ترامپ قبل از انتشار کرونا متخصص آمریکایی در چین را اخراج کرد

کد خبر: 984111

منابع خبری می‌گویند رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم متهم کردن چین به سانسور اطلاعات و جلوگیری از ورود متخصصان به آن کشور یک متخصص مسائل همه‌گیرشناسی که به نیابت از واشنگتن در چین حضور داشته را اخراج کرده است.

خبرگزاری تسنیم: با آنکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از انتشار ویروس کرونای جدید در چین دولت این کشور را به سانسور اطلاعات و جلوگیری از ورود متخصصان متهم کرده شواهد جدید نشان می‌دهند دولت او چند ماه قبل از انتشار این ویروس سمتی را که شرح وظایف آن کمک به کشف شیوع بیماری‌ها در چین بوده حذف کرده است.

خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی نوشت یک متخصص همه‌گیرشناسی که زیر مجموعه مرکز آمریکایی «کنترل و پیشگیری بیماری‌ها» بود در آژانس کنترل بیماری‌ها در چین فعالیت می‌کرد.

چهار منبع آگاه به رویترز گفته‌اند این فرد در ماه جولای از سمتش کنار گذاشته شد. نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا طبق برخی روایت‌ها از اوایل ماه نوامبر گزارش شد و بعد از آن تعداد مبتلایان به بیماری فزونی گرفت. دولت ترامپ در ماه فوریه چین را به سانسور اطلاعات و جلوگیری از ورود متخصصان به این کشور متهم کرد.

دکتر «لیندا کوئیک» به نیابت از مرکز آمریکایی کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین فعالیت می‌کرد و مأموریت او همکاری‌های آموزشی با همه‌گیرشناسان چینی برای رصد، تحقیق و مهار بیماری‌ها بود. بعد از خروج او از این سمت، فرد دیگری به عنوان جایگزین او تعیین نشد.

ابهام در رفتار آمریکایی‌ها

این گزارش به موارد ابهام درباره رفتار آمریکایی‌ها در زمینه انتشار ویروس کرونا می‌افزاید. برخی کارشناسان می‌گویند رفتار‌های مقام‌های دولت آمریکا موجب شکل‌گیری ابهاماتی شده است درباره اینکه آمریکایی‌ها ممکن است مبدأ انتشار یا منشأ تولید ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) باشند.

این ابهامات نخستین بار از جلسه‌ای در کنگره آمریکا آغاز شد که طی آن «رابرت ردفیلد»، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) اذعان کرد ممکن است کسانی که چندین ماه قبل گمان می‌شد بر اثر آنفلوآنزا جان باخته‌اند در واقع جانشان را بر اثر ابتلا به همین ویروس کرونا از دست داده باشند.

اینکه گزارش CDC در ماه فوریه نشان می‌دهد در فصل زمستان ۲۰۱۹ دست‌کم ۳۲ میلیون نفر به آنفلوآنزا مبتلا شدند و ۱۸۰۰۰ نفر جان باختند تقویت‌کننده برخی شائبه‌ها است مبنی بر اینکه نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا ممکن است قبل از «ووهان» چین از آمریکا آغاز شده باشد.

شائبه‌های جنگ بیولوژیک

از طرف دیگر شائبه‌هایی هم وجود دارد که آمریکا تولیدکننده این ویروس باشد و آن را از طریق ورزشکارانش که به ووهان سفر کرده‌اند به چین منتقل کرده باشد.

ورزشکاران نظامی آمریکا چند ماه قبل‌تر از شناسایی اولین بیمار مبتلا به ویروس کرونا برای شرکت در هفتمین بازی‌های جهانی نظامیان وارد ووهان شدند و در جریان آن، چند ورزشکار خارجی به بیماری واگیردار مبتلا شدند. تا ماه دسامبر، نخستین مبتلای کرونا در ووهان شناسایی شد.

اندیشکده "مطالعات جهانی" کانادا چندی پیش در پایگاه اینترنتی خود در مقاله‌ای به‌نقل از تحلیل ویروس‌شناس تایوانی در چین اعلام کرد: زنجیره ژن کرونای جدید که در ایران و ایتالیا کشف شده، با ژن کرونا در چین متفاوت است و این نشان می‌دهد که منشأ کرونا ویروس در ایران و ایتالیا، چین نیست.

اتهام رسمی چین

مجموعه این تردید‌ها موجب شده است چین رسماً آمریکا را به انتقال کرونای جدید به ووهان متهم کند. شامگاه ۱۲ مارس «جائو لی جیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در حساب توییتر خود نوشت: «بیمار صفر چه‌زمانی در آمریکا ظاهر شد؟ چند نفر آلوده شدند؟ اولین بیمارستانی که مبتلایان را پذیرفت کدام بود؟ آیا ورزشکاران ارتش آمریکا این ویروس را به ووهان منتقل کردند؟ لطفاً داده‌های خود را آشکار و شفاف اعلام کنید! آمریکا به ما توضیح بدهکار است»!

اصرار مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم تأکیدات سازمان جهانی بهداشت بر استفاده از نام «ویروس چین» یا «ویروس ووهان» به‌جای نام علمی آن هم گزاره‌ای است که موجب طرح این فرضیه شده که دولت آمریکا ممکن است به‌دنبال گم کردن رد و دور کردن اتهامات از خودش در زمینه ویروس کرونا است.

البته در نهایت این دانشمندان هستند که باید درباره مبدأ ویروس اظهارنظر کنند. اما دست‌کم تا به اینجا می‌توان گفت رفتار آمریکایی‌ها بسیار مرموز و غیرشفاف بوده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت