آشنایی با انواع بینایی ماشین و کاربرد آن در اتوماسیون های صنعتی

کد خبر: 1188515
آشنایی با انواع بینایی ماشین و کاربرد آن در اتوماسیون های صنعتی

 

بررسی، کنترل، تجزیه و تحلیل فرایندهایی همچون اندازه گیری، جداسازی و طبقه بندی محصولات و ... با استفاده از سیستم های بینایی ماشین صورت می گیرد. سیستم بینایی ماشین تلفیقی از نرم افزار و سخت افزار می باشد که هدف و نتیجه آن پردازش تصاویر به بهترین حالت ممکن است. با استفاده از این فناوری کارهایی که تا چندین سال پیش برای انسان ها غیر ممکن بود، به راحتی امکان پذیر می گردد. کاربرد سیستم های بینایی ماشین و پردازش تصویر موجب می شود که از انجام امور تکراری و اشتباهات خودداری کرد و بدین صورت در زمان و هزینه ها صرفه جویی های قابل توجهی انجام می پذیرد.

 

شرکت نوین ایلیا صنعت، نماینده رسمی و برتر برندهای سنسو‌پارت و باسلر در ایران می باشد. این شرکت در زمینه انواع سنسور و دوربین های صنعتی، سیستم‌ های بینایی ماشین و پردازش تصویر فعالیت دارد و می تواند به شما مشاوره های ارزنده ای را ارائه دهد. کارشناسان ما با بهره مندی از تجربه و دانش بالا، بهترین راه‌حل ‌ها برای ساخت و اجرای پروژه‌های اتوماسیون صنعتی و ماشین بینایی را در اختیار شما قرار می دهند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

انواع بینایی ماشین

سیستم های بینایی ماشین دارای طیف های گسترده ای می باشند که بر اساس کاربرد به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

  • بینایی ماشین مبتنی بر دوربین هوشمند: دوربین هوشمند از انواع دوربین هایی است که دارای طراحی منحصر به فرد با رابط کاربری آسان می باشد. این دوربین ها از حسگر، پردازنده و ورودی و خروجی تشکیل شده اند که موجب می گردند که عملکرد سیستم های مبتنی بر بینایی ماشین با سهولت بالایی انجام گردد. این نوع از بینایی ماشین ساده و مقرون به صرفه می باشد و راه اندازی آن آسان است.
  • بینایی ماشین مبتنی بر کامپیوترهای شخصی: در این نوع سیستم که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است، دستگاه های جانبی دیگر را به راحتی مدیریت می کند. این سیستم ها دارای قدرت محاسباتی و عملکرد بالایی می باشند و برای انجام چندین کار و بازرسی پیچیده با سرعت بالا پیشنهاد می گردد و از لحاظ قیمت بالا می باشند.
  • سیستم بینایی ماشین فشرده: این سیستم نسبت به مورد قبلی سبک تر است. در این سیستم ها از پردازنده های سریع استفاده می شود تا حداکثر عملکرد در ساختار قوی و فشرده صورت بگیرد.

مزایا و کارایی استفاده از سیستم های بینایی ماشین در اتوماسیون صنعتی چیست؟

  • وظایف سخت و تکراری، خودکارسازی و یکپارچه می شوند.
  • بدون توجه به مکان فیزیکی و با کمک اجزا و سیستم های دیجیتال، تجزیه و تحلیل صورت می گیرد.
  • هزینه های مربوط به نگهداری کاهش پیدا می کند.
  • دقت بسیار بالا می رود و کوچکترین نقص ها و عیوب به راحتی تشخیص داده می شوند.
  • انجام کارها در محیط های خطرناک به راحتی صورت می گیرد و بدین صورت جان انسان ها حفظ و در وقت آنها صرفه جویی می شود.
  • دخالت انسان ها کاهش پیدا می کند و بدین صورت علاوه بر کاهش آلودگی و خطا، هزینه به کارگیری نیروی انسان کمتر می شود.
  • تطابق با استانداردها بیشتر می شود و در نتیجه کیفیت محصولات تولیدی در صنایع بیشتر می شود.

دوربین بارکدخوان و بینایی ماشین

8

بارکدها جزء جدایی ناپذیر انواع محصولات آرایشی، بهداشتی، غذایی، دارویی، لوازم خانگی و ... می باشند و به منزله شناسنامه آنها تلقی می گردند. بارکدها به دو صورت تک و یا دوبعدی هستند و اطلاعات مهمی همچون تاریخ و سری تولید محصول، شناسه محصول و اطلاعات دیگر را در خود جای داده اند. همچنین از بارکدها برای پیگیری و گارانتی محصول نیز استفاده می گردد.

خواندن بارکدها در انواع مختلف اتوماسیون های صنعتی دارای اهمیت بالایی هستند و این امر توسط ماشین و سیستم های مبتنی بر بینایی ماشین و پردازش تصویر صورت می گیرد. سامانه بینایی ماشین که برای خواندن بارکد استفاده می گردد باید به دوربین صنعتی یا همان دوربین بارکد خوان و نرم افزارهای مربوط به آن مجهز باشد. استفاده از دوربین های بارکدخوان موجب می گردد ثبت و رهگیری محصولات با دقت و سرعت بالاتری انجام شود و در زمان مقرر بازبینی آن نیز بسیار راحت تر انجام شود.

دوربین های هوشمند صنعتی بارکدخوان این قابلیت را دارند تا کدگشایی بارکدهای تک و دو بعدی را با سرعت بسیار بالاتری انجام دهند. این دوربین ها بارکدهای ماتریسی و میله ای را به راحتی مورد بررسی قرار می دهند و حتی اگر یکی از میله ها مخدوش بود، اسکن آنها به راحتی صورت می گیرد و نتیجه مطلوب حاصل می شود.

با پیشرفت روزمره علوم مختلف و تجهیز شدن تمامی کامپیوترها به نرم افزارهای پیشرفته این امید را به ما می دهد تا در آینده ای نه چندان دور شاهد گسترش تکنولوژی بینایی ماشین باشیم و این گسترش را در بخش های مختلف زندگی بشر مشاهده کنیم. شاید امروز درک بسیاری از موارد مرتبط با بینایی کامپیوتر و ماشین بینایی سخت باشد و در آینده بسیاری از جنبه های پنهان این تکنولوژی قابل مشاهده تر از امروز باشد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها