5 گام عملی برای تبدیل به یک دیجیتال مارکتر موفق

کد خبر: 1238737

راه های مختلفی برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر موفق و ماهر وجود دارد. در حالی که بسیاری از بازاریابان دیجیتال قبل از کسب تخصص در نقش‌های بازاریابی سنتی فعالیتشان را شروع می‌کنند، اما این یک روند سخت و طولانی است. در واقع هیچ تجربه و پیش زمینه خاصی برای تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال لازم نیست.

5 گام عملی برای تبدیل به یک دیجیتال مارکتر موفق

 

فقط مجموعه خاصی از مهارت ها برای تحقق این امر کفایت می کند. در واقع، بسیاری از افراد از طیف وسیعی از نقش‌های مختلف وارد صنعت بازاریابی دیجیتال می‌شوند، از جمله کپی رایتر، وبمستر یا حتی اینفلوئنسر.

 

 

حال برسیم به این 5 گام عملی که چگونه یک دیجیتال مارکتر موفق و ماهر شویم؟

 

1. اصول بازاریابی دیجیتال را بیاموزید

 

اولین قدم برای شروع یک حرفه در بازاریابی دیجیتال، کسب صلاحیت های فنی اصلی در SEO و SEM، تجزیه و تحلیل، بازاریابی، تبلیغات رسانه های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی است.

در کنار این موارد، سعی کنید راه‌هایی بیابید تا نشان دهید که مهارت‌های نرم و قابل انتقال زیادی را دارید که یک بازاریاب دیجیتال باید داشته باشد، از جمله:

 

 • رهبری
 • صدای نوشتاری قوی
 • چشم انداز آنلاین را احساس کنید

 

اگر می خواهید تجربه ای در زمینه بازاریابی ایمیلی، سئو، تجزیه و تحلیل و غیره به صورت مقطعی کسب کنید، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا آشنایی گذرا را به یک مجموعه مهارت منسجم تبدیل کنید.

تهیه یک دوره دیجیتال مارکتینگ جامع و عملی و از 0 تا 100، به شما کمک می کند تا تمامی مهارت های لازم برای بازاریابی اینترنتی را کسب کنید.

 

2. نحوه استفاده از ابزارهای کلیدی بازاریابی دیجیتال را بیاموزید

 

هرچه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بیشتر را تجربه کنید، تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال آسان تر خواهد بود. به عنوان مثال، Google Analytics و Google Ads به بازاریابان دیجیتال اجازه می دهند تا عملکرد کمپین ها و ابتکارات بازاریابی دیجیتال را اندازه گیری و پیگیری کنند.

 

ابزارهای سئو مانند Ahrefs، Moz و SEMrush نیز ضروری هستند و به بازاریابان این امکان را می‌دهند که کلمات کلیدی مرتبط را بررسی کنند، بک لینک‌های صفحات را بررسی کنند، کلمات کلیدی مرتبط را شناسایی کنند و سئوی رقبا را تحلیل کنند. با این ابزارها به صورت کامل و از صفر تا صد در دوره سئو آشنا خواهید شد.

 

 

 

ابزارهای مهم بازاریابی دیجیتال برای یادگیری

 

 • Google Analytics
 • Google Ads
 • MailChimp
 • Ahref
 • Salesforce
 • Moz
 • Buffer
 • کانوا
 • هاب اسپات

 

تجربه استفاده از ابزار کمپین ایمیلی، مانند MailChimp یا SendGrid، می‌تواند در هنگام ورود به بازاریابی دیجیتال بسیار ارزشمند باشد. همانطور که می توانید از یک برنامه مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) مانند Salesforce و Hubspot آگاهی داشته باشید.

با این حال، شاید ساده ترین راه برای ورود به این حوزه، رسانه های اجتماعی باشد. بازاریابان دیجیتال به طور فزاینده‌ای به فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین، تیک تاک و موارد دیگر برای هدایت ترافیک، تولید سرنخ و ایجاد برندهای خود متکی هستند.

برای کمک به توسعه محتوای گرافیکی برای پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خود، باید سایت‌های عکس رایگان مانند Unsplash یا Pexels و پلتفرم‌های طراحی گرافیکی مانند Canva را نیز آزمایش کنید.

 

3. یک پورتفولیو بازاریابی دیجیتال بسازید

 

برای بازاریابان دیجیتال، گردآوری نمونه کارها یک چالش اضافه است. به جای اینکه صرفاً یک محصول نهایی را نشان دهید، باید فرآیندها و نتایج خود را به گونه‌ای نشان دهید که کار تیمی، برنامه ریزی و تفکر استراتژیک شما را به نمایش بگذارد.

اگر می‌توانید نمونه‌هایی از کارهای منتشر شده مانند خبرنامه‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا مقالات بازاریابی محتوا را بگنجانید، به وضوح نقش خود را در ایجاد آن‌ها نشان خواهید داد. آیا برنامه استراتژیک یک کمپین بازاریابی دیجیتال را توسعه داده‌اید؟ متن تبلیغی را بنویسید؟ طرح بندی را انجام دهید؟ کمپین خرید تبلیغات را هماهنگ کنید؟

وقتی نوبت به اشتراک گذاری نتایج تلاش هایتان می رسد، تا جایی که می توانید از داده ها استفاده کنید. به عنوان مثال، "من 1200 سرنخ واجد شرایط را از طریق یک کمپین رسانه اجتماعی هدفمند در سه ماهه دوم سال 2020 اضافه کردم" یا "من ترافیک وب ارگانیک را افزایش دادم" 18 درصد نسبت به سال گذشته.»

 

 

انتقال داده به خصوص در مورد SEM و SEO مناسب است.

همه شرکت‌ها ROI را در تمام استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خود اندازه‌گیری نمی‌کنند، اما SEM و SEO از معیارهای نسبتاً ساده پیروی می‌کنند.

 

یک هشدار: اگر کاری را که انجام داده‌اید برای مشتریان واقعی به اشتراک می‌گذارید، قبل از به اشتراک گذاشتن هرگونه اطلاعات اختصاصی، حتماً رضایت آنها را جلب کنید.

 

اگر تجربه کاری ندارید، نمونه کار شما می تواند نتایج تمرینات عملی را که به عنوان بخشی از دوره های آموزشی بازاریابی دیجیتال خود انجام داده‌اید، نشان دهد. هنگامی که تمام موارد را جمع کردید، آنها را در یک شیت بندی شیک و منظم به صورت آنلاین قرار دهید. از این فضا برای توصیف فرآیند خود و راه حل های خلاقانه‌ای که در هر مرحله ابداع کرده‌اید استفاده کنید.

 

حضور آنلاین شما نیز بخشی از نمونه کارها شما است و بنابراین باید خلاقیت، صدا و حرفه ای بودن شما را نشان دهد. اگر ترجیح می‌دهید کانال‌های اجتماعی خود را خصوصی نگه دارید، به راه‌اندازی کانالی برای یک پروژه پرشور فکر کنید. برای مثال یک حساب اینستاگرام برای اشتراک‌ گذاری عکس‌های گشت و گذار خود، یا یک وبلاگ اختصاص داده شده به آشپزی و دستور العمل‌ها و سپس آن را در نمونه کار خود قرار دهید.

 

 

چگونه یک پورتفولیو بازاریابی بسازیم؟

 

 • کار تیمی، برنامه ریزی و درک استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را به نمایش بگذارید. شامل خبرنامه ها، پست های رسانه های اجتماعی، یا مقالات بازاریابی محتوایی که ایجاد کرده‌اید.
 • از داده ها برای پشتیبان گیری از ادعاهای خود استفاده کنید.
 • قبل از انتشار کار از مشتری رضایت بگیرید.
 • یک حساب کاربری اینستاگرام برای به اشتراک گذاری پروژه های خود ایجاد کنید.
 • یک وبلاگ اختصاص داده شده به علایق خود منتشر کنید.

 

 

 

 

 

 

 

4. رزومه بازاریابی خود را توسعه دهید

 

در بیشتر موارد، رزومه شما اولین تماس شما با یک کارفرمای بالقوه است، بنابراین برای درست کردن آن باید زمان بگذارید. همچنین بهتر است آن را ساده نگه دارید.

تحقیقات نشان می دهد که شما حدود شش ثانیه فرصت دارید تا اولین تاثیر خود را ایجاد کنید، بنابراین طرح رزومه خود را تمیز و منظم نگه دارید و اطلاعات را مختصر نگه دارید.

 

در صورت لزوم از نقاط گلوله استفاده کنید. تاکید باید بر مهارت ها و تجربه بازاریابی شما باشد و اعداد و ارقام سخت به شما کمک می کند (با در نظر گرفتن این که پورتفولیوی شما مکانی برای پرداختن به جزئیات است).

 

همچنین توصیه می کنیم که رزومه خود را با هر اپلیکیشنی تنظیم کنید. به آگهی استخدام و حضور آنلاین کمپانی نگاه کنید. نامه و رزومه شما باید با لحن آنها مطابقت داشته باشد. شخصیت و خلاقیت خود را به گونه‌ای نشان دهید که نشان دهنده شخصیت برند آن کمپانی باشد.

 

آگهی شغلی همچنین اولویت های استخدام شرکت را نشان می دهد. و اینها مهارت هایی هستند که رزومه شما باید در اولویت قرار گیرد.

 

این مهارت ها معمولاً به سه دسته تقسیم می شوند:

 • مهارت های بازاریابی (از جمله مهارت های نرم افزاری و سایر الزامات فنی)
 • مهارت های قابل انتقال (مانند فروش، دانش طراحی یا تجربه نوشتن)
 • مهارت های سازگار (مانند رهبری یا حل مسئله)

 

این دسته اول باید در رزومه شما امتیاز بالایی داشته باشد. این مهارت ها باید اولین چیزی باشد که چشم به آن توجه می کند. سپس می‌توان مهارت‌های قابل انتقال و تطبیقی را در پایین صفحه ذکر کرد یا در سراسر آن اشاره شود.

 

 

 

 

 

 

نکاتی برای تهیه رزومه بازاریابی

 

 • رزومه خود را تمیز و مختصر نگه دارید.
 • از اعداد برای تاکید بر مهارت ها و تجربه بازاریابی استفاده کنید.
 • رزومه خود را برای هر برنامه‌ای تنظیم کنید.
 • شخصیت و خلاقیت خود را نشان دهید.
 • ابتدا مهارت های بازاریابی خود را نشان دهید، سپس مهارت های قابل انتقال و تطبیقی خود.

 

 

5. شبکه ای برای ایجاد ارتباط در بازاریابی

 

جای تعجب نیست که توسعه یک شبکه گسترده به عنوان یک بازاریاب دیجیتال به صورت آنلاین آغاز می شود. علاوه بر کانال های اجتماعی یا وبلاگ فوق، ممکن است خبرنامه مرتبط با صنعت خود را راه اندازی کنید تا محتوای اصلی خود را به نمایش بگذارید، رهبری فکری خود را به عنوان یک متخصص بازاریابی دیجیتال نشان دهید و کار خود را به اشتراک بگذارید و در عین حال پلتفرم شخصی خود را نیز رشد دهید.

 

 

آیا بازاریابی دیجیتال همچنان تقاضا دارد و محبوب است؟

 

بله، دیجیتال مارکتینگ همچنان مورد تقاضا است، زیرا یکی از زمینه های در حال رشد در فناوری است و تقاضا برای مهارت های بازاریابی دیجیتال به سرعت در حال افزایش است. در واقع، طبق تحقیقات 71 درصد از مدیران استخدام برای یافتن متخصصان بازاریابی دیجیتال که به اندازه کافی مهارت داشته باشند تا فرصت‌های شغلی خود را پر کنند، تلاش کردند.

یک متخصص بازاریابی دیجیتال به طور متوسط 50000 دلار در امریکاحقوق می گیرد در حالی که یک مدیر بازاریابی دیجیتال بیش از 75000 دلار درآمد دارد.

 

چگونه وارد بازاریابی دیجیتال شویم؟

 

برای ورود به دیجیتال مارکتینگ، باید مهارت ها و تجربه بازاریابی خود را از طریق یک دوره آموزشی بازاریابی دیجیتال توسعه دهید، فرصت هایی را برای ایجاد شبکه حرفه ای خود در بازاریابی پیدا کنید و شروع به جستجوی مشاغل و دوره های کارآموزی بازاریابی دیجیتال در سطح مبتدی کنید.

 

ورود به دیجیتال مارکتینگ بدون تجربه امکان پذیر است، اما اگر می خواهید یک بازاریاب دیجیتال شوید، ابتدا باید مهارت های مناسب را توسعه دهید و بتوانید آنها را نشان دهید. اگرچه برخی از مهارت های آن به دلیل اینکه فنی است، نیازمند آموزش تخصصی تر است. به همین جهت می توانید آن سرفصل های خاص را جداگانه تهییه کنید و بیاموزید.

مثلا در دوره سئو تکنیکال می توانید تمامی مسائل فنی مربوط به سئو را بیاموزید.

 

هر بازاریاب دیجیتال به چند شایستگی فنی اصلی نیاز دارد:

 

 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و بازاریابی موتور جستجو (SEM)
 • تجزیه و تحلیل بازاریابی
 • بازاریابی و تبلیغات در شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیلی
 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

 

اگر نمی‌دانید چگونه بازاریابی دیجیتال را شروع کنید، شایان ذکر است که کسب تجربه جداگانه در تمامی این زمینه‌ها ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد، به‌ویژه زمانی که سعی می‌کنید گذراندن آشنایی با تعدادی از استراتژی‌های مختلف را در یک مجموعه مهارت‌های منسجم قرار دهید. و مدارک دیجیتال مارکتینگ محبوبیت زیادی به دست نیاورده‌اند، تا حد زیادی به این دلیل که چشم انداز بازاریابی دیجیتال به سرعت تغییر می کند.

 

نکاتی برای ورود به دیجیتال مارکتینگ

 

 • در یک دوره آموزش بازاریابی اینترنتی ثبت نام کنید.
 • پروژه ها را در یک مجموعه حرفه ای جمع آوری کنید.
 • مهارت های قابل انتقال خود را نشان دهید و توسعه دهید.
 • یک رزومه مناسب ایجاد کنید و در رویدادها شروع به شبکه سازی کنید.

 

حضور آنلاین شما بخش بزرگی از نمایه حرفه‌ای شما را تشکیل می‌دهد، اما باید از طریق رویدادهای شبکه‌ای چه به صورت آنلاین و چه آفلاین، مستقیماً وارد جامعه بازاریابی دیجیتال شوید.

 

همانطور که این مهارت ها را تقویت می کنید، می توانید شروع به جمع آوری پروژه های خود کنید. خبرنامه ها، پست های شبکه های اجتماعی، کمپین های بازاریابی محتوا، و حتی تحقیق، مدیریت پروژه و استراتژی که مهارت های شما را نشان می دهد و کار شما را به نمایش می گذارد. اینها پایه و اساس کارنامه حرفه ای شما را تشکیل می دهند، و ابزاری قدرتمند در جستجوی شغل برای شما هستند.

 

اگر تجربه کاری ندارید، نمونه کار شما می تواند نتایج تمرینات عملی را که به عنوان بخشی از دوره های آموزشی بازاریابی دیجیتال خود انجام داده‌اید، نشان دهد.

با مجموعه‌ای از نمونه کارهای قوی که می‌توانید به نمایش بگذارید، تنها کاری که باقی می‌ماند این است که رزومه خود را بسازید و آن را برای هر شغلی که برای آن درخواست می‌دهید تنظیم کنید تا مرتبط‌ ترین مهارت‌ها را برجسته کنید و شروع به شبکه ‌سازی کنید.

 

 

چه مدت طول می کشد تا یک بازاریاب دیجیتال شوم؟

 

بسته به تجربه فعلی‌ تان، ممکن است بتوانید مهارت‌هایی را که برای تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال نیاز دارید، در عرض 12 هفته به دست آورید. با این حال، تسلط بر بسیاری از تکنیک‌ها و مهارت‌ها به ویژه مهارت‌های نرمی که در حین کار آموخته شده‌اند، (مانند رهبری و ارتباطات) ممکن است سال‌ها طول بکشد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها