فرکانس پردازنده چیست؟

کد خبر: 1210100

یکی از مهم‌ترین معیار سنجش CPU یک لپ‌تاپ یا گوشی و دیگر گجت‌های مشابه، فرکانس پردازنده است که فاکتور مهمی در محاسبه سرعت CPU و پردازنده آن سیستم به شمار می‌آید. معمولا موقع مقایسه یا خرید یک دستگاه هوشمند، بررسی میزان فرکانس پردازنده آن‌ها به اندازه تعداد هسته‌های واحد پردازش مرکزی از اهمیت برخوردار است.

فرکانس پردازنده چیست؟

 

 

یکی از مهم‌ترین معیار سنجش CPU یک لپ‌تاپ یا گوشی و دیگر گجت‌های مشابه، فرکانس پردازنده است که فاکتور مهمی در محاسبه سرعت  CPU و پردازنده آن سیستم به شمار می‌آید. معمولا موقع مقایسه یا خرید یک دستگاه هوشمند، بررسی میزان فرکانس پردازنده آن‌ها به اندازه تعداد هسته‌های واحد پردازش مرکزی از اهمیت برخوردار است. شرکت تجارت سرور پارسه با ارائه خدمات محصولات HPE و محصولات سیسکو آماده خدمات رسانی و ارائه محصول به شما عزیزان است. در صورت نیاز به خرید سرور hp  و یا خرید سوئیچ سیسکو و ... برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در ارتباط باشید. اگر برای شما نیز موضوع فرکانس پردازنده و سی پی یو مهم است، خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید!

 

تعریف Clock Speed در سی پی یو

فرکانس پردازنده با نام انگلیسی Clock Speed واحدی برای سنجش سرعت CPU است که با یکای گیگا هرتز (GHz) نشان داده می‌شود. در واقع هر جا سخن از فرکانس کاری، سرعت کلاک، کلاک پردازنده یا سرعت پردازنده باشد منظور همین فرکانس پردازنده است.

به عبارت ساده‌تر سرعت کلاک دستگاه 4 گیگا هرتزی به معنای این است که سی پی پو آن قادر است در هر ثانیه 4 میلیارد دستور پردازش کند. بنابراین هر چه مقدار این عدد بیشتر باشد، مفهوم کلی‌ آن بالا بودن سرعت و قدرت پردازش اطلاعات و در نتیجه سرعت آن گجت، کامپیوتر یا گوشی است.

تفاوت فرکانس توربو با فرکانس پایه در سی پی یو

فرکانس پایه یا مرجع (Processor Base) همان سرعت پردازش CPU است که در قسمت مشخصات هر ریزپردازنده به صورت یک عدد ثابت نوشته می‌شود. اما در نسل‌های جدید و امروزی CPU ها مفهوم جدیدی به نام فرکانس بوست (Processor Boost) یا فرکانس تقویتی (Boost Speeds) به وجود آمده است.

این فرکانس در دو شرکت بزرگ تولیدکننده ریز پردازنده AMD و اینتل به نام فرکانس توربو مشهور بوده و به ترتیب با Turbo Core و Turbo Boost نشان داده می‌شود. معنا و مفهوم فرکانس بوست در هر سیستم این است زمانی که نیاز باشد به طور خودکار مقدار فرکانس پردازشی تا میزان توربو افزایش پیدا خواهد کرد.

به زبان ساده‌تر اگر سرعت پردازشی یک سیستم 4.6 گیگا هرتز و فرکانس توربو آن 4.8 باشد، یعنی در زمان‌های عادی قدرت پردازشی همان 4.6 است ولی به محض افزایش دستورات اتوماتیک‌وار سیستم اورکلاک شده و به 4.8 می‌رسد.

تفاوت هسته پردازش با فرکانس در سی پی یو

برای درک بهتر این دو موضوع بهتر است بار دیگر با آن‌ها آشنا شویم:

وظیفه فرکانس پردازنده

به زبان تخصصی به تعداد سیکل‌های (Cycle) هر CPU در ثانیه سیکل کلاک (Clock Cycles) می‌گویند. هر 1 سیکل بر ثانیه معادل 1 هرتز بوده که تاکنون سی پی یوهایی با قدرت پردازشی بین 2.5 تا 4 گیگا هرتز و در برخی با امکان افزایش تا 5.5 گیگا هرتز به بازار عرضه شده است.

هسته پردازش چیست؟

واحد پردازش مرکزی یا همان مغز کامپیوتر وظیفه مدیریت و تجزیه و تحلیل داده‌ها را برعهده دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای کمک و افزایش کارایی CPU از تراشه‌هایی با بیش از 2 هسته یا چند هسته‌ای (Multi-Core) استفاده می‌کنند. تعداد هسته‌های هر CPU را به نام Core شناخته می‌شوند که در حاضر بهترین پردازنده‌ها 16 هسته‌ای هستند.

فرق سرعت کلاک با هسته پردازشی

برای درک بهتر این دو موضوع، سی پی یو را مانند یک خیابان تصور کنید که ماشین‌ها در آن همان داده‌ها هستند. در این خیابان فرکانس پردازنده به منزله سرعت خودروها و تعداد هسته‌ها به معنی تعداد لاین‌های آن خیابان است. تعداد هسته بیشتر ترافیک اطلاعات را کاهش داده و فرکانس بالاتر سرعت رفت‌وآمد آن‌ها را افزایش می‌دهد.

آیا فرکانس سی پی یو در خرید مهم است؟

از آن جایی که هر چه میزان فرکانس پردازنده بیشتر باشد، قیمت آن سیستم نیز گران‌تر خواهد بود، در هنگام خرید cpu بهتر است که به مقدار آن توجه ویژه‌ای کرد. می‌دانیم که بالا بودن قدرت پردازش اطلاعات برای کسانی حیاتی است که با رایانه خود کارهای سنگین مهندسی یا گرافیکی می‌کنند و یا گیمر بوده و هر صدم ثانیه نقش مهمی در برد یا باخت آن‌ها خواهد داشت. از طرفی دیگر با افزایش قدرت CPU و فرکانس آن، دستگاه گرمای بیشتری تولید کرده و در اصطلاح زودتر داغ می کند. در نتیجه نیاز به خنک‌کننده  و فن ‌های قوی‌تری خواهد داشت که این مورد نیز بر روی قیمت تمام شده آن سیستم بی‌تاثیر نخواهد بود.

بنابراین این افراد نیاز است که موقع خرید به دنبال سیستم‌هایی باشند که سرعت کلاک بالایی داشته یا قابلیت ارتقای سرعت CPU را دارند. ولی آن دسته از افرادی که مجبور هستند به طور همزمان از چند نرم‌افزار استفاده کنند بهتر است معیار تعداد هسته‌های بالاتر را بیش از بسامد کاری در نظر بگیرند.   

مشاورین و متخصصین فعال شرکت تجارت سرور پارسه، برای راهنمایی شما در زمینه خرید پردازنده اینتل و یا در صورت نیاز خرید سایر محصولات اچ پی و محصولات سیسکو به صورت رایگان در کنار شما عزیزان هستند. کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید و یا به سایت مراجعه نمایید.

 با ما در ارتباط باشید:

تهران، خیابان کریم‌خان، خیابان خردمند جنوبی، کوچه یگانه، پلاک 13، واحد 2 و 3

تلفن تماس: 43491-021- 43000403-021- 09334030033

آدرس وبسایت: www.hpparseh.com

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها