تامین ودیعه مسکن افراد تحت پوشش بهزیستی

کد خبر: 1004496

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای کمک به جامعه هدف بهزیستی مبلغ ۷۵ میلیارد تومان برای ودیعه مسکن و کمک بلاعوض برای اجاره بها فراهم شد.

خبرگزاری مهر: وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در جمع خبرنگاران گفت: با حمایت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و با مشارکت کمیته امداد امام خمینی تسهیلاتی برای کمک به جامعه هدف سازمان بهزیستی برای ودیعه مسکن و همچنین کمک بلاعوض برای اجاره مسکن آنها فراهم شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۲۰۰ هزار خانوار از مددجویان تحت پوشش بهزیستی مسکن ندارند و از مسکن اجاره‌ای استفاده می کنند اگر قرار باشد تسهیلات به همه آنها اختصاص پیدا کند به بیش از ۳ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز بود. البته بودجه سازمان بهزیستی برای ساخت مسکن بوده و هیچ وقت بودجه‌ای برای ودیعه مسکن یا اجاره مسکن از محل اعتبارات دولتی در اختیار سازمان نبوده است.

مبلغی که تامین شد

وی بیان کرد: در شرایط سخت اقتصادی کنونی و با شیوع کرونا بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی مبلغ ۳۰ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض رهن و اجاره مسکن و تسهیلات قرض الحسنه مسکن به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان را اختصاص داد. این ۵۰ میلیارد تومان در اختیار صندوق امداد و ولایت قرار گرفته و با کمک کمیته امداد ۲۵ میلیارد تومان دیگر نیز صندوق امداد و ولایت تامین اعتبار می کند.

قبادی دانا گفت: در حال حاضر با این کمک، مبلغ ۷۵ میلیارد تومان برای تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن و ۳۰ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض اجاره مسکن برای جامعه هدف اختصاص داده شده است.

گروه های هدف در اولویت دریافت تسهیلات ودیعه مسکن

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به محدودیت امکانات، گروه هدف دارای اولویت هستند را شامل زنان سرپرست خانوار دارای معلولیت، زنان سرپرست خانواری که بعد خانوار آنها حداقل سه نفر است، معلولین سرپرست خانوار با شدت معلولیت شدید و خیلی شدید با بعد خانوار سه نفر، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول که سرپرست دارای معلولیت باشد، فرزندان سازمان بهزیستی که دارای زندگی مستقل شدند و از مراکز شبانه روزی ترخیص شدند (کسانی که حداکثر ده سال از زمان شروع زندگی مستقل آنها گذشته باشد) اعلام کرد و گفت: کسانی از این عزیزان مشمول دریافت این کمک هزینه بلاعوض تسهیلات می شوند که فاقد مسکن باشند و مستاجر باشند و تحت پوشش حمایت های مستمر یا غیرمستمر سازمان بهزیستی باشند. همچنین سابقه‌ای از استفاده از تسهیلات دولتی تامین مسکن را نداشته باشند و همچنین دارای قرارداد اجاره به نام فرد تحت پوشش باشند.

میزان تخصیص تسهیلات

قبادی دانا ادامه داد: از این عزیزان کسانی که در دهک یک تا سه درآمدی هستند مشمول دریافت کمک های بلاعوض خواهند شد و کسانی که دهک یک تا ۷ درآمدی هستند مشمول تسهیلات قرض الحسنه خواهند بود. میزان کمک بلاعوض همسو و هماهنگ با سازمان بهزیستی و کمیته امداد در شهرهای مرکز استان، ۶ میلیون تومان و در سایر شهرها مبلغ ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در روستاها و حاشیه شهرها مبلغ ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

وی اظهار کرد: کمک هزینه اجاره به این گونه است که برای شهرهای مراکز استان ماهیانه برابر با ۵۰۰ هزار تومان برای یکسال در نظر گرفته شده است و برای سایر شهرها کمک هزینه اجاره ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان برای یکسال و برای ساکنان روستاها و حاشیه شهرها مبلغ ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان برای یکسال منظور شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: همچنین برای تسهیلات قرض الحسنه هم در استان های مختلف با توجه به شرایط استان سقف تسهیلات متفاوت است. سقف تسهیلات در شهرستان ها مبلغ ۲۰ میلیون تومان است و در مرکز استان ها بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان متغیر خواهد بود. زمان بازپرداخت این تسهیلات با موافقت و همکاری صندوق امداد و ولایت بین ۵ تا ۷ سال خواهد بود. کسانی که مشمول دریافت این تسهیلات می شوند باید به ادارات بهزیستی شهرستان ها در سراسر کشور می توانند مراجعه کنند. در سامانه‌ای که منظور شده برای استان ها تا سقف در نظر گرفته شده برای استان و شهرستان ثبت کنند.

قبادی دانا ادامه داد: پس از آن کسانی که شرایط احرازشان توسط بهزیستی شهرستان و استان و ستاد کشور تایید شود جهت دریافت به صندوق امداد و ولایت معرفی می شوند. کسانی که مشمول کمک بلاعوض اجاره مسکن می شوند به صورت الکترونیکی پول مورد نظر در کارت بانکی شارژ خواهد شد. امیدواریم فعالیت های مذکور در ارتباط با این تسهیلات تا پایان مردادماه به نتیجه برسد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت