خواب گزینه بایدن برای نمایندگی سازمان ملل برای چین

کد خبر: 1047906

«لیندا توماس گرینفیلد» گزینه دولت جدید آمریکا به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل روز چهارشنبه گفت، بر روی به چالش کشیدن چین تمرکز خواهد کرد.

فارس: «لیندا توماس گرینفیلد» گزینه دولت جدید آمریکا به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل روز چهارشنبه گفت، بر روی به چالش کشیدن چین تمرکز خواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه این دیپلمات آمریکایی که روی وب‌سایت کمیته روابط خارجی مجلس سنا قرار گرفته آمده است: «می‌دانیم که چین در سرتاسر نظام سازمان ملل تلاش می‌کند دستورکاری اقتدار گرایانه را پیش ببرد که در تضاد با ارزش‌های بنیادین این نهاد و آمریکا است». گرینفیلد با اشاره انزوای آمریکا در سازمان ملل گفت:‌ «موفقیت آن‌ها در گرو تداوم خروج ما [از بخش‌های مختلف این نهاد] است. چنین اتفاقی تحت نظر من رخ نخواهد داد». او در این بیانیه نوشته است: «هنگامی که آمریکا خود را نشان دهد، هنگامی که ما ثابت قدم و ماندگار باشیم، هنگامی که بتوانیم طبق ارزش‌های خود اثرگذار باشیم، سازمان ملل می‌تواند نهادی ضروری برای پیشبرد صلح، امنیت و سلامت جمعی تبدیل شود». گریلفید در ادامه مدعی شده است: «در عوض، اگر از میز دور شویم و به دیگران اجازه دهیم جای خالی را پر کنند، جامعه جهانی و همچنین منافع آمریکا متضرر خواهند شد». «شی جین پینگ»، رئیس‌جمهور چین روز دوشنبه به «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلاش برای تشکیل ائتلاف با اروپا علیه پکن هشدار داد و گفت: «تشکیل گروه‌های کوچک یا آغاز جنگ‌های سرد جدید در دنیا، تهدید، استفاده از ارعاب و تلاش برای حذف دیگران، توسل به پراکنده‌سازی‌ها و اقدامات خرابکارانه یا تحریم، اگر دنیا را به سمت درگیری سوق ندهد به سمت تفرقه هدایت می‌کند». چین برخی اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از ائتلاف آمریکا و کشورهای اروپایی علیه پکن در دستور کار قرار داده است. توافق جامع سرمایه‌گذاری که ماه گذشته میان چین و اتحادیه اروپا حاصل شد امکان دسترسی بی‌سابقه کشورهای اروپایی به بازار چین را فراهم می‌کند. اتحادیه اروپا به فاصله کوتاهی بعد از پیروزی جو بایدن، پیشنهاد تشکیل ائتلافی میان کشورهای دو سوی آتلانتیک جهت مقابله با چین در زمینه فناوری‌های ارتباطی را داد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت