد شد؟

رئیس جمهور تنها قدرتی است که اختیار صدور دستور حمله هسته‌ای را دارد هر جا که باشد. همواره یک مشاور نظامی رئیس جمهور را همراهی می‌کند که وظیفه اش حمل کیفی است که فوتبال هسته‌ای نامیده می‌شود. این کیف به رئیس جمهور امکان می‌دهد که دستور حمله هسته‌ای را حتی در حالی که بطور فیزیکی در مراکز فرماندهی و کنترل نیست صادر کند.

این چمدان حاوی کلیدی است که بلافاصله کلاهک‌های هسته‌ای مستقر در پایگاه‌های موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای را فعال می‌کند، موشک‌های بالستیک مستقر در زیردریایی‌ها را فعال می‌کند، بمب افکن‌های استراتژیک را اماده می‌کند؛ و همچنین حاوی ابزار‌های ارتباطی، کد‌ها و تمامی گزینه‌ها برای جنگ هسته‌ای است.

جدای از فوتبال، رئیس جمهور کارتی را با خود دارد که به "بیسکویت" معروف است و شامل کد‌های فعال سازی در درگیر‌های هسته‌ای است رئیس جمهور می‌تواند این کد‌ها را با ابزار‌هایی که در کیف وجود دارد فعال کند و به این ترتیب خود را برای فرماندهان ارتش شناسایی کرده و دستور حمله هسته‌ای را صادر کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنگامی که در آخرین روز ریاست جمهوری خود واشنگتن دی. سی را ترک کند این کیف را با خودش خواهد برد، اما کد‌های مربوط به آن به هنگام فرا رسیدن ظهر غیرفعال خواهند شد. کد‌های هسته‌ای به مجرد اینکه بایدن به عنوان جانشین ترامپ ۱۰۰۰ مایل دورتر از او در روز چهارشنبه تحلیف به جا آورد دیگر فعال نخواهند بود.

مقام‌ها به سی ان ان گفتند، مقام‌های نظامی یک فوتبال هسته‌ای دیگر را آماده خواهند داشت تا به مجرد این که بایدن تبدیل به فرمانده کل قوا شود او را همراهی کنند.

ترامپ همچنین بر اساس این گزارش هنوز تصمیم نگرفته به سنت همیشگی نوشتن نامه برای جانشینش و گذاشتن آن برای او در دفتر بیضی کاخ سفید در میز ریاست جمهوری عمل کند. سی ان ان گزارش کرده، انتظار می‌رود که ترامپ زمانی که رسما دوره ریاست جمهوری اش به پایان برسد در ملک مارالاگوی خود در فلوریدا یا زمین گلف نزدیک به آن باشد. گزارش‌ها حاکی از آن بوده اند که ترامپ می‌خواهد در پایگاه مشترک اندروز در صبح روز مراسم تحلیف بایدن قبل از پرواز به فلوریدا یک مراسم خداحافظی برگزار کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت