خداحافظی جینا هاسپل از سازمان سیا

کد خبر: 1046348

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در آستانه مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید این کشور، پایان حضور خود در سازمان سیا را اعلام کرد.

خبرگزاری تسنیم: «جینا هاسپل» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) سه‌شنبه شب به وقت تهران طی بیانیه‌ای اعلام کرد پس از 36 سال فعالیت در سازمان جاسوسی آمریکا از این نهاد اطلاعاتی ایالات متحده خداحافظی می‌کند.

جینا هاسپل در اواسط ماه مه سال 2018 (اواخر اردیبهشت 97) با موافقت سنای آمریکا رسماً ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را بر عهده گرفت.

وی که اولین زنی است که به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا رسیده است، در بیشتر دوران کاری خود در سازمان سیا به عنوان مأمور مخفی فعالیت کرده بود.

هاسپل در سال 2002، ناظر تاسیس نخستین «پایگاه سیاه» در تایلند بود که بازداشت شدگان در آن مورد شکنجه قرار می‌گرفتند.

بر اساس گزارش‌ها، در سال 2013 اسنادی منتشر شد که نشان می‌داد زندانیان در این پایگاه مخفی به روش‌هایی که حتی با قوانین داخلی آمریکا نیز تناقض دارد، مورد شکنجه قرار می‌گرفته‌اند.

هاسپل پس از افشای اسناد مربوط به استفاده از روشهای غیرقانونی شکنجه در زندان تایلند، سعی در نابود کردن فیلم‌های ضبط شده در این زندان را داشت که البته موفق به انجام این کار نشد.

بر اساس این گزارش وی در آگوست سال 2002 یک زندانی را 83 بار با استفاده از روش‌های غیرقانونی مورد شکنجه قرار داده است.

جینا هاسپل در اواخر دوران ریاست خود بر سازمان سیا، دچار اختلافات شدیدی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شده بود و رسانه‌های آمریکایی چندین بار از احتمال استعفا یا اخراج او خبر داده بودند.

جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا «ویلیام برنز» از دیپلمات‌های ارشد دولت اوباما را به عنوان رئیس جدید سیا برگزیده و به سنا معرفی کرده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت