چطور از خطرات کار با اره برقی جلوگیری کنیم؟

کد خبر: 1190119
چطور از خطرات کار با اره برقی جلوگیری کنیم؟

اره‌برقی، که به اره زنجیری و اره قابل‌حمل نیز معروف است، یکی از ابزارهای کاربردی در صنعت باغبانی، کشاورزی و نجاری محسوب می‌شود. اره‌برقی برای قطع کردن درختان، قطعه کردن چوب و الوار، منبت‌کاری و سایر موارد مربوط به چوب‌بری کارایی دارد. سرعت اره‌برقی نسبت‌به اره‌دستی 10 برابر بیشتر است؛ به همین دلیل محبوب‌تر از اره‌دستی محسوب می‌شود. متاسفانه استفاده از اره‌برقی در کنار مزایای آن، خطراتی نیز دارد. در این مقاله، قصد داریم نکات کار با اره‌برقی را برای شما توضیح دهیم. همچنین نحوه کار با اره زنجیری و نکات پیشگیری از خطراتش را به‌طور مفصل توضیح خواهیم داد. 

1. برگشت اره‌برقی به سمت اپراتور، یکی از خطرات استفاده از اره‌برقی

از مهم‌ترین خطرات کار با اره‌برقی، برگشت آن خواهد بود. زمانی اره‌برقی به سمت اپراتور برمی‌گردد که زنجیر از نوک تیغه ساطوری به شی محکمی بخورد، یا تیغه اره در شکاف چوب یا الوار گیر کند. متاسفانه بعد از برخورد نوک تیغه ساطوری با شی محکم، اره‌برقی به سمت اپراتور برمی‌گردد. اپراتورها باید برای برگشت موتور برقی آموزش دیده باشند و عکس‌العمل سریع نشان دهند. اگر برای برگشت موتور برقی عکس‌العمل آنی نداشته باشند، آسیب‌های شدیدی خواهند دید. معمولا اپراتورهای بی‌تجربه دچار این آسیب‌ها می‌شوند. 

درنظر داشته باشید که برای ایمنی بیشتر در هنگام کار با اره زنجیری، باید حتماً لوازم ایمنی را خریداری کنید. برای خرید لوازم ایمنی هنگام کار با اره زنجیری، به سایت فروشگاه لوازم ایمنی در اصفهان مراجعه کنید. 

نکاتی برای کاهش خطر در برگشت اره‌برقی به سمت اپراتور

برای کاهش خطر برگشت اره زنجیری به سمت اپراتور، نکاتی را باید رعایت کنید. رعایت نکات کار با اره‌برقی به شما کمک می‌کند تا کمتر آسیب ببینید و خطر جبران‌پذیری برای شما اتفاق نیفتد.

 • اره‌برقی را همیشه تمیز نگه دارید. همچنین قبل استفاده از اره زنجیری مطمئن شوید که زنجیر اره به‌خوبی کشیده می‌شود. بعد از ریختن روغن و سوخت، اره زنجیری را به‌خوبی تمیز کنید.
 • برای استفاده از اره‌برقی و کاهش خطرات کار با آن، کمی مایل به چپ بایستید و به‌هیچ‌عنوان به‌طور مستقیم پشت اره‌برقی نایستید.
 • اره زنجیری را پایین‌تر از سطح شانه‌های خود قرار دهید. 
 • اره‌برقی فقط مختص کار با چوب است؛ بنابراین برای بریدن اجسام دیگر از آن استفاده نکنید. 
 • سعی کنید اره را محکم نگه دارید تا در جای خود استوار و بدون حرکت باقی بماند. 
 • به‌هیچ‌وجه حفاظ زنجیر اره را از آن جدا نکنید. 
 • هنگام گذاشتن اره‌برقی روی زمین یا حمل آن، حتماً اره را خاموش کنید. 
 • اره و دسته را همیشه خشک نگه دارید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از تجهیزات ایمنی هنگام کار با اره‌برقی استفاده کنید. برای خرید تجهیزات محافظت فردی می‌توانید به سایت فروشگاه ماه ایمن مراجعه کنید. 

2. جراحت ران و بازوی چپ؛ رایج‌ترین خطر کار با اره‌برقی

یکی از نکات کار با اره‌برقی، جراحت ران و بازوی چپ اپراتور خواهد بود. برای پیشگیری از این خطر، باید نکاتی را رعایت کنید. هنگام کار با اره زنجیری، انگشت شست دست چپتان را دور دسته جلویی نگه دارید تا اگر دستگاه لگد زد، با انگشت دست چپ آن را کنترل کنید. 

همچین اگر می‌خواهید دستگاه روشن را برای رفتن به یه مسافت کوتاه جابه‌جا کنید، دسته جلو اره را با دست چپ بگیرید و اره را کنارتان نگه دارید. البته ما به شما توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از خطر، هیچ‌گاه اره زنجیری روشن را با خود حمل نکنید. گاهی ممکن است در موقع راه رفتن زمین بخورید و دچار آسیب شوید. برای حفاظت از چشمان خود در هنگام کار با اره‌برقی، خرید عینک ایمنی را فراموش نکنید. 

2

قبل از شروع به کار با اره‌برقی تجهیزات ایمنی بپوشید

اگر شما اپراتور کار با اره‌برقی هستید، باید تجهیزات ایمنی مناسبی را خریداری کنید. شلوار کار مخصوص، محافظ گوش، عینک و کفش و کلاه ایمنی، برخی از این تجهیزات هستند. 

 • شلوار کار مخصوص: اگر مشکلی در حین کار با اره زنجیری پیش آمد، این شلوارها از آسیب دیدن ران پاهای‌تان جلوگیری می‌کنند. متاسفانه بیشترین آسیب هنگام استفاده از اره‌برقی، به ران‌ها وارد می‌شود.
 • کفش مخصوص: برای کار با اره‌برقی از چکمه‌های نوک فولادی و ضدبرش استفاده کنید تا از آسیب دیدن به پاها جلوگیری کند. 
 • کلاه ایمنی و محافظ گوش: کلاه ایمنی به همراه محافظ گوش و صورت، از گوش‌ها و سر هنگام خطر محافظت می‌کند. 
 • عینک ایمنی: ممکن است در هنگام برش، تکه‌هایی از چوب به صورت یا چشمتان برخورد کند. برای جلوگیری از این خطر، حتماً عینک ایمنی تهیه کنید.

به شما توصیه می‌کنیم که بلوز آستین‌بلند بپوشید و از پوشیدن لباس‌های گشاد جلوگیری کنید. پاهای خود را در جای محکمی قرار دهید و مراقب برخورد بدنتان با اگزوز دستگاه باشید. 

نحوه کار با اره‌برقی برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از خطرات

یکی از نکات کار با اره‌برقی، استفاده درست از آن خواهد بود. بعد از پوشیدن لباس ایمنی مناسب، اره زنجیری را با بنزین پر کنید. توجه داشته باشید که بنزین را از قبل با روغن دوزمانه ترکیب کنید. در دفترچه راهنمای اره‌برقی، کلیه نکات گفته شده است. در ادامه، مخزن روغن زنجیر و تیغه را پر کنید. بعد از پر کردن مخزن روغن زنجیر، برای جلوگیری از آتش گرفتن احتمالی دستگاه، از آن محل دور شوید. 

 • برای روشن کردن اره، حتما ترمز زنجیر را فعال کنید، سپس دکمه استارت را بزنید. اگر فصل زمستان یا پاییز است، ساسات را بکشید. 
 • نوک دست راست را در دسته عقبی اره زنجیری قرار دهید و با دست چپ، دسته جلویی را محکم بگیرید. 
 • دسته استارت را بکشید تا موتور روشن شود؛ سپس ساسات را بخوابانید.
 • ترمز زنجیر را آزاد و کار برش چوب را آغاز کنید. 

به‌عنوان اپراتور اره برقی، باید منطقه و محیط اطراف را قبل از بریدن درخت بررسی کنید. اگر در مسیر افتادن درخت افراد مختلفی حضور داشتند، برای جلوگیری از آسیب احتمالی حتماً به آن‌ها اطلاع دهید. 

سه کار مهمی که می‌توان با اره‌برقی انجام داد

به‌دلیل کاربردهای مختلف اره زنجیری، می‌توان کارهای گوناگونی با آن انجام داد. اگر استفاده نادرستی از اره‌برقی بکنید، جان خود را به خطر می‌اندازید. حتما قبل از کار با اره زنجیری دفترچه راهنمای آن را بخوانید تا نکات مهم کار با آن اره را یاد بگیرید. با اره زنجیری می‌توان سه کار اصلی انجام داد:

 • Bucking: می‌توانید چوب‌ها را به قطعه‌های موردنیاز تقسیم کنید. 
 • Felling: برای برش زدن یک درخت آویزان استفاده می‌شود. 
 • Limbing: برای قطع کردن یا هرس شاخه‌های درختان کارایی دارد.

اره برقی کاربردهای مختلفی دارد و کار کردن با آن اصلاً آسان و راحت نیست. شما به‌عنوان اپراتور باید اطلاعاتی از نحوه کار با اره زنجیری را بدانید تا هنگام استفاده کردن از آن دچار آسیب نشوید.

بررسی مهم‌ترین نکات کار با اره‌برقی

اگر کار شما با اره‌برقی است، باید مهم‌ترین نکات کار با اره‌برقی را بیاموزید. هنگام کار با اره زنجیری، باید ایمنی لازم را رعایت کنید. در ادامه، شما را با مهم‌ترین نکات کار با اره زنجیری آشنا خواهیم کرد.

 • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید. حتماً تعادل کافی داشته باشید تا احتمال آسیب کمتر شود. 
 • توصیه می‌شود نسبت‌به رفتار اره‌برقی شناخت داشته باشید. در حین کار با اره‌برقی، ممکن است نیروهای مختلفی را احساس کنید. به‌طور مثال: موقع کار کردن با قسمت پایینی تیغه، اره‌برقی شما را به سمت قطعه می‌کشد. همچنین وقتی می‌خواهید چوب را با قسمت بالایی اره برش بدهید، به سمت عقب کشیده خواهید شد. اگر به سمت عقب هل داده شدید، دسته عقبی را در کنار ران قرار دهید تا کنترل بهتری روی اره داشته باشید. 
 • استفاده از اره‌برقی کوچک برای قطع درختان بزرگ بلامانع است؛ اما باید تجربه بالایی برای این کار داشته باشید. 
 • قبل از بریدن درخت، محل افتادنش را تعیین کنید. اگر باد در حال وزیدن بود، صبر کنید تا وزش باد تمام شود. 
 • توجه کنید که در مسیر حرکت اره‌برقی، روی درخت میخ یا سیم نباشد. 
 • گاهی ممکن است زنجیر اره در چوب گیر کند. در این مواقع، از ابزاری مثل تبر یا چکش استفاده کنید. 
 • اگر اره‌برقی آسیب دید، خودتان آن را سرویس نکنید و به افراد خبره بسپارید. 
 • اره‌برقی را نزدیک مایعات و گازهای آتش‌زا قرار ندهید.

اگر نکات ایمنی کار با اره‌برقی را ندانید یا رعایت نکنید، دچار صدمات جبران‌ناپذیری خواهید شد. متاسفانه بسیاری از اپراتورها از خطرات کار با اره‌برقی آگاه نیستند یا تجربه کافی را ندارند. 

3

خرید تجهیزات ایمنی کار با اره‌برقی در فروشگاه ماه ایمن 

در این مقاله ماه ایمن، شما را با نکات کار با اره‌برقی و خطرات آن آشنا کردیم. اره زنجیری در مشاغلی مانند باغبانی، کشاورزی و نجاری استفاده می‌شود. کار با اره زنجیری به‌نسبت اره‌دستی سرعت را بالاتر می‌برد و باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. در‌عین‌حال، کار با اره‌برقی خطرات جبران‌ناپذیری دارد و باید نکات ایمنی را در کار با آن رعایت کرد. مجموعه ماه ایمن با بیش از ۴۰ سال سابقه درخشان در سراسر کشور، اقدام به تولید و واردات انواع کالاها در زمینه تجهیزات ایمنی فردی، ترافیکی و آتش‌نشانی کرده است. اگر تمایل دارید تجهیزات ایمنی کار با اره‌برقی را از فروشگاه ماه ایمن تهیه کنید، به آدرس سایت mahimen.ir مراجعه کنید یا با شماره تلفن  ۰۳۱۳۲۲۲۲۲۷۷ در تماس باشید. 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها