موضع بایدن درباره پروژه «نورد استریم ۲»

کد خبر: 1047703

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید به نقل از رئیس جمهور جدید ایالات متحده مدعی شد که پروژه احداث خط لوله گاز «نورد استریم ۲» یک توافق زیان آور برای کشورهای اروپایی است.

خبرگزاری مهر: به نقل از اسپوتنیک، ایالات متحده آمریکا یکی از مخالفان سرسخت پروژه احداث خط لوله انتقال گاز موسوم به «نورد استریم -۲» است که از سوی روسیه با هدف انتقال سالانه دوهزار میلیارد فوت مکعب گاز از روسیه به آلمان از طریق دریای بالتیک در دست اجرا است.

حال رئیس جمهور جدید آمریکا درصدد بازنگری اقدامات دولت پیشین این کشور علیه این پروژه عظیم است. در همین ارتباط، «جین پساکی» دبیر مطبوعاتی کاخ سفید روز سه شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که «جو بایدن» همچنان بر این باور است که پروژه مزبور توافقی زیانبار برای کشورهای اروپایی است!

پساکی در این باره گفت: «ما آگاه هستیم که دولت پیشین تحت لوای قانون اختیارات دفاع ملی محدودیت‌های جدیدی علیه فعالیت‌های مرتبط با [احداث] خط لوله وضع کرد و ما این تدابیر را بازنگری خواهیم کرد». وی افزود که «[بایدن] مشتاقانه منتظر ادامه رایزنی با شرکای اروپایی پیرامون این موضوع است».

گفتنی است، روز یکشنبه مجری پروژه خط لوله نورد استریم ۲ اعلام کرد که کشتی روسی فورچونا که در نصب خط لوله نورد استریم ۲ فعالیت دارد، فعالیت خود در آب‌های دانمارک را آغاز کرده است.

پیش از این، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌هایی علیه این کشتی روسی و مالک آن وضع کرد. این تحریم‌ها همچنین شامل یک نفتکش روسی موسوم به «ماکسیم گورکی» و یک نفتکش همراه به نام سیرا شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت