پیشگویی پروفسور آمریکایی درباره ترامپ

کد خبر: 907898

یک پروفسور برجسته در واشنگتن که پیشتر پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ را به درستی پیش‌بینی کرده بود از استیضاح وی در سال ۲۰۱۹ خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جوان: «آلن لیختمن» تاریخ‌نگار سیاسی و پروفسور برجسته در واشنگتن که پیش‌تر در پیش‌بینی زودهنگام، از پیروزی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ این کشور خبر داده بود، طی مصاحبه با خبرگزاری آلمانی دویچه وله پیش‌بینی کرد ترامپ در سال ۲۰۱۹ استیضاح خواهد شد.

این پروفسور پیش‌بینی کرده است پایه رفتاری و سیاست دولت ترامپ در سال ۲۰۱۹ احتمالا تغییر نخواهد کرد، اما همکاری مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها با «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، به استیضاح دونالد ترامپ منجر خواهد شد.

لیختمن گفت: فکر می‌کنم احتمال اینکه ترامپ استیضاح شود، زیاد است.

وی پس از اینکه نتایج ۳۰ انتخابات ریاست جمهوری را به درستی پیش بینی کرد به یک پدیده رسانه‌ای تبدیل شد. پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، او بر خلاف نظرسنجی‌هایی که هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات را پیروز انتخابات معرفی می‌کردند، پیش بینی کرد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه پیروز این کارزار است. در حال حاضر، لیختمن معتقد است ترامپ در سال ۲۰۱۹ برای باقی ماندن در کاخ سفید مبارزه خواهد کرد؛ مبارزه‌ای که به شکست او [استیضاح]منجر خواهد شد.

ترامپ در حال حاضر روی کنگره‌ای که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است، حساب می‌کند تا آن‌ها مانع استیضاح و برکناری او از قدرت شوند. این رویه مدت هاست که مورد توجه دموکرات‌های مخالف ترامپ بوده و پس از انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۸ قوت گرفته است. دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۹ اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار خواهند داشت.

استیضاح ترامپ ممکن می‌شود

با تشکیل جلسه دموکرات‌ها در ۳ ژانویه ۲۰۱۹، موضع استیضاح ترامپ از از تئوری به واقعیت تبدیل خواهد شد و اگرچه پیش‌تر دموکرات‌های ارشد، به درخواست مخالفان ترامپ برای استیضاح او بی توجه بودند، ولی افزایش فشار‌ها ممکن است در نهایت توجه قانونگذاران را به سوی موضوع استیضاح ترامپ جلب کند.

لیختمن گفت: اگر رابرت مولر به اسناد ویرانگری [در خصوص همکاری ترامپ با روس‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶]دست یابد، دموکرات‌ها بدون شک درخواست استیضاح وی را خواهند داد. به عقیده من، ترامپ به واسطه تحقیقات مولر، در معرض خطر جدی قرار دارد.

این تاریخ نگار سیاسی پیش‌بینی کرد مولر اتهامات بیشتری را علیه ترامپ مطرح خواهد کرد و حتی اطلاعات ویرانگر بیشتری را از دایره نزدیکان ترامپ که به روسیه متصل بوده‌اند، فاش خواهد کرد که تقلب در انتخابات و تضعیف دموکراسی از سوی ترامپ را ثابت می‌کند.

وی افزود: باورکردنی نیست مولر تمام وقت روی این پرونده کار کرده باشد که در انتها بگوید «ببخشید اینجا چیزی دیده نشده است.» من فکر می‌کنم مولر اطلاعات بسیار حساسی دارد که کمپین انتخاباتی ترامپ را به روس‌ها گره می‌زند.

لیختمن بر این باور است که ترامپ نه تنها استیضاح خواهد شد بلکه به احتمال زیاد برکنار می‌شود؛ همانطور که بسیاری از کارشناسان به این موضوع اعتقاد دارند. اگر مجلس نمایندگان به استیضاح ترامپ رای بدهد، برای برکناری او به دوسوم اکثریت آرای سنای آمریکا احتیاج است. جمهوری خواهان هنوز اکثریت سنا را تشکیل می‌دهند [۵۱ به ۴۹]. این به آن معناست که شمار قابل توجهی از جمهوری خواهان باید به استیضاح نماینده خود رای بدهند.

لیختمن با اشاره به تحقیقات مولر و متلاشی شدن پایگاه حامیان ترامپ در میان جمهوری خواهان گفت: این سناریو چندان غیرواقع‌بینانه به نظر نمی‌رسد. اگر جمهوری خواهان دریابند که ترامپ در صورت استیضاح، قصد دارد آن‌ها را نیز با خود پایین بکشد، بدون شک رای به استیضاح وی خواهند داد و به ترامپ وفادار نخواهند بود.

لیختمن در انتها با اشاره به استعفای ریچارد نیکسون پس از رسوایی واترگیت تاکید کرد: جمهوری‌خواهان تا زمانی از نیکسون حمایت کردند که شواهد علیه او نبود و او مایه شرمساری سیاسی به شمار نمی‌آمد. اما این را فراموش نکنید که اگر ترامپ برکنار شود، نانسی پلوسی، رئیس جمهور نمی‌شود بلکه مایک پنس که بیشتر جمهوری‌خواهان کنگره او را به ترامپ ترجیح می‌دهند، رئیس جمهور خواهد شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت