چگونه مصرف الکل بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد

کد خبر: 1195526
چگونه مصرف الکل بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد

 پزشکان همواره بر روی مضرات مصرف الکل برای بدن تاکید کرده‌اند. متاسفانه نتایج نشان داده است که الکل می‌تواند در تخریب سلول‌های مغزی نیز بسیار موثر باشد. تحقیقات جدید ثابت کرده است که مصرف الکل تاثیرات منفی زیادی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد. به همین علت باید این رفتار پرخطر به طور کامل کنار گذاشته شود. البته مخرب بودن الکل فقط محدود به این مورد نیست و قدرت تخریب آن از جهات مختلف کاملا واضح و مشهود است.

تخریب سلو‌ل‌های ایمنی با مصرف الکل

وجود الکل در خون سبب می‌شود تا سلول‌های ایمنی از جمله گلبول‌های سفید عملکرد درستی از خود نشان ندهند. هر چقدر که سیستم ایمنی بدن شما قوی‌تر باشد، بیماری‌هایی نظیر کرونا نیز راحت‌تر درمان می‌شوند. تحقیقات جدیدی که در این حوزه صورت گرفته است نشان می‌دهد که الکل تاثیرات ویرانگری بر روی سیستم ایمنی دارد. در نتیجه در این شرایط احتمال بروز عفونت‌های مختلف نیز بیشتر خواهد شد. یکی از اثرات مهم الکل، آسیب رساندن به سلول‌های ایمنی در ریه است. در این حالت عفونت ریه به سختی درمان می‌شود که فرد از جهات مختلف درگیر خواهد کرد.

چنانچه فردی به مصرف الکل اعتیاد داشته باشد، بخش زیادی از توان ایمنی بدن خود را از دست می‌دهد. همچنین میزان بالای الکل مشکلاتی نظیر التهاب روده را به همراه دارد که چالش‌های فراوانی را پیش روی شما قرار می‌دهد. در داخل روده میکروارگانیسم‌های زیادی حضور دارند که عملکرد سیستم ایمنی را نیز تقویت می‌کنند. متاسفانه الکل می‌تواند این موارد را نیز نابود سازد. با توجه به توضیحات داده شده بهتر است که مصرف مشروبات الکلی به طور کامل کنار گذاشته شود.

اختلال عملکرد سیستم ایمنی با مصرف الکل

زمانی که الکل در داخل خون جریان پیدا می‌کند، بسیاری از ساز و کارهای منظم بدن را با مشکل مواجه می‌کند. در این شرایط بدن تمایل چندانی به مبارزه با بیماری‌ها ندارد. متاسفانه در این حالت سیستم ایمنی کم‌کار شده و در برابر حضور میکروب‌ها حساسیت کمتری نشان می‌دهد. همین عامل سبب می‌شود که خطر بیشتر از هر زمان دیگری بدن را تهدید کند. زمانی که الکل وارد بدن می‌شود، تجزیه آن در اولویت قرار می‌گیرد. در این وضعیت بدن تمام تمرکز خود را بر روی متابولیزه کردن الکل می‌گذارد. چنانچه این شرایط بروز پیدا کند، فرصت برای رشد بیماری‌های جدید به وجود خواهد آمد.

خواب مناسب یکی از پیش‌نیازهای سیستم ایمنی قوی است. متاسفانه الکل ساعت خواب فرد را نیز مختل می‌کند که در نتیجه قدرت سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد. به طور معمول کسانی که کمتر از ۷ ساعت خواب در شبانه‌روز دارند، تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند. سیستم ایمنی بدن هر روزه بسیاری از عوامل بیماری‌زا را نابود می‌کند که اصلا متوجه آن نمی‌شویم. برای سلامتی بیشتر باید از انجام رفتارهای پرخطر مانند مصرف مشروبات الکلی پرهیز کرد.

مکمل تقویت سیتم ایمنی

مصرف الکل تا چه مقدار خطرناک است؟

 بسیاری از افراد درباره مقدار خطرآفرینی الکل سوال می‌پرسند. واقعیت این است که دریافت الکل حتی به مقدار پایین نیز تاثیرات منفی زیادی بر روی بدن خواهد داشت. هر چقدر که میزان مصرف افزایش پیدا کند، به همان اندازه نیز خطرات بیشتری فرد را تهدید می‌کند. نمی‌توان معیار مشخصی را درباره تاثیر الکل بر روی سیستم ایمنی بدن اعلام کرد. در صورتی که شخصی در طول هفته حداقل یکبار مصرف الکل داشته باشد، به طور مستقیم سیستم ایمنی او تخریب خواهد شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که الکل برای کسانی که بیماری قلبی و دیابت دارند بسیار خطرناک است. این دست از افراد باید به طور کلی الکل را حذف کنند تا در آینده با مشکلات بزرگ‌تر روبرو نشوند.

بعد از اینکه مصرف الکل به طور کامل قطع شد، کم‌کم بازیابی سیستم ایمنی بدن نیز آغاز می‌شود. برای تسریع بهبودی بهتر است که از مکمل‌های تقویت ایمنی بدن استفاده کنید. هر کدام از این محصولات دارای توان مشخصی هستند که بهتر است در این مورد با پزشک خود نیز مشورت کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که جهت آشنایی با لیست بهترین مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی به این مقاله سر بزنید. در حال حاضر شرکت‌های دارویی مختلفی این مکمل‌ها را ارائه می‌کنند که هر کدام از آن‌ها تاثیرگذاری ویژه‌ای بر روی بدن شما خواهند داشت.

تضعیف سیستم ایمنی در برابر کرونا با مصرف الکل

 پاندمی کرونا تمامی کشورهای جهان را درگیر کرد و میلیون‌ها را به کام مرگ کشاند. این بیماری همچنان به طور کامل کنترل نشده است و در حال قربانی‌ گرفتن از مردم است. تنها راه زنده ماندن در برابر کرونا داشتن سیستم ایمنی قوی است. به همین علت باید از تمامی کارهایی که باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود پیروی کرد. الکل یکی از موادی است که عملکرد سیستم ایمنی بدن را به صورت مستقیم مختل می‌کند. اگر می‌خواهید که در برابر کووید ۱۹ مقاوم باشید، به هیچ عنوان نباید به سراغ الکل بروید. تعداد زیادی از کسانی که بر اثر کرونا فوت شده‌اند دارای بیماری زمینه‌ای بودند.

این بدان معناست که سیستم ایمنی آن‌ها به دلیل بیماری‌های مختلف تضعیف شده است. اگر دچار بیماری‌های قلبی یا دیابت هستید، کرونا سخت‌تر با شما برخورد می‌کند. به همین علت به این افراد توصیه می‌شود که اصلا به سراغ الکل نروند. متاسفانه الکل می‌تواند زمینه ایجاد انواع بیماری‌های تنفسی همچون آنفولانزا را فراهم کند. تحقیقات ثابت کرده است که روده‌ها نیز در اثر مصرف الکل به شدت آسیب می‌بینند پس به این عامل هم دقت کافی را داشته باشید.

عرضه بهترین مکمل تقویت ایمنی بدن در داروخانه

درست است که عدم مصرف الکل می‌تواند توان بدنی شما را حفظ کند، ولی با این حال باید برای تقویت آن نیز برنامه دقیقی داشته باشید. خوردن غذاهای مقوی می‌تواند نقش مهمی در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن داشته باشد. البته در بسیاری از مواقع باید تقویت بهتری صورت بگیرد که این کار با کمک مکمل‌های تقویت‌کننده ممکن شده است. داروخانه‌ها بهترین نوع این داروها را از برندهای مختلف عرضه می‌کنند. شما می‌توانید پس از دریافت مشاوره‌های لازم برترین مکمل را برای خود شناسایی کنید. اگر مصرف مکمل را در کنار تغذیه باکیفیت داشته باشید، تاثیرات معجزه‌وار آن را با چشمان خود مشاهده خواهید کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها