اعتراضات آمریکا/افشاگری عجیب سی‌ان‌ان درباره پلیس آمریکا

کد خبر: 997823

پلیس آمریکا از سال 2012 تا کنون بیش از 400 بار گردن افراد بازداشتی را زیر زانوی خود فشار دادهخ که از این تعداد 58 نفر هوشیاری خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری فارس: طی سال‌های اخیر، پلیس آمریکا موارد متعددی تحت فشار قراردادن گردن بازداشت‌شدگان زیر زانو داشته است.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»،‌ در حالی که «جورج فلوید» مرد سیاه پوست که به دلیل تحت فشار قرار گرفتن گردنش زیر زانوی یک پلیس سفیدپوست جان خود را از دست داد جدیدترین مورد از اینگونه اقدامات پلیس آمریکا بوده است.

بر اساس اطلاعاتی که اداره پلیس آمریکا منتشر کرده، ‌از سال 2012 تا کنون 428 نفر از شهروندان آمریکایی هنگام بازداشت با اقدام پلیس در تحت فشار قرار گرفتن گردنشان زیر زانوی پلیس مواجه شده‌اند که از این تعداد 58 نفر حتی هوشیاری خود را از دست داده‌اند.

همچنین دو سوم از مردمی که در مینیاپولیس توسط افسران پلیس بازداشت شده و گردنشان زیر زانوی پلیس تحت فشار قرار گرفته سیاه‌پوست بودند این در حالی است که تنها 19 درصد از مردم این شهر سیاه‌پوست بودند.

به گزارش فارس، از روز چهارشنبه و با اوج‌گیری اعتراضات به قتل جورج فلوید، تاکنون ۱۴۰ شهر این کشور شاهد اعتراضات ضدنژادپرستی بوده و در حداقل ۲۱ منطقه حکومت نظامی اعلام و «گارد ملی» در آن‌ها مستقر شده است.

سرویس مخفی خیابان‌های منتهی به کاخ سفید را مسدود کرد

تازه‌ترین گزارش‌ها از اعتراضات آمریکا حاکی است سرویس مخفی این کشور خیابان‌های منتهی به محوطه اطراف کاخ سفید را محدود کرده است. سرویس مخفی آمریکا که وظیفه حفاظت از جان رئیس‌جمهور آمریکا و خانواده او را به عهده دارد تمامی خیابان‌های منتهی به چهار طرف کاخ سفید را مسدود کرده است.

پایگاه آکسیوس نوشته یک مأمور سرویس مخفی آمریکا گفته که این خیابان‌ها «احتمالاً تا زمانی که شورش‌ها مسالمت‌آمیز شوند یا متوقف شوند» مسدود خواهند بود.

این خبر در شرایطی گزارش شده که پلیس آمریکا شب گذشته، قبل از حرکت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به سمت کلیسایی در نزدیکی کاخ سفید از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.

تظاهرات‌های گسترده‌ برای اعتراض به قتل نژادپرستانه «جورج فلوید»، مرد سیاه‌پوست آمریکایی از بامداد چهارشنبه در شهر میناپولیس آغازشده و به مرور به شهرهای دیگر آمریکا سرایت کرد.

معترضان روز جمعه توانستند درب‌های ورودی ساختمان اداره پلیس این شهر را شکسته و بعد از ورود، آن را به آتش بکشند.

روز شنبه نیز معترضان بدون اعتنا به قوانین منع آمد و شد، مقابل دفتر مرکزی حوزه پنجم اداره پلیس مینیاپولیس تجمع کردند و این اداره را تحت محاصره خود درآوردند.

شمار دیگری از شهرهای آمریکا شاهد تظاهرات گسترده علیه نژادپرستی و درخواست اجرای عدالت درخصوص پرونده فلوید هستند.

در اعتراضات شهر دیترویت، فردی از داخل یک خودرو شاسی‌بلند به سمت معترضان شلیک کرد که منجر به کشته شدن یک پسر نوجوان ۱۹ ساله شد.

همچنین در کنتاکی، پرسنل شبکه تلویزیونی «وِیو-تی‌وی» که برای تهیه گزارش از اعتراضات به خیابان آمده بودند مورد حمله پلیس قرار گرفتند.

52 درصد آمریکایی‌ها ترامپ را نژادپرست دانستند

نتایج نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد، ۵۲ درصد از آمریکایی‌ها دونالد ترامپ را فردی نژادپرست می‌دانند. یکی از سناتورهای دموکرات هم اخیرا او را "پست نژادپرست" خطاب کرد.

نتایج نظرسنجی یاهو نیوز-یوگاو نشان می‌دهد، ۵۲ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا فردی نژادپرست است. در مقابل تنها ۳۷ درصد با این نظر مخالف بودند. ۱۱ درصد هم نظری نداشتند.

در میان شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، دموکرات‌ها و سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارهای آمریکا بیشتر تاکید دارند که رئیس‌جمهوری کشورشان یک نژادپرست است. تنها ۱۳ درصد از جمهوری‌خواهان آمریکایی هم ترامپ را نژادپرست می‌دانند. سفیدپوستان آمریکایی هم در بحث نژادپرست بودن یا نبودن ترامپ دو دسته هستند.

دیدگاه آمریکایی‌ها درباره ترامپ بسته به اینکه فرد وابسته به چه حزبی باشد، تفاوت می‌کند. دموکرات‌هایی مثل سناتور اد مارکی که دونالد ترامپ را دوشنبه در پیامی توییتری "نژادپرست" و "سفید" توصیف کرد، او را فردی نژادپرست می‌داند. این سناتور نوشت: دونالد ترامپ بابت تحریک تنفر نژادی و خشونت در کشورمان فرد پستی است.

در میان شرکت‌کنندگان دموکرات، ۸۶ درصد به نژادپرست بودن ترامپ باور دارند، در حالی که تنها ۶ درصد با آن مخالف هستند. ۸۰ درصد جمهوری خواهان هم او را فرد نژادپرست نمی‌دانند. در میان شرکت‌کنندگان مستقل، ۵۶ درصد ترامپ را نژادپرست می‌دانند و ۳۳ درصد مخالف این نظر هستند. ۷۴ درصد از سیاه‌پوستان هم ترامپ را نژادپرست توصیف کردند و ۱۳ درصد چنین نظری نداشتند.

۷۱ درصد از لاتین‌تبارها هم به ترامپ برچسب نژادپرستی زدند، در حالی که ۱۹ درصد مخالف آن هستند. سفیدپوستان آمریکایی هم درباره نژادپرستی ترامپ اختلاف‌نظر دارند. ۴۳ درصد از آمریکایی‌های سفیدپوست پاسخ مثبت دادند و ۴۶ درصد از این گروه هم پاسخ منفی.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت