نامه ضدایرانی سناتورهای جمهوری‌خواه به دونالد ترامپ

کد خبر: 946218

سناتورهای حزب جمهوری‌خواه آمریکا خواستار بهره‌گیری از مکانیسم‌های قطعنامه‌های سازمان ملل برای «بازگشت تحریم‌ها» علیه ایران شدند.

ایلنا: به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری فاکس‌نیوز، سناتورهای حزب جمهوری‌خواه آمریکا در روزهای گذشته از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا خواستند تا زیر بار آنچه در ادعایی بی‌اساس «اخاذی هسته‌ای» ایران می‌نامند، ‌نرود. این سناتورها همچنین بر اهمیت استفاده از مکانیسم‌های قطعنامه‌های سازمان ملل برای «بازگشت تحریم‌ها» علیه ایران تاکید کردند.

این سناتورها از ترامپ خواستند تا «مکانیسم‌های» قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در پی غنی‌سازی اورانیوم به کار گیرد.

در نامه این سناتورها به ترامپ آمده است: «پاراگراف ۱۰ این قطعنامه ایالات متحده را به‌عنوان شرکت‌کننده در اعمال مجدد مکانیسم‌های تحریم به رسمیت می‌شناسد.»

این سناتورها در ادامه و در ادعایی بی‌اساس از رئیس‌جمهوری آمریکا خواستند تا «معافیت‌های غیرنظامی-هسته‌ای» را که به ایران اجازه می‌دهد وضعیت فعلی را در زمینه مسائل هسته‌ای حفظ کند، متوقف نماید.

«تد کروز»، سناتور ایالت تگزاس، «تام کاتن»، سناتور ایالت آرکانزاس و «مارکو روبیو»، سناتور ایالت فلوریدا این نامه را به ترامپ نوشتند.

این اقدام در حالی انجام شده که ایلات متحده سال گذشته بدون هیچ دلیل از برجام خارج شد و اولین طرفی بود که تعهدات خود را زیر پا گذاشت.

نامه ضدایرانی سناتورهای جمهوری‌خواه به دونالد ترامپ

دیپلمات صهیونیست: نقض برجام از سوی ایران پیامدهایی را به همراه خواهد داشت

سفیر رژیم صهیونیستی در انگلیس در مصاحبه‌ای گفت که ایران نباید انتظار داشته باشد که برجام را نقض کند و جامعه بین‌الملل همچنان به تجارت با این کشور ادامه دهد!

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مارک رگف» سفیر رژیم صهیونیستی در انگلیس در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ درباره تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود گفت: «ایران تصمیم گرفته تا آشکارا توافق هسته‌ای را نقض کند و کاملا شفاف است از دیدگاه ما این اقدام ایران پیامدهایی را به همراه خواهد داشت. ایران نباید انتظار داشته باشد که این توافق را نقض کند و جامعه بین‌الملل همچنان به تجارت با این کشور ادامه دهد.»

وی در ادامه ادعاهای خود گفت: «ایران از توافق هسته‌ای برای پیشبرد طرح‌های خود استفاده کرد. پس از آنکه توافق هسته‌ای در سال 2015 به امضا رسید ایران برنامه موشکی خود را به شدت توسعه داد و در کشورهایی نظیر عراق، یمن، سوریه، لبنان و منطقه غزه به ایجاد چالش پرداخت و پس از آن حمایت از تروریسم افزایش یافت. بنابراین جامعه بین‌الملل باید این پیام را به ایران منتقل کند اگر تهران بخواهد که همانند یک کشور عادی با آن رفتار شود نخست باید همانند یک کشور عادی رفتار کند.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که رژیم صهیونیستی تنها دارنده تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه بوده و همچنان از امضای پیمان منع تسلیحات هسته‌ای خودداری می‌کند.

مرکز مطالعات استکهلم چندی پیش در گزارشی با بررسی تعداد کلاهک‌های هسته‌ای در جهان نوشت که رژیم صهیونیستی سال گذشته با افزایش 10 کلاهک هسته‌ای به زرادخانه خود تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را به 90 رسانده است.

از سوی دیگر کشورهای اروپایی در حالی از ایران می‌خواهند همچنان به برجام پایبند باشد که دولت آمریکا بیش از یک سال است که رسما از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و تحریم‌های گسترده‌ای از جمله در حوزه نفتی، علیه مردم ایران وضع کرده است. همزمان، اروپا که هنگام خروج آمریکا از توافق وعده داد برای جبران تبعات این اقدام بر اقتصاد ایران تلاش می‌کند، در عمل اقدام ملموسی انجام نداده و صرفا از ایران خواسته به صورت یکجانبه به توافق چندجانبه هسته‌ای پایبند بماند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این وضعیت، اردیبهشت ماه امسال پایبندی به سقف برجامی اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را به حالت تعلیق درآورد و هفته پیش از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد عبور کرد. ایران تا 16 تیر ماه (فردا) به طرف‌های باقی‌مانده برجام فرصت داده تا برای عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران گام‌های عملی بردارند، در غیر اینصورت تهران بخش‌های دیگری از تعهدات خود را منطبق با مفاد برجام، تعلیق می‌کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها