بهترین بذر هندوانه از نگاه کشاورزان کدام است؟

کد خبر: 1198112
بهترین بذر هندوانه از نگاه کشاورزان کدام است؟

 

 

بهترین بذر هندوانه از نگاه کشاورزان کدام است؟

 

 

کاشت هندوانه در سال های اخیر علاوه بر تامین نیاز کشور، از جنبه صادرات نیز مورد توجه بسیاری از کشاورزان و صادر کنندگان محصولات کشاورزی قرار گرفته است. از آن جایی که در بسیاری از کشورهای هم جوار، کاشت این محصول با محدودیت روبرو می باشد، صادرات محصول هندوانه سبب ارز آوری زیادی برای کشور می گردد.

 

 

انتخاب بهترین بذر هندوانه صادراتی برای کشاورزان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و همواره به عنوان یک دغدغه یا سوال مطرح بوده است. از این رو توجه به نکات زیر قبل از خرید بذر هندوانه تا حدودی می تواند به کشاورزان برای رفع این مشکل کمک نماید.

  1. زمان کاشت: زمان کاشت تاثیر زیادی در انتخاب نوع بذر هندوانه دارد. عموما در کشت های بهاره به دلیل قیمت پایین تر محصول هندوانه در زمان برداشت، اغلب از بذور استاندارد هندوانه استفاده می شود.

از ارقام استاندارد (معمولی) هندوانه می توان به ارقامی مانند بذر هندوانه یونیژن، هندوانه نیاگارا، هندوانه کانیون و هندوانه ناسکو اشاره نماییم.

  1. منطقه کاشت: عموما در مناطق شمالی کشور هندوانه هایی با تیپ سفید (چارلستون گری) و دراگون (گورخری) مورد کاشت قرار می گیرند. در میان بهترین بذرهندوانه سفید، ارقامی مانند بذر هندوانه 243 ساکاتا، بذر هندوانه اورست و بذر هندوانه 8040 سینجنتا مورد توجه زیادی قرار گرفته اند.

 

در میان بهترین بذر هندوانه دراگون نیز ارقامی مانند بذر هندوانه سوپر دراگون دونگیا و بذر هندوانه ارلی دراگون از بیشترین سطح زیر کشت برخوردار بوده اند.

 

 

 

در مناطقی که دوره رسیدگی محصول با آب و هوای گرم برخورد می کند، کاشت ارقامی با پوشش برگی زیاد و پوست ضخیم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. ارقامی مانند بذر هندوانه کیتو 16، بذر هندوانه ماکرو، بذر هندوانه کسری (کسرا) و بذر هندوانه فارائو مناسب کاشت برای این مناطق می باشند.

در مناطق جنوبی کشور خصوصا در کشت پاییزه از ارقام با تیپ سیاه (شوگر بی بی) و تیپ کریمسون سوئیت (خطی) استفاده می شود.

در میان بهترین بذرهندوانه سیاه نیز می توان به بذوری مانند بذر هندوانه سیاه یونیژن، بذر هندوانه شوگر سمینیس و بذر هندوانه سیاه فلات اشاره نماییم.

 

 

  1. دوره رسیدگی محصول: در مناطقی که هندوانه در خارج از فصل کاشت اصلی محصول کاشته می شود، میزان زودرسی محصول برای کشاورزان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. عموما ارقامی با تیپ گرد نسبت به ارقام بیضی از زودرسی بالاتری برخوردار می باشند.

ارقامی مانند بذر هندوانه باراکا، بذر هندوانه میکادو ساترن، بذر هندوانه تگزاس و بذر هندوانه تاپگان از بهترین بذر هندوانه گرد محسوب می شوند.

  1. بازار هدف: هدف از کاشت محصول برای صادرات یا تامین نیاز داخلی نقش زیادی در انتخاب رقم بذر هندوانه دارد. عموما بذر هندوانه هایی با تیپ استاندارد و بلوکی شکل ( نیم بیضی) بیشتر با هدف مصرف در داخل کشور مورد کاشت قرار می گیرند.

ارقام هیبرید به دلیل هم شکلی بالای میوه ها و ماندگاری بالاتر میوه پس از برداشت، بیشتر با هدف صادرات مورد کاشت قرار می گیرند. بافت میوه این ارقام نسبت به ارقام استاندارد سفت تر بوده و این موضوع امکان ارسال محصول به مناطق دور دست را فراهم می نماید.

ارقامی مانند بذر هندوانه بی 32 ، بذر هندوانه بارلو، بذر هندوانه آستاراخان، بذر هندوانه کاریستان و بذر هندوانه تامرلن از بهترین بذر هندوانه صادراتی تلقی می گردند.

  1. عملکرد محصول: دو فاکتور تعداد میوه در بوته و وزن میوه نقش زیادی در عملکرد محصول هندوانه دارند. کشاورزان در برخی مناطق به دلیل طولانی بودن فصل کاشت معمولا دو تا سه میوه هندوانه را نگه می دارند. عموما ارقامی با تیپ گرد و بلوکی قابلیت برداشت دو تا سه میوه را دارا می باشند.

در برخی مناطق نیز در مورد ارقامی با تیپ بیضی کشیده عموما یک میوه در بوته نگه داشته می شود. وزن میوه این ارقام نسبت به ارقام گرد بیشتر بوده و عموما برای صادرات به کشورهای همسایه مورد کاشت قرار می گیرند.

ارقامی مانند بذر هندوانه روکسان، بذر هندوانه سامانتا یونیژن، بذر هندوانه بیضی تاکی (تیتان)، بذر هندوانه ارگون بیضی 043 و بذر هندوانه گالاتا از بهترین بذر هندوانه بیضی محسوب می شوند.

 

کشاورزان می توانند با توجه به منطقه کاشت و زمان کاشت برای انتخاب بهترین و پرمحصول ترین بذر هندوانه با کارشناسان موسسه کشاورزی مبین کشت در ارتباط باشند. برای خرید بذر هندوانه می توانید با شماره های 03135223860 و 09133708852 تماس حاصل نمایید.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها