واکنش‌های جهانی به شروع ریاست جمهوری بایدن

کد خبر: 1046590

سران کشورها و نهادهای بین‌المللی از دقایقی پس از آغاز مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیام‌هایی ضمن تبریک به وی و معاونش، برای همکاری و تقویت روابط دوجانبه ابراز آمادگی کردند.

ایرنا: سران کشورها و نهادهای بین‌المللی از دقایقی پس از آغاز مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیام‌هایی ضمن تبریک به وی و معاونش، برای همکاری و تقویت روابط دوجانبه ابراز آمادگی کردند.

جو بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به‌عنوان نامزد حزب دموکرات بیش از ۸۱ میلیون رأی مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رأی را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رأی مردمی و ۲۳۲ رأی گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد.

او و معاونش «کامالا هریس» ساعاتی پیش در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا که برخلاف رویه مرسوم بدون حضور دونالد ترامپ برگزار شد، سوگند یاد کردند. در ۱۵۰ سال اخیر برای اولین بار است که رئیس‌جمهوری کاخ سفید و دولت را تحویل جایگزین خود نمی‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین واکنش به اغاز ریاست جمهوری بایدن گفت: با وجود اختلافات نظری که بین چین و آمریکا وجود دارد، دو کشور منافع مشترک گسترده و فضای همکاری بسیاری دارند و امیدواریم دولت جدید آمریکا همسو با چین حرکت کند.

اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در توئیتی نوشت: از سخنرانی الهام‌بخش شما (جو بایدن) و پیشنهاد همکاری شما سپاسگزارم. اروپا آماده شروعی تازه در روابط با آمریکاست.

کاترین یاکوبسدوتیر، نخست‌وزیر ایسلند تتوئیتی نوشت: به رئیس‌جمهور جو بایدن و معاون وی کامالا هریس در این روز تاریخی تبریک می‌گویم. ما در ایسلند گرمترین آرزوها را برای شما کرده و مشتاق همکاری با شما هستیم.

مایکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند هم گفت امروز جو بایدن دوست حقیقی ایرلند چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا شد. همانگونه که در سخنرانی‌اش گفت، امروز روزی متعلق به تاریخ و امید است و مشتاقم که روابط دو کشورمان را مستحکم‌تر کنیم. امروز روزی تاریخی است چرا که کامالا هریس به عنوان نخستین معاون زن رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد. من برای او و بایدن آرزوی توفیق در برابر چالش‌های پیش رو را دارم.

سوزانا کاپوتووا، رئیس‌جمهوری اسلواکی در صفحه توئیترش نوشت: امروز فصل جدیدی از همکاری‌ها دو سوی اقیانوس اطلس با رئیس‌جمهور جو بایدن و معاونش کامالا هریس آغاز شد. با همکاری یکدیگر از ارزشهای دموکراتیک پاسداری کرده و از سیاره‌مان محافظت کنیم.

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا در پیامی نوشت: به رئیس‌جمهور بایدن و معاون کامالا هریس تبریک می‌گویم. جهان نیازمند روابطی مستحکم میان اروپا و آمریکا است. مشتاق همکاری با یکدیگر برای دموکراسی هستیم.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توئیت کرد: ما از قصد رئیس جمهوری (آمریکا) برای تعامل دوباره با جهان استقبال می کنیم. اتحادیه اروپا مشتاق است تا فصل جدیدی از روابط دو سوی اقیانس اطلس را بگشاید و با همکاری هم "بحران های فزاینده عصرمان" را حل و فصل کنیم.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو هم واکنش نشان داد و توئیت کرد: من به رئیس‌جمهور جو بایدن در روز تحلیفش تبریک می‌گویم. یک ناتو قدرتمند برای آمریکای شمالی و اروپا مفید است چرا که هیچکدام از ما نمی‌توانم از پس چالش‌های پیش رو به تنهایی برآییم. امروز روز آغاز فصلی جدید است و مشتاق همکاری نزدیک هستم.

آنتونیو کوستا، نخست‌وزیر پرتغال نوشت: ما از روز نخست آماده همکاری با رئیس‌جمهور جو بایدن هستیم تا روابط اتحادیه اروپا و آمریکا تقویت شده، اهمیت پایدار ناتو تائید شده و واکنش‌های چندجانبه به مسائلی مانند تغییرات اقلیمی و دفاع از دموکراسی و حقوق بشر تقویت گردد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در پیامی توئیتری نوشت:من برای بایدن و هریس در اتحاد مردم آمریکا و برون‌رفت این کشور از بحران شیوع کرونا آرزوی موفقیت دارم. وقت آن رسیده که دوباره بر باورهای خود تمرکز کرده و فصل جدیدی از روابط امریکا و اتحادیه اروپا را آغاز کنیم.

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس هم گفت: رهبری آمریکا در مسائلی که برای همه ما حائز اهمیت است از تغییرات آب و هوایی تا کووید ۱۹، مهم است و من بی‌صبرانه منتظر کار با رئیس‌جمهوری بایدن هستم.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه توئیت کرد: ما با هم هستیم. در مواجهه با چالش های دورانمان قدرمندتر خواهیم شد. برای ساخت آینده مان قدرتمندتر خواهیم بود. برای محافظت از سیاره مان قدرتمندتر خواهیم بود. بازگشتتان به توافقنامه پاریس را خوش آمد می گوییم!

جاستین تردو نخست وزیر کانادا هم به جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده تبریک گفت و خواستار همکاری با دولت او در مبارزه با همه گیری کووید ۱۹ و تغییرات آب وهوایی شد.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا توئیت کرد: امروز روزی بزرگ برای دموکراسی فراسوی مرزهای آمریکا است. ایتالیا آماده است تا با آمریکا با چالش های بین المللی مشترک مواجه شود.

به گزارش سی ان ن به نقل از خبرگزاری وفا، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین هم در پیامی ، ضمن تبریک به بایدن و آرزوی موفقیت برای او در مقابله با چالش های بزرگ پیش رو، امادگی خود را برای روند صلح عادلانه و جامع که بتواند ارزوهای مردم فلسطین برای دستیابی به ازادی و استقلال را فراهم کند، اعلام کرد.

آندرس مانوئل لوپز رئیس جمهوری مکزیک هم آغاز ریاست جمهوری بایدن را تبریک گفت و تاکیدکرد که سه موضوع مقابله با ویروس کرونا، تقویت همکاری های اقتصادی و مسئله مهاجرت از جمله موضوع های کلیدی در روابط دو جانبه مکزیک و امریکا در دولت بایدن خواهد بود. او از بایدن خواست تا برای حل و فصل مسائل و مشکلات مربوط به مهاجرات اتباع مکزیک در آمریکا تلاش کند.

پاپ فرانسیس هم ضمن تبریک به رئیس جمهوری جدید امریکا، از او خواست برای آوردن صلح و آشتی به امریکا و جهان تلاش کند.

یوری راتاس، نخست وزیر استونی نوشت: تقریباً یک قرن پس از آغاز روابط دیپلماتیک میان استونی و آمریکا، خوشوقتم که پیوندهای سیاسی و اقتصادی ما از همیشه مستحکم تر است. برای شما در سالهای پیش رو آرزوی توفیق می کنم.

گیتاناس نائوسدا، رئیس جمهوری لیتوانی هم نوشت: لیتوانی مصمم است تا ما دوستان نزدیک و متحدان یکدیگر با همکاری ارتباط غیرقابل جایگزین دو سوی اقیانوس اطلس را تحکیم بخشیم. ما مشارکت آمریکا در امنیت منطقه بالتیک را ارج نهاده و مشتاق تعمیق روابط دوجانبه هستیم

اظهارات مقام‌های غربی درباره آغاز دوران ریاست‌جمهوری بایدن

بعد از آنکه «جو بایدن» به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا سوگند یاد کرد و رسماً به قدرت رسید برخی مقام‌های غربی با ارائه اظهارات و انتشار بیانیه‌هایی در این خصوص اظهار‌نظر کردند.

اظهارات مقام‌های غربی درباره آغاز دوران ریاست‌جمهوری بایدن

به گزارش گروه بین‌الملل خبر‌گزاری فارس، برخی مقام‌های غربی بعد از آنکه «جو بایدن» به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا سوگند یاد کرد، اظهاراتی را در این خصوص ابراز داشتند.

به نوشته خبر‌گزاری رویترز، برخی مقام‌هایی غربی از جمله «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس و «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا که به آغاز دوران ریاست‌جمهوری بایدن واکنش نشان داده‌اند به شرح ذیر هستند:

«اورزولا فن در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا

فن در لاین با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «ایالات متحده بازگشته است و اروپا آماده است تا با یک شریک قدیمی و مورد اعتماد دوباره ارتباط برقرار کند و روح تازه‌ای به اتحاد محبوبمان ببخشد. من مشتاقانه منتظر همکاری با جو بایدن هستم.»

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس

جانسون در اظهاراتی در پارلمان کشورش گفت: «من مشتاق هستم تا با او (بایدن) و دولت جدید وی همکاری کنم، شراکت میان کشور‌هایمان را تقویت و بر اولویت‌های مشترکمان کار کنیم. که اینها از مقابله با تغییرات اقلیمی تا باز‌گردندان شرایط بهتر بعد از بیماری همه‌گیری (کرونا) و تقویت امنیت فراآتلانتیک هستند.»

«والتر اشتاین مایر»، رئیس‌جمهور آلمان

اشتاین مایر در نطقی ویدئویی اظهار داشت: «امروز، روز خوبی برای دموکراسی است. دموکراسی در ایالات متحده آمریکا با چالش‌های بزرگی روبه‌رو شده است و در برابر آن استقامت کرده است. به‌رغم تلاش‌ها برای از هم گسیختن ساختار نهادی آمریکا، کارکنان انتخاباتی، فرمانداران، قوه قضائیه و کنگره قدرت خود را ثابت کردند.»

وی افزود: «از اینکه امروز جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور سوگند یاد می‌کند و به کاخ سفید نقل مکان می‌کند بسیار احساس آرامش دارم. من می‌دانم که بسیاری از مردم آلمان نیز این احساس را دارند.»

«پدرو سانچز»، نخست‌وزیر اسپانیا

سانچز در یک سخنرانی عمومی گفت: «پیروزی بایدن نشان دهنده پیروزی دموکراسی بر راستگرایی افراطی و سه روش آن یعنی فریب گسترده، اختلاف ملی و سوءاستفاده از نهادهای دموکراتیک حتی به صورت خشونت‌آمیز است ... پنج سال پیش، ما فکر می‌کردیم ترامپ یک شوخی بود، اما پنج سال بعد متوجه شدیم که او قدرتمندترین دموکراسی جهان را به خطر انداخته است.»

«جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا

ترودو در بیانیه‌ای اظهار داشت: کانادا و آمریکا «همزمان که با بیماری کووید-۱۹ مبارزه می‌کنیم، همکاری را ادامه خواهیم داد و از بهبود وضعیت اقتصادی پایدار حمایت می‌کنیم و وضعیت را برای همه بهتر خواهیم کرد.»

وی افزود: «ما همچنین برای پیشبرد اقدامات اقلیمی و رشد واضح اقتصادی، ترویج فراگیری و تنوع و ایجاد مشاغل و فرصت‌های مناسب برای طبقه متوسط مردمانمان ضمن مشارکت در دموکراسی، صلح و امنیت در داخل و در جهان، با یکدیگر همکاری خواهیم کرد.»

«جوزپه کونته»، نخست‌وزیر ایتالیا هم روز گذشته (سه‌شنبه) در اظهاراتی در پارلمان کشورش گفته بود: «ما منتظر ریاست‌جمهوری بایدن هستیم و با توجه به ریاستمان در گروه ۲۰، ما فوراً همکاری با یکدیگر را آغاز خواهیم کرد. ما یک برنامه کار مشترک و قوی داریم که شامل چندجانبه‌گرایی مؤثر که هر دو طرف خواستار آن هستند، تغییرات اقلیمی و تحولات دیجیتالی و طبیعی و فراگیری اجتماعی می‌باشد.»

«بایدن» ساعاتی پیش به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا، سوگند یاد کرد و رسماً رئیس‌جمهور این کشور شد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز که در مراسم تحلیف بایدن حضور نداشت پیش از برگزاری این مراسم از هواداران خود خداحافظی کرد و گفت: «ما به نحوی باز خواهیم گشت.»

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر ۲۰۲۰ (سه‌شنبه ۱۳ آبان) برگزار شد و ترامپ و تیم او بعد از اعلام پیروزی بایدن در انتخابات ادعاهای بسیاری در خصوص بروز تقلب در انتخابات مطرح کردند.

ادعا‌های ترامپ با وجود اینکه راه به جایی نبرد اما وی موفق به تحریک هوادارانش شد. چهار‌شنبه دو هفته گذشته در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در حال بر‌گزاری بود، عده‌ای از هواداران ترامپ به تحریک وی به داخل ساختمان کنگره یورش بردند.

ماکرون از بازگشت بایدن به توافق پاریس استقبال کرد

رئیس جمهور فرانسه در پیامی توئیتری با تبریک ریاست جمهوری بایدن، از بازگشت آمریکا به توافقنامه آب و هوایی پاریس استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور فرانسه پس از تحلیف جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا، در پیام تبریکی به وی بازگشت آمریکا به توافقنامه آب و هوایی پاریس را تبریک گفت.

امانوئل ماکرون با تبریک ریاست جمهوری بایدن، در صفحه توئیتر خود نوشت: ما با هم هستیم و در رویارویی با چالش‌ها قدرتمندتر خواهیم شد. برای ساختن آینده خود قدرتمندتر خواهیم بود. برای محافظت از سیاره‌مان قدرتمندتر خواهیم بود. بازگشت شما را به توافقنامه پاریس تبریک می‌گوییم!

گفتنی است که «ران کلین» رئیس دفتر کاخ سفید پیش از این گفته بود که بایدن در نخستین روز ریاست جمهوری خود با صدور یک فرمان اجرایی، تصمیم دونالد ترامپ را باطل و آمریکا را به توافقنامه آب و هوایی پاریس باز خواهد گرداند.

جو بایدن روز چهارشنبه سوگند یاد کرد و رسماً به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا آغاز بکار کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت