جزئیات تازه از طرح رتبه بندی معلمان + توضیحات مهم

کد خبر: 1199031

اکسل محاسبه مبلغ فوق العاده رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ و مبلغ علی الحساب واریزی را در ادامه ببینید.

تدوین طرح رتبه‌بندی معلمان از سال 1390 توسط آموزش و پرورش صورت گرفته است. رتبه بندی معلمان یکی از طرح هایی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان در نظر گرفته شده است و اهداف مختلفی را دنبال می کند. بر اساس این لایحه در طرح رتبه بندی معلمان آن ها را  در چهار گروه طبقه بندی کرده و دستمزد آنها بر همین اساس تعیین می‌شود. در رتبه بندی معلمان با توجه به بودجه ی موجود مبلغ حقوق معلمان افزایش پیدا می کند. اخرین اخبار مربوط به طرح رتبه بندی معلمان را در ادامه بخوانید.

جدول افزایش حقوق رتبه بندی معلمان ۱۴۰۱. فایل اکسل محاسبه مبلغ افزایش ناشی از اجرای فوق العاده رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ و همچنین مبلغ علی الحساب وعده داده شده تا زمان اجرای کامل رتبه‌بندی، منتشر شد. یوسف نوری در توئیتی تصریح کرد: یکی از دلایل تأخیر در اجرای قانون رتبه بندی معلمان این بود که تعداد زیادی از همکارانم شامل این قانون نمی‌شدند.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: سامانه رتبه‌بندی معلمان در حال حاضر به صورت آزمایشی زیر بار رفته و از بعداز ظهر چهارشنبه ۲۶ مرداد برای فرهنگیان آماده بارگذاری است. تا اجرای فرایند تعیین رتبه، قرار شد سازمان برنامه‌وبودجه بخشی از اعتبار طرح را علی‌الحساب در اختیار فرهنگیان قرار دهد.

۱- مبلغ علی‌الحساب محاسبه شده بابت ۱۱ ماه (مهر ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۱) و به میزان ۵۰ درصد

۲- مبلغ ماهیانه افزایش ناشی از برقراری فوق‌العاده رتبه‌بندی در صورت قرارگیری فرد در هر یک از رتبه‌ها (آموزشیار معلم/ مربی معلم/ استادیار معلم/ دانشیار معلم/ استاد معلم)

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان یکشنبه ۱۲ تیرماه از سوی دولت به وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ شد؛ اما آیین‌نامه اجرایی معلمان که در دولت مورد بحث و بررسی و تصویب قرار گرفت شامل ۲۵ ماده است.

همچنین یوسف نوری وزیر آموزش‌وپرورش در این باره گفته است: امروز نسخه اولیه شیوه‌نامه ارزیابی معلمان آماده می‌شود چون قبلاً سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه درباره آن همکاری داشتند، جلسه مشترک شیوه‌نامه برگزار می‌شود و برای تدوین نهایی آن، حدود یک هفته بیشتر متصور نیستیم.

آموزش‌وپرورش در تبصره ۳ ماده ۴ آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان، مکلف شده است شیوه‌نامه‌ای برای فرایند اجرای آیین‌نامه و قانون رتبه‌بندی معلمان با همکاری سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تدوین کند که این را سریع انجام می‌دهیم.

رتبه بندی معلمان

در ادامه به برخی موارد مهم آیین نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان اشاره کرده‌ایم:

در ماده ۱ آمده است: رتبه‌بندی معلمان مطابق قانون نظام رتبه‌بندی معلمان و این آیین‌نامه به‌منظور افزایش کیفی فرایند تعلیم و تربیت، اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی معلمان، استقرار نظام پرداخت‌ها بر اساس تخصص و شایستگی‌ها، عملکرد رقابتی معلمان، مهندسی نیروی انسانی، توسعه مستمر و نظام‌مند شایستگی‌های عمومی، تخصصی، حرفه‌ای و تربیتی و کیفیت عملکرد معلمان، تقویت انگیزه و رضایت‌مندی شغلی و ارتقای تعهد و تقویت هویت حرفه‌ای معلمان بر اساس نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش اجرا می‌شود.

ارزیابان رتبه بندی معلمان چه کسانی هستند؟

طبق ماده ۲؛ ارزیابان حرفه‌ای، افراد صاحب نظری هستند که به پیشنهاد و معرفی وزارت آموزش‌وپرورش از بین اعضای هیئت علمی شاغل یا بازنشسته دانشگاه‌های کشور یا وابسته به وزارت یا معلمان شاغل و بازنشسته آموزش‌وپرورش با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر که از سوی مرکز آموزش مدیریت دولتی براساس الگوی ارزیابی حرفه‌ای آموزش داده شده و گواهینامه ارزیابی دریافت می‌کنند.

در ماده ۳ آمده است: مشمولان این آیین‌نامه عبارتند از مشمولین طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان و نیروهای توان‌بخشی مدارس استثنایی که در حال حاضر صرفاً در واحدهای آموزشی و تربیتی اشتغال به خدمت تمام‌وقت دارند.

شرایط رتبه‌ بندی کارکنان اداری

افراد موضوع لایحه قانونی راجع به استفاده کارکنان کادر اداری وزارت آموزش‌وپرورش که برای خدمت معلمی استخدام شده‌اند از طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان کشور و احتساب سوابق تجربی آنان – مصوب ۱۳۵۸- شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی آن، مشمول این آیین‌نامه هستند.

آن دسته از نیروهای اداری شاغل در پست‌های کارشناسی و بالاتر که بر اساس ضوابط و شرایط مربوط در یکی از عناوین موضوع طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان اشتغال یابند، از زمان تغییر سمت و شروع به خدمت معلمی مشمول نظام رتبه‌بندی می‌شوند. در صورت بازگشت مجدد به کار در سمت‌های اداری حسب شرایط ذی‌ربط از فوق‌العاده رتبه‌بندی برخوردار نخواهند بود.

همچنین نیروهای فاقد کد شناسه استخدام مورد تأیید سازمان اداری و استخدامی کشور، کارکنان مأمور یا انتقالی به سایر دستگاه‌های اجرایی (با حفظ پست سازمانی با بدون آن)، کارکنان مأمور به مدارس غیردولتی (به‌استثنای مدیران و معاونین که از آموزش‌وپرورش حقوق دریافت می‌کنند)، نیروهای مازاد یا در اختیار مدرسه، کلیه افرادی که از بیش از یک صندوق حقوق دریافت می‌کنند، افرادی که در مرخصی بدون حقوق به سر می‌برند، افراد انتقالی به دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی و افراد مأمور به تحصیل مشمول این آیین‌نامه نیستند.

طبق ماده ۴، امتیازات لازم برای کسب رتبه‌های پنج‌گانه مشخص شده و مشمولین در مرحله استقرار، با در نظر گرفتن امتیازات مندرج در جداول زیر سنجش و ارزیابی‌شده و بر اساس امتیازات کسب‌شده در یکی از رتبه‌های پنج‌گانه قرار خواهند گرفت.

راهنمای استفاده از اکسل محاسبه رتبه بندی معلمان

بعد از دانلود فایل در کامپیوتر و باز کردن، بر روی نوار زردرنگ بالای فایل (گزینه enable editing) کلیک کنید. اکنون صرفاً جدول آبی رنگ (امتیازات حق شغل، شاغل و فوق‌العاده شغل) را بر مبنای آخرین حکم کارگزینی در سال ۱۴۰۱ تکمیل کنید.

مبلغ ماهیانه محاسبه شده در هر رتبه دقیق است ولی ممکن است با توجه به تغییرات حکمی و کارکرد هر فرد، مبلغ علی‌الحساب متفاوت باشد.

مابه‌التفاوت مبالغ علی‌الحساب پرداختی پس از تأمین اعتبار، صدور احکام و مشخص شدن رتبه هر فرد و پس از کسر کسور قانونی قابل پرداخت خواهد بود.

تاثیر رتبه بندی در میزان حقوق فرهنگیان

رتبه بندی به طور کلی مشمولان این طرح را به ۵ دسته آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم تقسیم و متناسب با آن برای هر رده افزایش حقوق تعیین می کند. ملاک و معیار رتبه بندی بر اساس سابقه کار، تخصص، و شایستگی افراد به همراه مجموع امتیازات کسب شده از دوره های ضمن خدمت فرهنگیان می باشد. ارتقای یک معلم از دسته بندی فعلی به رده های بالاتر با ۵ سال خدمت در مناطق عادی یا ۴ سال حضور در مناطق محروم، مرزی و عشایری امکان پذیر است. افزایش حقوق هر رتبه به شرح زیر تعیین می شود که این میزان همراه با اعزایش رتبه های قبلی نیز خواهد بود.

    رتبه ۵ معلم پایه یا آموزشیار معلم ۱۰ درصد

    رتبه ۴ یا مربی معلم ۱۵ درصد

    رتبه ۳ معلم حرفه ای یا استادیار معلم  ۱۲ درصد

    رتبه ۲ معلم سرامد یا دانشیار معلم ۱۰ درصد

    رتبه ۱ معلم راهبرد یا استاد معلم ۵ درصد

آیا دو برابر شدن حقوق معلمان صحت دارد؟

فرهنگیانی که در دسته ممتاز رتبه بندی با عنوان استاد معلم قرار گیرند، حدود ۹۰ درصد افزایش حقوق خواهند داشت که در سه شاخصه حق شغل، شاغل و فوق العاده شغل لحاظ شده و به آن ها پرداخت خواهد شد. به این ترتیب این دسته از معلمان با میزان حقوق حدودا ۲ برابر شده فعالیت خواهند کرد.

مشمولان طرح رتبه بندی فرهنگیان

همزمان با اعلام اجرایی شدن طرح رتبه بندی، جزئیات مشمولان این طرح نیز اعلام و با انتشار اطلاعیه های تکمیلی توضیحات مرتبط با هریک از کارکنان وزارت اموزش و پرورش ارائه شد. یکی از شرط اولیه شرکت در رتبه بندی معلمان داشتن ۲ سال سابقه در کار آموزش در مدارس یا مراکز آموزشی، می باشد. همچنین این طرح مشمول تمام افرادی است که در حکم پرسنلی آن ها، عبارت های زیر درج شده باشد.

    آموزگار

    دبیر

    هنرآموز

    مربی امور تربیتی

    مشاوره واحد آموزشی

    مراقبت سلامت

    مدیر و معاون واحدهای آموزشی و تربیتی

این افراد باید در زمان تعیین شده از سوی آموزش و پرورش، اقدام به بارگذاری مدارک در سامانه رتبه بندی معلمان نمایند.

غیر مشمولان رتبه بندی فرهنگیان

با انتشار جزئیات طرح رتبه بندی گروهی از شاغلین آموزش و پرورش را از مشمولین این طرح جدا نمود. به این ترتیب بخشی از نیروی های این وزارت شامل این طرح نشده و نیازی به انجام فرآیندهای یاد شده ندارند. غیر مشمولان رتبه بندی فرهنگیان به شرح زیر هستند.

    نیروهای اداری و مالی

    نیروهای بدون کد شناسه استخدام

    معلمانی که در پست های کمتر از مدرک کارشناسی مشغول‌ به کار هستند

    بازنشستگان قبل از تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۰

    مامورین به مدارس غیردولتی

    نیروهای مازاد مدارس

    افرادی که در مرخصی بدون حقوق و یا انفصال به سر می برند.

    افراد مشغول به تحصیل

    افرادی که به هر دلیلی حقوق دریافتی آن ها قطع شده است.

    افرادی که از بیش از یک صندوق حقوق دریافت می کنند.

    معلمان طرح مهرآفرین

    حق التدریسان و معلمان قراردادی، سربازمعلم و دانشجو معلم ها

    مامورین به سایر دستگاه ها با پرداخت حقوق از مبادا یا مقصد به جز دانشگاه فرهنگیان

رتبه بندی معلمان شامل چه آیتم هایی است؟

اجرای این طرح بزرگ نیازمند همکاری ویژه تمام فرهنگیان گرامی می باشد که شرایط حضور در آن را دارند و مدارک امتیاز آور و فرم های مربوطه خود مانند تقدیرنامه ها، گواهی ثبت نام دوره های ضمن خدمت فرهنگیان، گواهی شرکت در مسابقات و جشنواره ها و… را در چهار مرحله مهم که در جدول زیر اشاره شده است، در سامانه رتبه بندی معلمان به آدرس rtb.medu.ir تکمیل و ارسال نمایید.

سامانه بارگذاری مدارک امتیازآور رتبه بندی

جهت سرعت بخشیدن به امور و اجرای عادلانه طرح رتبه بندی، این کار از طریق سامانه رتبه بندی معلمان به آدرس اینترنتی rtb.medu.ir انجام می گیرد. فرهنگیان می بایست در زمان های تعیین شده از سوی آموزش و پرورش، براساس کدملی خود، به این سامانه مراجعه نموده و به تکمیل فرم های لازم و بارگذاری مدارک رتبه بندی معلمان که در سایت مشخص شده است، بپردازند.

نحوه ورود به سامانه

    با نوشتن آدرس rtb.medu.ir وارد صفحه اصلی سایت خواهید شد.

    سپس با وارد نمودن کدملی به عنوان نام کاربری و کلمه عبور و فشردن دکمه “ورود”، به صفحات بارگذاری مدارک هدایت می شوید.

راهنمای استفاده از اکسل محاسبه ربته بندی معلمان

محاسبات جدید میزان مبالغ دریافتی برای مشمولان طرح رتبه بندی و کسری مبالغ واریز شده یا پرداختی های علی الحساب به صورت دستی نیازمند دقت زیادی است. برای محاسبه افزایش مبلغ نهایی وعده داده شده حقوق معلمان با اجرای طرح رتبه بندی ۱۴۰۱، فایل اکسلی منتشر شده است که تنها با درج اطلاعات امتیاز حق شغل، شاغل و فوق العاده شغل اطلاعات لازم را در اختیار کاربر قرار می دهد. در ادامه راهنمای استفاده از این فایل به همراه اطلاعات کافی در خصوص جداول موجود در آن بیان شده است.

راهنمای استفاده از اکسل

    با دریافت فایل اکسل، آن را باز نموده و در نوار زرد رنگ بالای صفحه نمایش روی گزینه “enable editing” کلیک کنید.

    در جدول آبی رنگ اطلاعات خواسته شده شامل امتیاز حق شغل، شاغل و فوق العاده شغل را از آخرین حکم کارگزینی سال ۱۴۰۱ درج نمایید.

در جداول موجود در فایل با انجام محاسبات می توانید میزان مبلغ محاسبه شده برای هریک از رتبه های آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم را مشاهده کنید.

توضیحات و دانلود فایل اکسل

فایل اکسلی که به طور دقیق میزان حقوق دریافتی مشمولان طرح رتبه بندی فرهنگیان را محاسبه می کند، شامل چندین جدول با اطلاعاتی مفید برای افراد است.

جدول درج امتیازات

تنها بخشی که در فایل اکسل رتبه بتدی امکان ویرایش در آن وجود دارد، محل درج امتیازاتی است که در حکم کارگزینی کاربر موجود است. کاربران می توانند با درج امتیازات کسب شده در هر سه بخش حق شغل، حق شاغل و فوق العاده شغل بدون نیاز به انجام محاسبات، اطلاعات مربوط به افزایش حقوق خود در طرح رتبه بندی را مشاهده نمایند. امتیازاتی که قابل درج در فایل هستند، می بایست در بازه های زیر باشند.

حق شغل: عددی بین ۰ تا ۱۱۵۵۰

حق شاغل: بدون محدودیت

فوق العاده شغل: عددی بین ۱۰۵۰ تا ۳۰۰۰

جدول میزان حقوق و فوق العاده های دریافت سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

با وارد کردن اطلاعات امتیازات، میزان حقوق دریافت شده توسط فرد مشمول در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به صورت مجزا بر حسب ریال قابل مشاهده است. در این جدول به صورت حدودی امکان مقایسه مبالغ دریافتی نیز وجود دارد.

جدول میزان مبلغ علی الحساب رتبه بندی

مبلغی که در این قسمت درج شده است، میزان پرداختی علی الحساب محاسبه شده بابت مهر ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۱ به میزان ۵۰ درصد می باشد.

جدول مبلغ افزایش ماهیانه حقوق

در این جدول مبلغ افزایش ماهیانه بعد از اجرای قانون رتبه بندی را برای هر فرد در تمام ۵ دسته بندی های تعیین شده نشان داده می شود. میزان حقوق دریافتی بر اساس رتبه فعلی مشمولان واریز می شود.

سوالات متداول

۱- رتبه بندی معلمان براساس چه معیاری صورت می گیرد؟

معلمان براساس مدارکی که در سامانه رتبه بندی معلمان بارگذاری می کنند، امتیازبندی شده و براساس آن امتیازات، تعیین رتبه می شوند.

۲- معلمان براساس چه آیتم هایی رتبه بندی می شوند؟

براساس شایستگی های عمومی، شایستگی های تخصصی، حرفه ای و تجربه رتبه بندی خواهند شد، که هر کدام شامل موارد بسیاری است که در مقاله حاضر به آن ها اشاره شد

۳- آدرس سامانه بارگذاری مدارک جهت رتبه بندی معلمان چیست؟

نشانی اینترنتی این سامانه rtb.medu.ir می باشد.

 منبع: راهبرد معاصر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها