اهمیت اخذ دیپلم فنی و حرفه‌ای و مزایای آن

کد خبر: 1207097

یکی از رشته‌های تحصیلی بسیار پرطرفدار در میان دانش‌آموزان ایرانی رشته‌ فنی و حرفه‌ای است. در حال حاضر اقبال و توجه فراوانی به رشته‌های مختلف این شاخه در کشور ایران وجود دارد. چرا که با به دست آوردن مدرک دیپلم رسمی فنی و حرفه‌ای، دانش‌آموزان قادر به انجام کارهای بسیار زیادی خواهند بود. در واقع داشتن این گواهینامه نشان می‌دهد که فرد دارنده، در انجام یک شغل و یا حرفه مهارت کافی را به دست آورده است. اخذ دیپلم رسمی فنی و حرفه‌ای مزایای دیگری هم دارد که در این مقاله به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد .

اهمیت اخذ دیپلم فنی و حرفه‌ای و مزایای آن

 

دیپلم فنی و حرفه‌ای چیست ؟

دیپلم و یا مدرک فنی و حرفه‌ای به نوعی گواهینامه و یا تصدیق گفته می‌شود که هنرجویان و دانش آموزان بعد از اتمام یک دوره آموزشی و با توانمند شدن در دوره مورد نظر، آن مدرک را به دست خواهند آورد. برای اخذ این مدرک فرد باید چندین آزمون مختلف را با موفقیت پشت سر بگذارد.

مزایا و اهمیت اخذ دیپلم فنی و حرفه‌ای

بسیاری از دانش آموزان تمایل دارند در رشته‌ای به ادامه تحصیل مشغول شوند که علاوه بر واحدها و دروس تئوری، واحدهای عملی هم داشته باشد تا مهارت‌هایی را به دست آورده و به راحتی وارد بازار کار شوند و یا در صورت تمایل به دانشگاه مدنظرشان وارد شده و در حرفه و مهارتی که به آن علاقه دارند به ادامه تحصیل بپردازند.

این افراد رشته‌های نظری را به دلیل عدم برخورداری از واحدهای عملی و مهارتی نمی‌پذیرند. یکی از رشته‌هایی که از نظر آن‌ها مورد قبول واقع می‌شود رشته فنی و حرفه‌ای بوده که مدرک و یا گواهینامه آن در بیش از ۷۰ کشور جهان دارای اعتبار است. یکی از مهمترین مزایای اخذ دیپلم رسمی از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور امکان ترجمه این مدرک است.

 

دارنده این مدرک این امکان را دارد که به راحت ترین شکل ممکن در بازارهای کاری داخلی و بین المللی جذب شده و به کسب درآمد مشغول شود. در حال حاضر بسیاری از مجموعه‌ها و موسسات تمایل به استخدام افرادی دارند که پیش از این، در حوزه‌های تخصصی خود، مهارت‌هایی را کسب باشند.

این دسته از موسسات تمایلی به استخدام افرادی که از دانش تئوریک برخوردار شده‌اند ندارند. بسیاری از این مجموعه‌ها به استخدام دارندگان مدرک از سازمان فنی و حرفه‌ای روی می‌آورند. چرا که بر این باورند که این افراد آموزش‌های خود را در کنار مهارت‌های لازم، پشت سر گذاشته‌اند.

از سوی دیگر این افراد با در دست داشتن گواهینامه از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور قادر به تدریس در آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خواهند بود و یا می توانند در رشته خود کارت مربیگری دریافت نموده و در آن حوزه مشغول به کار و فعالیت شوند.

حتی اگر تمایل به ورود به بازار کار هم نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از این مدرک در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها ادامه تحصیل بدهید. شما می‌توانید از این مدرک برای دریافت وام و تسهیلات بانکی نیز استفاده کنید.

مردان و زنان خانه دار نیز با مدرک رسمی فنی و حرفه‌ای می‌توانند یک کسب و کار خانگی برای خود راه اندازی کنند. افرادی که در صنایعی از قبیل قالی بافی، صنایع دستی و ساختمانی اشتغال دارند، نیز با استفاده از مدرک دیپلم رسمی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور قادر به بیمه کردن خود خواهند بود و یا می‌توانند پروانه کسب برخی از مشاغل را به دست آورند.

 

به دلیل برخورداری از این مزایا عده‌ای به خرید دیپلم با استعلام روی می‌آورند. این افراد سعی دارند با پرداخت هزینه و قیمت دیپلم فنی و حرفه‌ای از سود و مزایای آن بهره مند شوند. در حالی که ممکن است به دام کلاهبرداران افتاده و مدارکی جعلی را به جای مدارک رسمی و قانونی به دست آورند.

مدارکی که در واقع کاغذی بیش نبوده و از اعتبار نیز برخوردار نیست. پس بهترین راهکار اخذ دیپلم رسمی فنی و حرفه‌ای، حضور در آموزشگاه‌ها و مدارس رسمی و قانونی در سراسر کشور و سپس طی کردن دوره‌های آموزشی مورد نیاز و پشت سر گذاشتن آزمون‌های عملی و علمی و در نهایت به دست آوردن این مدرک است.

5

رشته‌ها و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای

یکی از مهمترین دلایل توجه دانش آموزان به دریافت مدرک دیپلم رسمی فنی و حرفه‌ای، تنوع رشته‌ها و مهارت‌های آن است. این موضوع به دانش آموزان این امکان را می‌دهد تا بر اساس علایق خود رشته‌ای را که به آن تمایل بیشتری دارند انتخاب کرده و به ادامه تحصیل مشغول شوند. از جمله این رشته‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد .

گردشگری 

یکی از پرطرفدارترین و مهمترین صنایع در جهان امروز صنعت توریسم و یا گردشگری است. بسیاری از دانش آموزان و افراد تمایل دارند با این مهارت و حرفه محبوب آشنا شده و سپس از طریق آن به موقعیت شغلی مناسبی دست پیدا کنند.

یکی از مهمترین مزایای ورود به این حرفه، کوتاه مدت بودن دوره‌های آموزشی آن و دلیل دیگر توجه دانش آموزان به آن، آسان بودن مباحث و متون درسی مربوط به حرفه‌ گردشگری است. افرادی که به این حرفه وارد می‌شوند می‌توانند در مدت زمانی کوتاه و تقریباً شش ماهه مدرک دیپلم خود را به دست آورده و به کسب و کار مشغول شوند .

دیپلم حسابداری مالی و بازرگانی

در حال حاضر اخذ دیپلم رسمی در رشته‌های حسابداری مالی و بازرگانی رواج و گسترش زیادی پیدا کرده است. چرا که سازمان‌ها و واحدهای تجاری کوچک و بزرگ بسیار زیادی تاسیس و راه اندازی شده‌اند.

تمامی این مجموعه‌ها دارای یک بخش مالی بوده و نیاز به استخدام حسابداران مالی و بازرگانی بیش از پیش احساس می‌شود. اگر شما بتوانید در دوره‌های مربوط به این مهارت‌ها شرکت کرده و مدرک دیپلم رسمی خود را در این حوزه به دست آورید امکان بالایی برای استخدام خواهید داشت .

معماری و عمران

شما می‌توانید مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای خود را در رشته معماری و عمران اخذ نمایید که از جمله پرطرفدار ترین و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی به شمار می‌روند.

6

در حال حاضر موسسات و مجموعه‌های فنی و آموزش عالی بسیار زیادی تاسیس شده‌اند که دوره‌ها و کلاس‌های مختلفی را در این رشته برگزار می‌کنند. شما می‌توانید در دوره‌ها و کلاس‌های این سازمان‌ها شرکت کرده و مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای خود را به دست آورید .

 

 

۸

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها