آمریکا قصد بازگشت به برجام را ندارد؛

سالیوان همان سالیوان است!

کد خبر: 1062366

یکی از افرادی که در پروسه انعقاد توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 که در سال 2015 به امضا رسید نقش پررنگی ایفا کرد، جیک سالیوان بود! کسی که اکنون مشاور امنیت ملی دولت بایدن است. سالیوان پس از خروج دولت ترامپ از برجام ، این اقدام را شدیدا مورد انتقاد قرار داد اما پس از چند ماه، تاکید کرد که اگر دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 پیروز شوند، نمی توان بدون دریافت مطالبات جدید از ایران به توافق هسته ای بازگشت! به عبارت بهتر، وی به مانند افرادی مانند وندی شرمن و رابرت مالی، زیر توافقی زد که امضایش زیر پای آن بود!

امروز، جیک سالیوان، همان سالیوان است! او اکنون رسما در کسوت مشاور امنیت ملی دولت بایدن مشغول به فعالیت است. او هنوز نیز تاکید دارد که "بازگشت واقعی به برجام" خط قرمز ایالات متحده محسوب می شود زیرا اهرم های فشار علیه ایران را در خصوص برگزاری مذاکرات منطقه ای و موشکی از بین می برد. این همان نگاه مسموم، بازدارنده، غیر حقوقی و وقیحانه ای است که در میان سیاستمداران آمریکایی( اعم از دموکرات یا جمهوریخواه) در قبال برجام وجود دارد .در این معادله، اساسا تفاوتی میان آنتونی بلینکن، جیک سالیوان، وندی شرمن و جو بایدن وجود ندارد.

اظهارات اخیر جیک سالیوان در خصوص بازگشت آمریکا به برجام، در نوع خود قابل تامل است. مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید تا زمانی که ایالات متحده از بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی اطمینان حاصل نکرده است، هیچ تحریمی لغو نخواهد شد. جو بایدن پیش از این گفته بود غنی‌سازی ۶۰درصدی "کمک‌کننده" نیست!

مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز در رابطه با مذاکرات غیرمستقیم میان ایالات متحده و ایران و تلاش برای مهار برنامه هسته‌ای ایران سخن گفت.به گزارش فاکس‌نیوز، جیک سالیوان در اظهارات خود در عین حال که مشخص نکرد ایالات متحده در قبال لغو تحریم‌ها چه چیز از ایران دریافت خواهد کرد، تأکید کرد که اعتماد به ایران در مورد اجرای تعهداتش از اهمیت بسیار برخوردار است.

سالیوان افزود: «آنچه می‌خواهم بگویم این است که ایالات متحده پیش از آنکه مطمئن نشود که ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق برجام برخواهد گشت، تحریم‌ها لغو نخواهند شد.اینکه ایران برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند، اینکه این تعلیق طولانی‌تر باشد، اینکه سطح غلظت غنی‌سازی و میزان غنی‌سازی کاهش یابد، و اینکه تا زمانی که ما در تمام این موارد اطمینان حاصل نکنیم، ایالات متحده هیچ گونه امتیازی نخواهد داد.»

بر اساس آنچه دویچه وله گزارش داده است، پیش از این جو بایدن، رئیس‌جمهوری و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به خبر غنی‌سازی ۶۰درصدی ایران گفته بود که این اقدام ایران در شرایطی که مذاکراتی در جریان است "کمک‌کننده" نخواهد بود و "جدی بودن ایران" برای رسیدن به یک توافق را زیر سئوال خواهد برد!

حمایت سالیوان از تاکتیک بازگشت پوچ به برجام

جیک سالیوان از جمله مسئولین آمریکایی می باشد که از تاکتیک بازگشت پوچ به برجام حمایت می کند. به عبارت بهتر، او معتقد است که "بازگشت واقعی به توافق هسته ای " و " تعلیق واقعی تحریمهای ایران"  باید به عنوان خط قرمز نامرئی سیاست خارجی آمریکا تبدیل شود. دموکرات ها مدت هاست  بر روی تاکتیکی به نام «بازگشت پوچ به برجام» تمرکز کرده اند. آن ها حتی قبل از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این تاکتیک را در اتاق های فکر خود طراحی و در انتظار فرصتی برای اجرای آن بودند.  بر اساس این تاکتیک، آمریکا در عین اینکه با «بازگشت اعلامی» به توافق هسته ای،یکی از اعضای برجام محسوب می شود و خود را مدافع «چندجانبه گرایی در نظام بین الملل» قلمداد می کند، اما در عمل مانع از تعلیق تحریم های نفتی، بانکی، اعتباری و تجاری علیه ایران می شود؛ یا این پروسه (رفع تحریم ها) را با هدایت وزارتخانه های امور خارجه و خزانه داری خود، به صورت قطره چکانی صورت می دهد. هدف آمریکا از این اقدام، آماده سازی ایران برای «امتیازدهی بیشتر» در مقابل «تعهدپذیری کمتر غرب» است.در هر حال، جیک سالیوان با اعلام مواضع اخیر خود، نشان داد که کماکان همان تاکتیک را دنبال می کند ،هر چند که آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی ایران،وی و همراهانش در کاخ سفید را شدیدا وحشتزده ساخته است!

سالیوان "عدم رفع تحریم‌ها" و " مکانیسم ماشه" را با هم می خواهد!

در این میان، باید مراقب اهداف فنی و حقوقی سالیوان و همراهانش در خصوص بازگشت غیرواقعی به برجام بود. «بازگشت پوچ آمریکا به برجام» قطعا برای کشورمان مضر خواهد بود زیرا واشنگتن در عین اینکه تحریم ها را کماکان در عمل علیه کشورمان اعمال می کند، از حقوق تعبیه شده در سند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کشورمان بهره مند خواهد شد. یکی از این موارد، «مکانیزم ماشه» است. در دوران ریاست جمهوری ترامپ، اعضای دائمی و غیردائمی شورای امنیت، به علت خروج رسمی آمریکا از برجام مانع از فعال سازی این مکانیزم مخرب و پرهزینه شدند، اما در صورتی که دولت بایدن به صورت ظاهری به توافق هسته ای بازگردد، می تواند هرزمانی که اراده کند و بدون آنکه استدلالی برای دیگر اعضای کمیته مشترک برجام و شورای امنیت داشته باشد، تحریم های چندجانبه را علیه کشورمان فعال کند.سخنان حکیمانه اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ناظر به همین مسئله است. اینکه اگر آمریکا بدون رفع واقعی تحریم ها به برجام برگردد، در آن صورت چنین بازگشتی برای ما نه تنها سود ندارد، بلکه ضرر هم خواهد داشت.

استراتژی فشار هوشمندانه به جای استراتژی فشار حداکثری

در این معادله، باید نگاه استراتژیک و کلان آمریکا نسبت به پدیده برجام را نیز در نظر گرفت. در یک نگاه کلی، رئیس جمهور جدید آمریکا و اطرافیانش مانند «جیک سالیوان» و«بلینکن»معتقدند که باید نسبت به «استراتژی فشار حداکثری ترامپ» و اقداماتی که وی در دوران ریاست جمهوری خود در تقابل با ایران و برجام صورت داده ، نگاهی «فرصت محور» داشت .دولت بایدن معتقد است که باید از طریق برگزاری مذاکرات موازی، که در یک همزمانی نسبی با یکدیگر قرار دارند، ایران را در همه ابعاد موشکی، منطقه ای و هسته ای محدود کرد! بایدن معتقد است در استراتژی «فشار هوشمندانه»، «برجام دفرمه شده» به عنوان یک «سکوی پرتاب به سوی توافقات محدودکننده بعدی علیه ایران» اصالت دارد نه یک «نقطه پایان منازعه میان ایران و آمریکا». بدون شک بایدن نیز در این مسیر به مانند روسای جمهوری قبلی آمریکا محکوم به شکست خواهد بود....

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت