خبرفوری: یارانه جدید داده می شود/ برای دریافت کلیک کنید

کد خبر: 1058687

یارانه کرونا ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومانی در این ماه پرداخت نمی‌شود و به نظر می‌رسد پرونده این دوره از کمک هزینه معیشتی دوره کرونا بسته شده؛ حالا سوال مردم این است که چرا یارانه کرونا حذف شد؟

 

به گزارش سایت خبرآزاد آخرین مرحله یارانه کرونا در روز‌های پایانی اسفند گذشته واریز شد. در فروردین نیز یارانه‌بگیران یارانه معیشتی بنزین را هفته قبل دریافت کردند و یارانه نقدی را آخر این هفته می‌گیرند، اما خبری از پرداخت یارانه کرونا در فروردین نیست.

در مهر پارسال مجلس پرداخت شش نوبت یارانه را در نیمه دوم سال ۹۹ تصویب کرد که براساس آن قرار بود به ۶۰ میلیون نفر کمک هزینه پرداخت شود. اما این طرح با مخالفت دولت همراه شد و در نهایت در یک توافق ضمنی بین مجلس و دولت طرح یارانه کرونا اجرایی شد.

دولت در آذر اعلام کرد که به ۴۰ میلیون نفر یارانه کرونا پرداخت می‌کنند و افراد فاقد درآمد، فاقد بیمه و با حقوق کمتر از پایه حقوق مشمول این یارانه می‌شوند. در نهایت ۳۴ میلیون نفر شناسایی شدند و در چهار نوبت این کمک بلاعوض را دریافت کردند.

این یارانه برای ۹ میلیون نفر از افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی ۱۲۰ هزار تومان و برای ۲۵ میلیون نفری که شرایط ذکر شده را داشته باشد مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به صورت ماهانه در چهار نوبت در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند پرداخت شد.

از آنجایی که مقرر شده تا اسفند سال ۹۹ پرداخت شود، این یارانه در فروردین واریز نمی‌شود. پیگیری‌ها از سازمان‌های مربوطه حاکی از این است که دولت دستورالعملی برای ادامه واریز یارانه کرونا صادر نکرده است.

در بودجه امسال نیز منابعی برای پرداخت یارانه کرونا تخصیص داده نشده است. حتی وقتی که کمیسیون تلفیق مجلس از دو برابر شدن یارانه‌ها برای امسال خبر داد دولت مخالفت کرد و گفت که کسری بودجه دارد و نمی‌تواند منابع پرداخت یارانه را دو برابری را تامین کند.

این یارانه در حالی پرداخت نمی‌شود که بسیاری از شهر‌ها از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند. به عقیده کارشناسان نیز این حمایت‌های معیشتی باید ادامه داشته باشد و دولت نیز برنامه خود را در این مورد اعلام کند.

در کنار شیوع گسترده و موج جهارم ویروس کرونا، آمار‌ها نیز از بدتر شدن اوضاع خبر می‌دهد نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در زمستان سال ۹۹ نشان می‌دهد که ۹٫۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. همچنین خانوار‌های کشور در اسفند ۹۹ تورم نقطه‌ای حدود ۴۹ درصدی متحمل شدند.

جنجال جدید واریز یارانه معیشتی

یارانه معیشتی

در حالی یارانه معیشتی ساعت ۲۴ دهم فروردین ماه به حساب مشمولان واریز شده که برخی از مردم می‌گویند این ماه یارانه معیشتی برای آنها واریز نشده است. آنها نگرانند که از لیست مشمولان یارانه معیشتی حذف شده باشند.

واریز یارانه معیشتی در دهم فروردین ماه هم با انتقادات بسیاری مواجه شد. برخی می‌گویند این یارانه هنوز به حسابشان واریز نشده و برخی دیگر می‌گویند چرا مشمول این یارانه نیستند؟

آنچه در ادامه می‌آید واکنش برخی از مخاطبان به واریز نشدن یارانه معیشتی فروردین ماه است.

«چرا یارانه معیشتی من واریز نشده؟کسانی هستن که بهشون واریز نشد. نکنه اینم قطع کردید؟»

« چرا برای ما واریز نشده؟ بیشتر از ۲۴ ساعتم از زمان واریز گذشته»

« سلام عجب عیدی امسال به من دادن. یارانه معیشتی هم قطع شد؟ فکر کنم چونکه ماشین ندارم که برم بنزین لیتر سه هزار تومن بزنمپس نباید یارانه معیشتی بگیرم.»

یارانه معیشتی «چرا از من هنوز واریز نشده ۴نفری هستیم؟»

« چرا یارانه من واریز نشده؟ کسانی هستن که براشون واریز نشده؟؟»

در کنار افرادی که از عدم واریز یارانه خبر می‌دهند، برخی دیگر می‌گویند شرایط دریافت یارانه معیشتی را دارند اما تاکنون یارانه نگرفته‌اند.

«چرا یارانه معیشتی برا ی بازنشستگانی که فقط دو میلیون حقوق میگیرند واریز نمی‌شود؟ یک بازنشسته چطور با دو میلیون حقوق زندگی کند؟»

« ما یه خانواده ۴ نفره هستیم نمیدونم چرا به جای۱۷۲هزارتومن فقط۹۱هزارتومن ریختن حساب»

«والا به نون شب محتاجیم اما تا حالا یارانه معیشتی نگرفتیم. از ما نیازمندتر کیه؟»

یارانه معیشتی، معادل یک کیلو موز!

در مقابل برخی دیگر به رقم کم یارانه نقدی ماهانه انتقاد می‌کنند. سوال آنها این است که چرا با وجود افزایش چند برابری قیمت‌ها از سال ۸۹ تاکنون هیچ رقمی به یارانه نقدی اضافه نشده و مبلغ این یارانه برای یک دهه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

به خصوص که برخی می‌گویند قدرت خرید این یارانه در سال ۸۹ معادل ۴۵ دلار بود و اکنون کمتر از دو دلار است. اما دولت نه تنها رقم این یارانه را اضافه نکرده که مدام مسئله حذف یارانه‌ها را مطرح می‌کند.

«چرا هیچ رقمی به یارانه اضافه نمیشه؟ همه چی هی گرون میشه یک دهه هست یارانه همونه که هست؟»

«مگه قرار نبود یارانه و معیشتی ادغام بشه و نفری ۱۸۰ هزار تومان واریز کنن!!!.فقط وعده الکی دادین!!! »

«میگفتن سال جدید یارانه ۹۰ هزار تومن میشه اما هنوز همون ۴۵ تومن هست. البته۳۰ تومنش هم دولت بخاطر یه تومن که داد برمیداره.کلا ۱۵ هزار تومن میریزه.»

«یارانه‌ها فقط پول یک نوشابه است چرا همه چیز مثلا آب وبرق و… چندین درصد اضافه میکنید ولی ما‌ها که یارانه میگیریم فقط چندین ساله ثابت مانده چرا برای خودرو سازان از صندوق توسعه ملی چندین میلیارد پول برداشت میکنید ولی برای یارانه بگیران در این وضع تورم پول ندارید؟»

«رفتم صف مرغ منجمد ۱دونه دادن نزدیک ۳۰ تومن شده. این یارانه پول یه کیلو مرغ دولتیه! »

«همه چیز گران شده جز یارانه‌ها که ۱۰ ساله روی یه عدد واساده.»

امسال فقط دو یارانه نقدی و یارانه معیشتی به حساب مشمولان واریز می‌شود، اما یک یارانه جدید هم برای بعضی از خانوارها در نظر گرفته شده است. این یارانه جدید معادل ۳۳ کیلو گاز مایع است که دولت به خانوارهای ساکن مناطق فاقد لوله کشی گاز پرداخت می‌کند. البته هنوز مشخص نیست که چه تعداد خانوار مشمول این طرح هستند.

یارانه معیشتی افراد پردرآمد در سال 1400

در قانون بودجه امسال همین تکلیف هم برداشته شد تا روال معیوب پرداخت یارانه بدون هیچ اصلاحی ادامه داشته باشد؛ موضوعی که حتی مجلس با وجود تاکید برای افزایش مبلغ یارانه توجهی به آن نکرد.

پرداخت جمعی و غیرهدفمند یارانه نقدی همواره از چالش‌های اصلی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده و ۱۰ سالی است که با شروع آن در دولت دهم تا کنون هیچ برنامه منسجم و کارآمدی برای رفع این معضل اجرایی نشده است. در تمامی این سال‌ها به کرات بحث غربالگری مطرح بوده و از کارشناسان گرفته تا مجلس و حتی خود دولت از حذف دهک‌های بالا و ضرورت آن سخن گفته‌اند ولی در عمل اتفاقی نیفتاده است؛ زمانی بهانه نبود بانک‌های اطلاعاتی مطرح بود و زمانی دیگر نگرانی از بازخوردهای حذف یارانه.

طی این سال‌ها قانون بودجه همواره محلی برای مناقشه درباره جریان هدفمندی یارانه‌ها به ویژه پرداخت‌های نقدی بوده است و بعد از بحث هایی که زمان بررسی لایحه بودجه وجود داشت یکی از بندهای ثابت به تکلیف حذف سه دهک بالا بر می‌گشت؛ تکلیفی که دولت نیز معمولا در لایحه سال بعد آن را تکرار می‌کرد ولی به نتیجه‌ای نمی‌رسید.

یارانه معیشتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ دولت به روال قبل بند مربوط به حذف سه دهک بالا را در تبصره ۱۴ گنجانده بود؛ به طوری که تاکید شد "وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند."

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت