جفت ارزهای اصلی و فرعی در بازار فارکس به چه معناست؟

کد خبر: 1233897

یکی از اصلی‌ترین مفاهیم در بازار فارکس که هر معامله‌گری باید با آن آشنا باشد، مفهوم جفت ارز است. درواقع، ترکیب و جفت کردن دو ارز به معنای خرید یک ارز پایه در ازای تحویل یک ارز دیگر، به‌منظور انجام برخی معاملات و کسب سود است.

جفت ارزهای اصلی و فرعی در بازار فارکس به چه معناست؟

 

هر تریدری که در بازارهای مالی فعالیت کرده باشد، قطعاً نام جفت ارز را شنیده است. این مفهوم که در زبان انگلیسی به نام Currency Pair شناخته می‌شود، به معنای ترکیب و جفت کردن دو ارز با یکدیگر است. ارز اول مبنا و اصلی و ارز دوم، ارز ثانویه است. روند سوددهی این ارزها به این شکل است که اگر ارز اول یا مبنا ارزشمندتر از ارز دوم شود، تریدر به سود خواهد رسید و اگر ارزش ارز پایه از ارز ثانویه کم‌تر شود، معامله با ضرر و زیان همراه خواهد بود. به‌طورکلی، دو نوع جفت ارز اصلی و فرعی در بازار کریپتو کارنسی وجود دارد که در ادامه، آن‌ها را بررسی می‌کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

جفت ارز به چه معناست؟

یکی از اصلی‌ترین مفاهیم در بازار فارکس که هر معامله‌گری باید با آن آشنا باشد، مفهوم جفت ارز است. درواقع، ترکیب و جفت کردن دو ارز به معنای خرید یک ارز پایه در ازای تحویل یک ارز دیگر، به‌منظور انجام برخی معاملات و کسب سود است. ذکر این نکته مهم است که شرط اصلی این عمل تبادل است و شما نمی‌توانید فقط ارزی را خریداری کنید و برای خود نگه دارید. اگر هدف شما کسب سود است، باید از استراتژی معاملاتی هدفمندی استفاده کنید. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دو ابزار اصلی برای تعیین استراتژی معاملاتی هستند که باید به‌خوبی با آن‌ها آشنا باشید. ترکیب ارزها در بازارهای معاملاتی در قالب یک نماد، نمایش داده می‌شود که ارز اول، همان ارز مبنا و اصلی است.

جفت ارزهای اصلی بازار فارکس

منظور از ارزهای اصلی فارکس، ارزهایی است که نسبت به دیگر دارایی‌ها از اعتبار و پذیرش بیشتری برخوردار هستند. این ارزها، حجم معاملات بالایی داشته و در تعیین قیمت سایر دارایی‌ها نیز نقش اساسی دارند. ارزهای اصلی شامل دلار آمریکا، یورو، پوند بریتانیا، ین ژاپن، دلار استرالیا، دلار کانادا و فرانک سوئیس هستند. نرخ تبادل بین این ارزها تأثیر قابل‌توجهی بر بازارهای مالی و اقتصاد جهانی دارد و معاملات بین‌المللی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در ادامه برخی از ترکیب آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

جفت ارز یورودلار آمریکا (EUR/USD)

این ارزها یکی از پرمعامله‌ترین جفت‌ها در بازارهای مالی هستند که نرخ تبادل بین آن‌ها، تأثیر زیادی بر بازارهای جهانی و معاملات بین‌المللی دارد. معمولا بیشتر کشورها و سازمان‌های بزرگ از این دو ارز برای انجام معاملات خود، استفاده می‌کنند.

جفت ارز دلار آمریکاین ژاپن (USD/JPY)

دلار آمریکا و ین ژاپن از دیگر ارزهای اصلی هستند که در مبادلات جهانی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. ژاپن یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است و تأثیر زیادی بر تحولات فارکس دارد.

جفت ارز پوند بریتانیادلار آمریکا (GBP/USD)

این جفت دارایی ترکیبی از پوند بریتانیا و دلار آمریکاست. پوند بریتانیا به‌عنوان یکی از ارزهای باارزش جهان شناخته می‌شود و تغییر و تحولات در اقتصاد بریتانیا و سیاست‌های پولی آن، قیمت‌های این دارایی‌ها را دچار نوسان می‌کند.

جفت ارز دلار آمریکافرانک سوئیس (USD/CHF)

دلار آمریکا و فرانک سوئیس از دیگر ارزهای اصلی هستند که تغییرات در نرخ تبادل بین این دو ارز، تأثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد فارکس و دیگر اقتصادهای مرتبط دارد؛ چراکه فرانک سوئیس به‌عنوان یک ارز باثبات در دوران ناپایداری‌ها شناخته می‌شود.

جفت ارز دلار آمریکادلار کانادا (USD/CAD)

دلار کانادا به‌عنوان یک ارز کامودیتی شناخته می‌شود. ارز کامودیتی ارزی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر اقتصاد همه کشورها تاثیر دارد. مواردی مانند تغییر قیمت مواد معدنی، نفت و سیاست‌های پولی کانادا از جمله مواردی هستند که بر قیمت جفت دارایی‌های این دو کشور، تاثیر گذارند.

جفت ارز دلار آمریکا/دلار نیوزیلند (USD/NZD)

این جفت دارایی ترکیبی از دلار آمریکا و دلار نیوزیلند است. دلار نیوزیلند نیز به‌عنوان یک ارز کامودیتی وابسته به تولید کشاورزی، نرخ بهره‌برداری از معادن و تجارت بین‌المللی شناخته می‌شود.

جفت ارزهای فرعی بازار فارکس

ارزهای فرعی، ارزهایی هستند که کم‌تر معامله می‌شوند. جفت دارایی‌های این ارزها، شامل یک ارز اصلی و یک ارز کم‌تر شناخته شده یا از کشورهای کوچک‌تر است. تغییرات در نرخ تبادل این جفت‌ها ممکن است به عوامل محلی و محدود‌تری وابسته باشد و به‌این‌ترتیب، تأثیر کم‌تری بر بازارهای جهانی دارد. بااین‌حال، ارزهای فرعی نیز از جمله گزینه‌های مورد توجه برای معاملات در بازارهای جهانی است که نمی‌توان اهمیت آن‌ها را نادیده گرفت. در ادامه به بررسی برخی از این جفت دارایی‌ها می‌پردازیم.

یورودلار استرالیا (EUR/AUD)

ترکیب یورو اروپا با دلار استرالیا از جمله ترکیب‌های مهم ارزهای فرعی است که تحولات در قیمت مواد معدنی و تجارت بین‌المللی بر این ارزها تأثیرگذار است. همچنین، تغییرات در نرخ تبادل بین این دو ارز بر معاملات مرتبط با اروپا و استرالیا اثر دارد.

دلار کاناداین ژاپن (CAD/JPY)

این ترکیب ارزی، تأثیرگذاری قابل‌توجهی بر نرخ تبادل دلار کانادا و ین ژاپن، در نتیجه تجارت و اقتصاد مرتبط با این دو کشور دارد. تحولات در قیمت نفت، مواد معدنی و سیاست‌های پولی نیز می‌تواند قیمت‌ها را دچار نوسان کند.

دلار نیوزیلند/دلار آمریکا (NZD/USD)

تغییرات در نرخ تبادل بین این دو ارز، بر معاملات مرتبط با نیوزلند و آمریکا تاثیرگذار است. به‌علاوه، عوامل مرتبط با صنعت کشاورزی، تولیدات معدنی و سیاست‌های پولی نیز می‌توانند نرخ تبادل این دو ارز را دچار نوسان کنند.

دلار استرالیا/ین ژاپن (AUD/JPY)

جفت دارایی دلار استرالیا با ین ژاپن ازجمله جفت ارزهای فرعی است که تغییرات در نرخ تبادل بین آن‌ها بر معاملات این دو دولت، اثر دارد. نوسان قیمت مواد معدنی، تغییر سیاست‌های مالی دولت‌ها و میزان تولیدات کشاورزی از جمله عوامل مؤثر بر قیمت این ارزها هستند.

فرانک سوئیس/ین ژاپن (CHF/JPY)

جفت ارز فرعی دیگر، ترکیب فرانک سوئیس با ین ژاپن است. تغییرات در نرخ تبادل بین این دو ارز بر معاملات این دو کشور، تاثیرگذار است. این ترکیب به‌عنوان یک جفت با ریسک بالا شناخته می‌شود که برای استفاده در شرایط نامطلوب بازار، بسیار مناسب است.

سخن پایانی

درنهایت، جفت دارایی‌ها در بازارهای فارکس نقش بسیار مهمی در معاملات و نرخ تبادل ارزها، ایفا می‌کنند. هرکدام از ارزهای اصلی و فرعی، ویژگی‌ها و تأثیرات خاص خود را دارند که در صورت تمایل به معامله و ترید، باید با آن‌ها آشنایی داشته باشید. به این منظور توصیه می‌شود که در مورد همه ارزهای مؤثر در بازارهای مالی تحقیق کرده و با به‌کارگیری استراتژی معاملاتی مناسب، اقدام به خرید و فروش آن‌ها کنید. استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، مشورت با کارشناسان متخصص، بهترین راه برای کاهش ریسک‌های احتمالی است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها