واکنش‌ها به طرح اجباری پرداخت ۲۰ هزار تومان به مخابرات

دست مخابرات در جیب مردم

کد خبر: 1190424

«انتقاد تند مجلس به مخابرات» عنوان تازه‌ترین واکنش‌ها به اخذ آبونمان از تلفن‌های ثابت از سوی مخابراتبود. نقدی که معطوف به واکنش بهارستان به اقدام سازمان مخابرات می‌شد.

دست مخابرات در جیب مردم

چندی پیش خبر آمد که این سازمان از صاحب هر خط تلفن ثابتی ماهانه ۲۰ هزار تومان هزینه آبونمان می‌گیرد. هزینه‌ای که با توجه به وجود ۲۵ میلیون خط تلفتن ثابت شهری درآمد میلیاردی برای این سازمان به همراه دارد، درآمدی که البته از جیب مردم کم می‌شود.

 

این قانون از کجا آمد؟

شرکت مخابرات ایران برای هر مشترک تلفن ثابت شهر تهران، حداقل هزینه ماهانه تلفن ثابت ۲۰ هزار تومان با آیتمی به عنوان خدمات صوتی تلفن ثابت درج کرده که مشترک با پرداخت آن می‌تواند از ۴۴۴۴ دقیقه مکالمه شهری رایگان یا ۵۹۲ دقیقه مکالمه بین استانی یا ۳۱۷ دقیقه مکالمه تلفن همراه بهره‌مند شود. این مبلغ در سایر استان‌ها و شهر‌های کشور متغیر است. بر اساس این مصوبه، مشترکان تلفن ثابت در تهران باید ماهانه ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان هزینه ثابت نگهداری پرداخت کنند. نکته‌ی دیگر آن است که این تعرفه از ابتدای شهریور ماه اجرا و در صورتحساب‌های تلفن ثابت منظور شده است؛ هر چند به تازگی این موضوع رسانه‌ای شده است.

پای چقدر پول در میان است؟

مصوبه جدید شرکت مخابرات، در سطح رسانه‌ها و روزنامه‌ها نیز واکنش‌هایی را به همراه داشته است. براساس گزارش روزنامه «خراسان» طبق صورت‌های مالی منتشرشده مخابرات، درآمد مخابرات از این محل، فقط در مهرماه امسال و همزمان با آغاز دریافت آبونمان‌های اجباری جدید، ۲۶۵ میلیارد و ۷۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است؛ همچنین طبق گزارش جام‌جم، از ۲۹ میلیون خط تلفن ثابت فعال در کشور، ۵ میلیون مربوط به تلفن‌های روستایی است که شامل افزایش آبونمان نشده، اما ۲۴ میلیون خط دیگر به طور میانگین ۱۵ هزار تومان آبونمان ثابت پرداخت خواهند کرد؛ یعنی حدود ۳۶۰ میلیارد تومان افزایش درآمد ماهانه و ۴۳۲۰ میلیارد تومان افزایش درآمد سالانه برای مخابرات!

درهمین رابطه محمدرضا بیدخام، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، در گفتگو با جام جم به دفاع از این شرکت پرداخت و گفت: «تعرفه تلفن ثابت حدود ۱۲ سال است که علی‌رغم افزایش تورم تغییری پیدا نکرده است. به همین منظور درخواست‌مان را برای تغییر تعرفه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه داده‌ایم که آن‌ها بررسی کرده و کار‌های کارشناسی آن انجام شده است.»

او در این مصاحبه همچنین هزینه نگهداری هر تلفن ثابت در سال گذشته را حدود ۳۰ هزار تومان عنوان کرده است. او میگوید نرخ ۲۰ هزار تومان حداقل اصلاح قیمت است. به گفته او برخی مشترکین به موقع قبوض خود را پرداخت نمی‌کنند و این موضوع باعث شده حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان طلب مخابرات از برخی مشترکین باشد.

واکنش تند بهارستان؛ خلاف شرع و قانون است

علاوه بر رسانه‌‎ها، نمایندگان مجلس نیز نسبت به این مصوبه واکنش نشان داده‌اند. علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس در همین راستا گفت: مخابرات مبلغی را به عنوان آبونمان ثابت در قبض‌ها لحاظ کرده است به این منوال که برای مثال ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود و اگر کسی این میزان را استفاده کرد از همان مبلغ برداشت می‌شود و اگر کسی به این میزان مکالمه نداشت باز هم این مبلغ از این مشترک دریافت می‌شود؛ در حالی که بر اساس اصل ۵۲ و ۵۳ به دلیل‌عدم وجود این موضوع در بودجه، خلاف قانون اساسی و بر اساس اصل ۴ نیز خلاف شرع است.

همچنین، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار نماینده محلات تاکید کرده است که کمیسیون صنایع مجلس باید به موضوع ذکر شده درباره مخابرات رسیدگی کند.

نماینده مردم میانه در مجلس نیز با از افزایش آبونمان تلفن ثابت به ۲۰ هزار تومان، انتقاد کرد و به «خانه ملت» گفت: «آیا با گرانی‌های فعلی و فشاری که به مردم تحمیل می‌شود شرکت مخابرات دچار آسیب مغزی شده که تا این حد اشتراک را افزایش داده است. باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشند.»

منبع: اقتصاد خوب

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها