تام کاتن: معاهده «استارت نو» به نفع روسیه است!

کد خبر: 1047054

سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به اخبار منتشره درخصوص تمدید ۵ ساله معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای میان کشورش با روسیه واکنش نشان داد.

خبرگزاری مهر: «تام کاتن» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به اخبار منتشره در رسانه های این کشور درخصوص تمدید ۵ ساله معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای میان کشورش با روسیه واکنش نشان داد.

سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» در این باره مدعی شد: این تصمیم بسیار بدی است و امنیت ملی آمریکا را به خطر می‌اندازد. معاهده «استارت نو» یک معاهده یک طرفه و به نفع روسیه است!

«تام کاتن» در این باره افزود: بعد از ۴ سال که دموکرات‌ها سنگ روسیه را به سینه زدند و مدام از دخالت روسیه (در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶) صحبت کردند، اکنون به روش‌های قدیمی، ضعیف و مسالمت‌جویانه برای مماشات در برابر مسکو بازگشته‌اند.

وی در ادامه اضافه کرد: ما با خطر برتری‌جویی هسته‌ای از طرف قدرت‌های اتمی چین و روسیه مواجه هستیم و تصمیم بایدن بسیار افتضاح بود که در بازی تسلیم شده و در روز اول دولتش، دقیقاً آنچه پوتین می‌خواست را به او تقدیم کند.

گفتنی است که کاخ سفید پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرد که دولت آمریکا از طریق جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن پیشنهاد تمدید ۵ ساله پیمان «استارت نو» را به سفیر روسیه در واشنگتن ارائه داده است.

دولت روسیه از مدت‌ها پیش بر تمدید این پیمان بدون هیچ قید و شرط و تغییر تاکید کرده بود ولی دولت دونالد ترامپ مذاکره در این مورد را تا سال گذشته به تاخیر انداخت و در نهایت نیز چند دور گفتگو بین مسکو و واشنگتن به نتیجه نرسید.

طبق این پیمان که در سال ۲۰۱۰ توسط باراک اوباما و دیمیتری مدودف، روسای جمهور وقت آمریکا و روسیه امضا شد، تعداد سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک دو کشور به هزار و ۵۵۰ مورد محدود می‌شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت