افزایش شوره بر روی آجرها، دلایل و روش های برطرف سازی آن:

کد خبر: 1209359

قطعا تا بحال با صحنه هایی در سطح شهر روبه رو شده اید که نمای یک ساختمان دچارشوره شده است. این شوره ها باعث ایجاد آلودگی بصری در سطح شهر می شوند. سالهای اخیر مقدار این شوره ها به مراتب افزایش نیز داشته اند که دلایل متفاوتی دارد. با توجه به اهمیت موضوع در این مقاله به دلایل شوره زدن آجر و آجرنما ها پرداخته و روش های برطرف سازی آن را نیز بیان می کنیم. اگر قصد ساخت و ساز دارید و یا ساختمان سازی کسب و کار شماست، این مقاله می تواند بسیار مفید باشد.

افزایش شوره بر روی آجرها، دلایل و روش های برطرف سازی آن:

 

 

 

دلایل شوره زدن آجر و آجرنما:

همانطور که گفته شد، شوره زدن آجر دلایل متفاوتی دارد. اما یکی از اصلی ترین دلایل آن مواد اولیه تولید آجر است. اگر گلی که آجر با آن تهیه می شود دارای نمک و املاح باشد، آجر شوره می زند. از دلایل دیگر شوره زدن آجرنما ها می توان به مصالحی که برای دیوارچینی استفاده می شود اشاره کرد. اگر این املاح دارای نمک باشند، پس از مدتی و بعد از تبخیر آب، نمک های مصالح بر روی دیوار به صورت شوره ظاهر می شوند.

 

مضرات شوره ی آجر و آجرنما:

شوره ی آجر علاوه بر اینکه بر زیبایی نمای ساختمان و شهر تاثیر می گذارد، مضرات بیشتری نیز دارد. برای مثال نمک روی آجر می تواند بر استحکام مصالح ساختمانی نیز تاثیر منفی می گذارد. بنابراین در انتخاب آجرو آجر نما باید دقت زیادی انجام دهید. بسیاری از افراد تصور می کنند، شوره ی آجر فقط از نظر زیبایی نما مهم است. بنابراین برای آن ها مهم است آجرلفتون و یا آجرنما نسوزی که در نمای ساختمان استفاده می شود از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در صورتی که مصالح ساختمانی دیگر نیز بسیار مهم است. برای مثال بلوک سفالی که در دیوار چینی ها استفاده می شود و اصطلاحا زیر کار است نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا دچار شوره و در نهایت کاهش استحکام نشوند. اما بسیاری از ساختمان ساز ها بدلیل صرفه جویی در قیمت آجر به موارد دیگر توجه نمی کنند.

 

روش های پیشگیری از شوره زدن آجر :

یکی از روش ها در بالا گفته شده است. انتخاب آجر مرغوب و خرید آجر از مکان های معتبر است. اما روش های دیگری نیز وجود دارد که می تواند از شوره زدن آجر پیشگیری کند. بهترین روش، زنجاب کردن آجر قبل از استفاده است. برای زنجاب کردن یک حوض پر از آب تهیه کنید. سپس آجر ها را در آن قرار دهید بصورتی که غرقاب شوند. سپس اجازه دهید 12 ساعت الی 24 ساعت بماند. زنجاب کردن آجر یکی از روش هایی است که در پیشگیری از شوره زدن آجر بسیار موثر است.

 

روش های از بین بردن شوره ی آجر:

در این قسمت قصد داریم روش هایی را برای از بین بردن شوره از روی آجر و آجر نما ارائه کنیم. اگر شوره ی آجر تازه برروی دیوار تشکیل شده است، بهترین روش استفاده از جارو و برس برای از بین بردن آن است. درصورتی که با جارو نمای ساختمان تمیز نشد، سعی کنیم این کار را با آب و جارو تکرار کنیم و شوره ی موجود در آن برروی آن را کامل از بین ببریم.  در صورتی که شوره ی آجر از بین نرفت بهتر است از آب و اسید رقیق شده برای از بین بردن شوره ی آجر استفاده کنیم. اما باید اسید مورد نظر به اندازه ی کافی رقیق شده باشد تا آجر ها دچار آسیب نشوند.

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها