ممنوعیت دسترسی دولت بایدن به اطلاعات جنگ افغانستان

کد خبر: 1046739

یک نشریه آمریکایی اعلام کرد که وزارت دفاع این کشور از دسترسی مقام‌های دولت تازه آمریکا به اطلاعات جنگ افغانستان جلوگیری کرده است.

خبرگزاری تسنیم: نشریه «پولتیکو» در گزارشی اظهارداشت که پنتاگون اعضای دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا را از دسترسی به اطلاعات مهم عملیات کنونی در افغانستان محروم کرده است.

بر اساس این گزارش، مقامات دولت بایدن از دسترسی به اطلاعاتی درباره کاهش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان، مأموریت‌های عملیات ویژه در آفریقا و برنامۀ توزیع واکسن کرونا منع شده‌اند.

این نشریه گفته است که عدم اجازه تیم بایدن به این اطلاعات مهم، کار افرادی در پنتاگون است که در دولت ترامپ به سمت‌هایی گماشته شدند.

گزارش می‌افزاید که این کار در انتقال قدرت در تاریخ آمریکا بی‌پیشینه است و دولت تازه این کشور را دربارۀ مسائل مهم امنیت ملی دچار مشکل خواهد کرد.

جو بایدن چهارمین رئیس جمهور آمریکا است که جنگ افغانستان را به میراث می‌برد.

به نظر برخی کارشناسان از مواردی که همچنان در دوران ترامپ با ابهام روبرو است نیز استفاده از پروژه نیروهای قراردادی و سربازان اجیر محسوب می‌شود.

در زمان ریاست جمهوری ترامپ بخصوص سال نخست آن «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ و «استیو بنن» مشاور سابق کاخ سفید بارها مسئله کاهش هزینه و نیز سطح نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان را در قالب جایگزینی نظامیان آمریکایی با سربازان اجیر شرکت‌های خصوصی مطرح کرده بود اما همچنان در ابهام است.

با این حال، دولت افغانستان، طالبان و نیروهای ناتو در افغانستان نیز منتظر اعلام برنامه‌های دولت جدید آمریکا هستند اما به نظر می‌رسد که جو بایدن در سه ماهه نخست ریاست جمهوری برنامه‌ مشخصی برای افغانستان ندارد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت