تغییر نگاه افکار عمومی سوئد نسبت به قرآن ستیزی

کد خبر: 1239730

مخالفت اکثر سوئدی ها با اهانت به کتب مقدس ادیان ابراهیمی، مورد توجه بسیاری از تحلیلگران مسائل فرهنگی و اجتماعی در این کشور قرار گرفته است.

به نقل از پایگاه جامعه و فرهنگ ملل، بر اساس یک نظرسنجی جدید که از طرف شبکه تلویزیونی ملی سوئد ( SVT)  انجام شد، اکثریت مردم سوئد از اعلام و اعمال  ممنوعیت  رسمی اهانت به کتب مقدس و مذهبی مانند قرآن یا انجیل حمایت می کنند که نشان دهنده تغییر قابل توجهی در افکار عمومی این  کشور اروپایی است. 

در این نظرسنجی،  53 درصد از پرسش شوندگان تاکید کردند که سوزاندن کتب مقدس هر دینی در ملاء عام باید ممنوع شود ،  در حالی که 34 درصد پاسخ دادند که چنین عمل وقیحانه ای مجاز است و 13 درصد بلاتکلیف بودند. این نشان دهنده افزایش 11 درصدی در افرادی است که به دنبال منع چنین اعمالی هستند، .در فوریه سال 2023( بهمن ماه 1401)، یک نظرسنجی مشابه نشان می دهد که تنها 42 درصد از شهروندان سوئدی مخالف اعمال ممنوعیت توهین به کتب آسمانی و مقدس در خاک کشورشان بودند. به نظر می رسد واکنش عمومی جهان اسلام و تبعات این مسئله برای سوئدی ها، نقش به سزایی در تغییر نظر شهروندان این کشور اروپایی داشته است. 

تویو  سورن از مسئولین برگزاری این نظرسنجی در این خصوص به تلویزیون سوئد گفته است : واکنش جهانی نسبت به قرآن سوزی در سوئد ،  ممکن است بر تغییر نگاه افکار عمومی نسبت به این موضوع تاثیرگذاشته باشد.

پلیس سوئد  قبلاً مجوز دو قرآن سوزی در سال 2023 را رد کرده بود، اما دادگاه تجدیدنظر بعداً این تصمیمات را لغو کرد! در هر حال، هنوز ممنوعیت توهین به کتب آسمانی در سوئد، رسمیت نیافته و امکان تکرار چنین اقدامات وقیحانه ای از سوی گروههای اسلام ستیز در این کشور همچنان وجود دارد. 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها