ترامپ به دنبال شماره تلفن روحانی

کد خبر: 957524

یک رسانه غربی با پرداختن به تحولات اخیر خاورمیانه، اقدامات شخص ترامپ را عاملی برای روی آوردن اعراب منطقه به ایران دانسته است.

خبرگزاری مهر: توماس فریدمن در مقاله خود در نیویورک تایمز می نویسد: اگر گمان می کنید که بیرون کشیدن نیروهای آمریکایی از سوریه، خاورمیانه را انفجاری تر می کند، حق با شماست اما چیزهای بیشتری هم در راه است.

اکنون همه دارند راهبردهای امنیتی شان را بازسنجی می کنند، اول از همه اسراییل. ببینید اوزی ایون، یکی از بنیانگذاران رآکتور هسته ای دیمونای اسراییل، چه ارزیابی ای از یورش ایران به سعودی داشت: بقایای پهپادهایی که به آرامکو اصابت کردند، نشان می دهند که ایران در ساخت و بکارگیری پهپادها (با موتورهای جت و بدنه رادارگریز)، چنان پیشرفته است که در این زمینه دست کمی از اسراییل ندارد... دقت اصابت آنها به هدف، ۸۵ درصد بود یعنی توانمندی و قدرت اتکای بسیار بالای این فن آوری. همه ذخایر گازی درست از نقطه کانونی شان ضربه خورده اند، دقت اصابت، یک متر بوده است... ما باید دیمونا را تعطیل کنیم.

این از اسراییل. اما به سعودی ها و اماراتی ها، یک شوک دو سویه وارد شد: دقت ضربه ایرانی ها و انزواگرایی ترامپ. باید این آب سردی روی تن سعودی ها بوده باشد که وقتی به واشنگتن زنگ زدند که ببینند رییس جمهوری آمریکا چه پاسخ راهبردی ای به این یورش دارد، دریافتند که دونالد ترامپ دنبال شماره همراه رییس جمهوری ایران می گردد تا ببیند می شود با او کنار آمد یا نه.

وقتی رفتار ترامپ را به عربی ترجمه کنیم، این می شود: "یادم رفت به شما بگویم که ما فقط علاقمندیم به شما سلاح بفروشیم نه اینکه از این سلاح ها برای دفاع از شما استفاده کنیم. البته فراموش نکنید که وقتی به واشنگتن آمدید، در هتل من اقامت کنید. خدمه خوبی دارد." سعودی ها و اماراتی ها هم پیام را گرفتند و تلاش کردند شماره تلفنِ همراهِ رهبری ایران را بیابند و شماره امیرقطرِ طرفدار ایران را هم. زمان آشتی با همه همسایه ها فرارسیده است.

این تحول، به نوبه خود، ائتلاف خاموش اعراب سنی و اسراییل بر ضد ایران را در هم شکست و موجب شد اسراییل بیش از همیشه در برابر ایران- و نیابتی هایش در لبنان، سوریه و عراق- احساس تنهایی کند.

ترجمه عبری سخنان ترامپ خطاب به نتانیاهو پس از نتایج ضعیف در انتخابات هم این می شود: "آمریکا خواهان ادامه تحریم ها علیه ایران است اما مایل نیست با اسراییل و اعراب سنی برای تغییر حکومت در تهران، همدستی کند یا توانمندی های ایران را با حمله نظامی ویران سازد."

اعراب خلیج فارس، می توانند راهی برای راضی کردن ایران پیدا کنند و این کار را خواهند کرد. اسراییل نمی تواند. اسراییل واقعا با یک مشکل ایرانی دست به گریبان است. این را بدانید.

ایران در حال تقویت حزب الله و دیگر گروهها در مرز اسراییل است. بنابراین، ممکن است که اکنون خاورمیانه، آرام به نظر برسد اما این یک توهم است. همه در حال بازسنجی هستند: ایرانی ها جسورتر شده اند، عرب ها ترسیده اند و ایران و اسراییل تنها به اندازه یک بدسنجی با جنگ موشک های نقطه زن فاصله دارند. جنگی که هیچکدام آن را تاب نخواهند آورد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت