انتقاد بولتون از بی کفایتی ترامپ علیه ایران

کد خبر: 1046435

مشاور امنیت ملی پیشین دولت آمریکا با تکرار مواضع خصمانه و ادعا‌های واهی خود علیه کشورمان از دونالد ترامپ به دلیل نداشتن عزم کافی برای تغییر نظام در ایران انتقاد کرد.

خبرگزاری ایسنا: جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا در گفتگو با شبکه دویچه وله به تکرار مواضع خصمانه خود علیه کشورمان مبنی بر لزوم تغییر نظام در ایران پرداخت.

در حالیکه مقامات ارشد کشورمان بار‌ها تاکید کرده اند که حضور غیرقانونی و سیاست‌های سلطه جویانه آمریکا در منطقه عامل اصلی بی‌ثباتی و ناامنی خاورمیانه است، بولتون در بخشی از این مصاحبه مدعی شد، تا زمانی که نظام جمهوری اسلامی تغییر نکند، خاورمیانه با آرامش و امنیت واقعی مواجه نخواهد شد.

بولتون که همواره مواضعی به شدت ضد ایرانی دارد در ادامه اظهارات ادعایی خود ترامپ را به دلیل آنچه کوتاهی در دنبال کردن کارزار "فشار حداکثری" خواند مورد انتقاد قرار داد و گفت: من این را به گردن رئیس جمهور می‌اندازم که منطق این سیاست را دنبال نکرد و نظام را در تهران سرنگون نکرده است.

این مقام پیشین آمریکایی برجام را هم به باد انتقاد گرفت و با تکیه بر ادعا‌های کاملا بی اساس و ساختگی واشنگتن در گذشته علیه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان مدعی شد که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ "بر اساس دروغ آشکار ایران مبنی بر اینکه آن‌ها هرگز برنامه سلاح هسته‌ای نداشته اند" بنا شده است.

بولتون در ادامه به اظهارات جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برای بازگشت به برجام اشاره کرد و گفت که اگر بایدن چنین کاری انجام دهد، یک فاجعه خواهد بود.

وی که به نظر می‌آید از پیوستن مجدد واشنگتن به برجام به شدت ناراحت و نگران است، افزود: این توافق به ایران اجازه می‌دهد مسیری را که اکنون دنبال می‌کند، ادامه دهد. من کشور‌های اروپایی را سرزنش نمی‌کنم، اما اجازه دادن به ایران برای هرگونه ظرفیت غنی سازی اورانیوم یا بازفرآوری پلوتونیوم یک اشتباه اساسی بود.

به گزارش ایسنا، اظهارات خصمانه جان بولتون درباره تغییر نظام در ایران در حالی دوباره از سوی وی مطرح شده است که دولت دونالد ترامپ علی رغم اعمال فشار حداکثری علیه کشورمان در سال‌های اخیر تلاش کرد، نشان دهد که به دنبال چنین هدفی نیست و قصدش از این رویکرد خصمانه بهبود وضعیت در ایران است.

جمهوری اسلامی ایران نیز در پاسخ به این سیاست‌های ستیزه جویانه واشنگتن، به تازگی تعدادی از اشخاص و مقامات آمریکایی دخیل در اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران و اتباع ایرانی را تحریم کرده است که ازجمله آن‌ها دونالد ترامپ، مایک پمپئو (وزیر امورخارجه دولت ترامپ) و جان بولتون است.

وزارت امورخارجه ایران با صدور بیانیه‌ای درباره فهرست افراد تحریم شده آورده است: ارتباط فعالانه و همه‌جانبه جان بولتون با گروهک تروریستی منافقین و حمایت سیاسی، تبلیغاتی و فرهنگی وی از این گروهک که اقدامات تروریستی متعددی علیه منافع دولت و شهروندان جمهوری اسلامی ایران مرتکب شده است، مصداق بارز ترویج و حمایت از تروریسم و خشونت می‌باشد. بولتون همواره از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و سیاست‌های منطقه‌ای این رژیم اشغالگر حمایت نموده و به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا در اجرای سیاست «فشار حداکثری» و گسترش دامنه تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران، دسترسی مردم ایران به حقوق اقتصادی و اجتماعی خود را تحت تاثیر منفی قرار داده و در نتیجه در نقض قواعد و اصول بنیادین حقوق بین‌الملل به‌ویژه حقوق بشر نقش اساسی داشته است.

بر این اساس، جان بولتون به استناد بند ۴ و ۵ ماده ۴ و بند ۲ ماده ۵ قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مشمول تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت