آکنه روزاسه چیست؟

کد خبر: 1225005

یکی از مشکلات شایع پوستی هم در بین خانم‌ها و هم آقایان آکنه روزاسه است. معمولا افراد مبتلا به این بیماری، درک جامع و درستی از آن ندارند و بنابراین با انتخاب روش‌های درمانی اشتباه وضعیت پوست را بدتر می‌کنند. از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله توضیح دهیم آکنه روزاسه چیست و چطور می‌توان آن را درمان کرد. اگر شما هم از آکنه روزاسه‌های سمج و نازیبا رنج می‌برید، از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

آکنه روزاسه چیست؟

 

بیماری آکنه روزاسه چیست؟

روزاسه یک بیماری پوستی است که باعث می‌شود پوست شما برافروخته یا قرمز شود. همچنین ممکن است روی پوست برجستگی‌های کوچک و چرکی داشته باشید و شبیه آکنه یا سایر مشکلات پوستی به نظر برسد. علائم بر اساس رنگ پوست متفاوت است. برافروختگی و سرخ شدن اغلب در پوست‌های روشن دیده می‌شود، اما در پوست‌های قهوه‌ای یا سیاه این عارضه کمتر شایع است که ممکن است تشخیص درست را برای افرادی که پوست تیره‌تری دارند، دشوارتر کند.

حتی اگر قرمزی واضحی مشاهده نکنید، ممکن است روزاسه داشته باشید؛ اگر پوست شما علائم زیر را داشته باشد:

  • برجستگی‌های قرمز کوچک
  • برجستگی‌هایی که حاوی چرک هستند
  • سوزش، گز گز شدن و حساسیت

در این مواقع معمولا پزشک دارو و سایر درمان‌های موثر را مانند مراجعه به کسانی که دوره اپراتور لیزر را گذرانده‌اند، برای کنترل علائم پیشنهاد می‌کند. در بخش بعد بیشتر به درمان بیماری آکنه روزاسه می‌پردازیم.

روش‌های درمان آکنه روزاسه چیست؟

اگر روزاسه شما باعث ایجاد جوش‌هایی شبیه آکنه می‌شود و به عبارتی به آکنه روزاسه مبتلا هستید، گزینه‌های درمانی موثری پیش روی شماست. برنامه درمانی روزاسه شما توسط متخصص پوست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

9

آزلائیک اسید؛ بهترین کرم برای درمان روزاسه

 اکثر بیماران باید این دارو را دو بار در روز، صبح و شب، استفاده کنند. یافته‌های 6 مطالعه تحقیقاتی نشان می‌دهد که بین 70 تا 80 درصد از بیماران، با استفاده از آزلائیک اسید روزاسه کمتری داشته‌اند. برخی از بیماران پاکسازی و درمان کامل روزاسه را گزارش کردند. هنگام استفاده از این دارو، ممکن است در روزهای اول کمی احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش داشته باشید. با ادامه مصرف دارو، این عارضه از بین می‌رود. در غیر این صورت حتما به متخصص پوست خود اطلاع دهید.

آزلائیک اسید پوست را روشن و جوان می‌کند و تقریبا تاثیری مشابه دستگاه هایفو دارد. با این حال اثرات هایفو ماندگارتر است و سریع‌تر به نتیجه می‌رسید. البته در صورتی که به افرادی مراجعه کنید که آموزش کار با دستگاه هایفو را گذرانده‌اند.

مترونیدازول برای درمان آکنه روزاسه

این ترکیب به صورت ژل یا کرم بیش از 60 سال است که برای درمان جوش‌های آکنه مانند روزاسه استفاده می‌شود. مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که مترونیدازول می‌تواند به طور موثری هم قرمزی و هم جوش‌های آکنه مانند را کاهش دهد و در بیش از 70 درصد بیماران 6 ماه بعد از قطع مصرف، اثرات ماندگار است. اگر برای کنترل روزاسه به داروهای قوی‌تری نیاز داشته باشید، متخصص پوست مترونیدازول را همراه با سایر درمان‌ها مانند مراجعه به افرادی که دوره آموزش مزونیدلینگ را دیده‌اند، تجویز می‌کند. عوارض جانبی احتمالی استفاده از ژل یا کرم مترونیدازول شامل خارش، سوزش، تحریک پوست یا خشکی در محل استفاده از دارو است.

10

سولفاستامید سدیم و گوگرد برای درمان آکنه روزاسه

این ترکیبات اغلب در داروهای بدون نسخه مانند پاک کننده‌ها و کرم‌های موضعی وجود دارند و بیش از 60 سال است که برای درمان ایمن جوش‌های آکنه مانند روزاسه استفاده می‌شوند. این ترکیبات به طور کلی خطری ندراند، اما اگر بیماری کلیوی دارید، به گوگرد حساس هستید، باردارید یا قصد بارداری دارید، حتما به متخصص پوست خود اطلاع دهید.

در مطالعات تحقیقاتی، دانشمندان دریافته‌اند که این مواد می‌توانند به طور موثری جوش‌های آکنه مانند و قرمزی اطراف آن را درمان کنند. بر اساس یافته‌های تحقیقاتی، بیماران به طور معمول طی 6 تا 8 هفته شاهد کاهش 65 تا 78 درصدی آکنه روزاسه هستند و قرمزی می‌تواند 66٪ تا 83٪ کاهش پیدا کند. عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف سولفاستامید سدیم و گوگرد شامل خارش، خشکی، قرمزی موقت یا تحریک پوست است که با استفاده مداوم از دارو، کاهش می‌یابند.

داکسی سایکلین با دوز پایین برای آکنه روزاسه

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک است. با این حال، وقتی دوز کم آن را مصرف کنید، مانند یک آنتی بیوتیک عمل نمی‌کند، زیرا در دوز پایین قدرت کشتن باکتری‌ها را ندارد. مطالعات نشان می‌دهد که داکسی سایکلین با دوز پایین می‌تواند جوش‌های آکنه مانند روزاسه را کاهش دهد. بر اساس این مطالعات، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) داکسی سایکلین با دوز پایین را برای درمان روزاسه تایید کرده است. با این حال، در صورت بارداری یا شیردهی نباید این دارو را مصرف کنید.

ایزوترتینوئین یا راکوتان برای آکنه روزاسه

این دارو فقط برای درمان آکنه شدید تایید شده و نشان داده شده است که قرمزی و آکنه‌های روزاسه را کاهش می‎دهد. از آنجایی که ایزوترتینوئین می‌تواند عوارض جانبی جدی، از جمله نقایص شدید مادرزادی ایجاد کند، این دارو برای همه مناسب نیست و حتما باید تحت نظارت پزشک متخصص مصرف شود.

11

لیزر یا نور درمانی برای درمان قطعی روزاسه

لیزر یا نور درمانی می‌توانند به طور موثر قرمزی و جوش‌های آکنه مانند را درمان کنند. با این حال، اکثر بیماران برای دستیابی به بهترین نتایج به 1 تا 5 جلسه لیزر درمانی نیاز دارند و برای حفظ نتایج، نیاز است که هر چند وقت یک بار لیزر را انجام دهند.

همچنین به یاد داشته باشید نتایج این راهکار درمانی تا حد زیادی به مهارت اپراتور لیزر بستگی دارد. اگر فردی که پوست شما را با اشعه‌های لیزر موردهدف قرار می‌دهد، اطلاعات کمی در مورد پوست داشته باشد، احتمال بروز عوارض جانبی مانند جای زخم بسیار بیشتر خواهد بود.

آموزش کار با دستگاه‌های لیزر برای درمان قطعی آکنه روزاسه در آکادمی مای اسکین

در این مقاله توضیح دادیم که آکنه روزاسه چیست و برای درمان آن چه گزینه‌هایی پیش روی شماست. با وجود اثربخشی انواع کرم‌ها و ژل‌ها، لیزر قطعی‌ترین گزینه درمانی برای از بین بردن قرمزی‌های حاصل از روزاسه است. از این رو، روز به روز به مراجعان این مداخله زیبایی اضافه می‌شود.

با توجه به محبوبیت بالای استفاده از دستگاه‌های لیزر برای رفع مشکلات پوستی، شما می‌توانید نحوه کار با آن‌ها را بیاموزید و به این ترتیب، آینده موفق شغلی خود را تضمین کنید. در آکادمی مای اسکین اساتید مجربی آماده آموزش به شما هنرجویان عزیز هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت آکادمی مای اسکین به نشانی skinhairacademy.ir مراجعه کنید.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها