بهترین زمان برای تعویض روغن موتور

کد خبر: 1234956

تعویض روغن روان­کننده، یکی از ابتدایی‌ترین راه‌های بالابردن کیفیت عملکرد خودرو است. روغن خوب و تمیز عملکرد خودروی شما را بهبود می‌بخشد و عمر موتور را افزایش می‌دهد. بسیاری از رانندگان صرفاً به مسافت پیموده شده به عنوان معیاری برای تعیین زمان نیاز به تعویض روغن خودرو متکی هستند، درصورتی که عوامل دیگری مانند کیفیت روغن، سن خودرو و نحوه رانندگی خودرو نیز در این بین نقش دارند. استفاده از روغن تازه و تمیز به همراه روغن­کاری قطعات و تمیز و سالم نگه داشتن موتور، عملکرد خودروی شما را بهینه می‌کند. با این حال، با گذشت زمان، این مایع تجزیه می‌شود و نتیجه این تجزیه آن است که خودرو در انجام وظایف خود دچار مشکل می‌شود. هنگامی که این اتفاق روی دهد، اتومبیل شما با زبان بی‌زبانی به شما هشدار می‌دهد؛ هشدارهایی که به صورت نشانه‌های زیر خودشان را بروز می‌دهند:

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور

 

 

روشن شدن چراغ هشدار تعویض بنزین

واضح‌ترین هشدار مبنی بر اینکه روغن موتور خودروی شما مشکل دارد، روشن شدن چراغ تعویض روغن خودرو است و چراغ تعویض روغن، زمانی روشن می‌شود که روغن کافی در سیستم وجود نداشته باشد؛ در موارد بدتر، چراغ چک موتور روشن خواهد شد. این خودروی شماست که به شما هشدار می‌دهد که اوضاع آنقدر خراب شده است که موتور به دلیل مشکل قطعات یا روغن‌کاری ضعیف، در معرض آسیب است و به خرید روغن موتور با کیفیت احتیاج است.

 

صدای موتور و ضربه زدن

وظیفه روغن روان­کننده، ایجاد یک لایه محافظ بین قطعات موتور و جلوگیری از برس زدن فلز به فلز و در نتیجه بی‌صدا نگه داشتن موتور است. اگر روغن شما کار خود را به درستی انجام ندهد، صدای موتور افزایش می‌یابد. در موارد شدید، حتی ممکن است صدای تق تق یا غرش را بشنوید که نشان می‌دهد موتور شما به دلیل عدم روغن‌کاری ذره ذره از هم می‌پاشد.

 

روغن تیره و کثیف

روغن سالم، به رنگ زرد کهربایی و کمی شفاف است. این مایع به مرور زمان با ذرات جمع­آوری شده از موتور اشباع و تیره‌تر می‌شود. زمانی رخداد این اتفاق خیلی مشخص نیست، بنابراین باید هوشیار باشید و حداقل ماهی یک بار روغن موتور خود را چک کنید. برای انجام این کار، باید میله مخزن روغن را چک کنید و قبل از بازگرداندن آن به مخزن روغن، میله را بردارید و پاک کنید. حالا برای بار دوم آن را بیرون بیاورید و اگر نمی‌توانید نشانگر را از طریق روغن ببینید، زمان تعویض روغن فرا رسیده است.

 

بوی روغن داخل ماشین

انتشار بوی روغن فضای داخل خودرو، اغلب می‌تواند نشانه نشت روغن باشد. اگر بوی گاز یا دود اگزوز را نیز حس کردید، ممکن است خودرو بیش از حد گرم شده باشد. در هر صورت، لازم است هرچه زودتر برای تعمیر و تعویض روغن موتور اقدام کنید.

10

دود اگزوز

معمولا همیشه مقداری بخار نیمه شفاف از لوله اگزوز خودروی شما خارج می‌شود، اما اگر این بخار به دود تبدیل شد، وقت آن است که موتور را بررسی کنید. ممکن است قطعات موتور معیوب باشد یا نشت روغن داشته باشید.

 

مسافت پیموده شده بیش از حد معمول

اگر در ماه گذشته زیاد سفر کرده‌اید، در نظر بگیرید که آیا زودتر از برنامه معمولی خود نیاز به تعویض روغن دارید یا خیر. تفاوت در ساختار خودروها می‌تواند در زمان تعویض روغن تاثیر داشته باشد و به طور کلی روغن موتورهای قدیمی تقریبا بعد از 4500 کیلومتر و روغن خودروهای جدید بعد از 9000 کیلومتر باید تعویض شوند.

به طور کلی تعویض روغن ساده و کم هزینه است و یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای جلوگیری از خرابی ماشین خود انجام دهید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها