بزرگترین طرف‌های صادرات و واردات ایران +جدول

کد خبر: 1021066

اگرچه در شرایط فعلی اقتصاد ایران توسعه صادرات غیرنفتی یکی از ارکان مهم اقتصاد ایران و از راه های جبران درآمدهای نفتی است اما مشکلات مختلفی از جمله نوسانات نرخ ارز و افزایش هزینه های تولید، صادرکنندگان را با سردرگمی مواجه کرده است.

بزرگترین طرف‌های صادرات و واردات ایران +جدول

خبرگزاری فارس: در شرایط فعلی اقتصادی ایران که تحریم‌های خارجی محدودیت شدید درآمد نفتی را ایجاد کرده است با استفاده از توسعه صادرات غیرنفتی می‌توان بخشی از نیاز به منابع ارزی را تامین کرد.

به گفته فعالان اقتصادی و کارشناسان حوزه تجارت علیرغم اینکه تجارت با مشکلات متعدد داخلی و خارجی مواجه است، اما مسئولان با بی توجهی به این مشکلات با تصمیمات یک شبه و وضع قوانین خلق الساعه بر مشکلات صادرکنندگان می‌افزایند.

از جمله مشکلاتی که اغلب فعالان اقتصادی در زمینه صادرات غیرنفتی به آن مواجهند می‌توان به مشکلات پیمان سپاری ارزی، نوسانات نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید اشاره کرد.

گفتنی است یکی از اساسی‌ترین مشکلات توسعه صادرات غیرنفتی کشور عدم ثبات در تعامل با کشور‌های هدف صادراتی است و به همین دلیل است که آمار‌های صادرات غیرنفتی کشور متناسب با ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی کشور نیست؛ لذا برای اینکه بتوان به طور اساسی تاثیرات صادرات غیرنفتی در حوزه تولید را مشاهده کرد باید در ابتدا به اصلاحات ساختاری پرداخت و سپس تولید با فناوری بالا را ساماندهی کرد که در این زمینه وزارت صمت مسئولیت خطیری بر عهده دارد.

براساس مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بازاریابی فعال گام مهمی در زمینه توسعه تجارت صادرات غیرنفتی است که نیازمند فعال شدن حداکثری سازمان توسعه تجارت و معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه کشور است.

علاوه بر این تلاش‌های دیپلماتیک از جمله نشست‌های ادواری و مشترک مسئولان و فعالان اقتصادی ایران و کشور‌های عمده طرف تجاری جهت تبادل نظر و امکان سنجی نحوه و زمینه‌های همکاری‌های تجاری بی اثر کردن تحریم‌ها دارای اهمیت کلیدی است.

در مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس از نکات قابل توجه برای توسعه تجارت به عضویت در اتحادیه‌های منطقه‌ای دارای سود متقابل تجاری برای طرفین اشاره شده است، بنابراین برای افزایش صادرات غیرنفتی ایران و تاثیر آن بر جهش تولید در کشور علاوه بر اقدامات جاری و کوتاه مدت با اقدامات ساختاری و نهادی در حوزه تجارت نظیر تعیین مزیت‌های صادراتی کشور و سرمایه گذاریی در تولید این کالا در اولویت قرار گیرد.

اگرچه صادرات باید رکن اصلی اقتصاد ایران باشد، اما آمار‌های سازمان تجارت جهانی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ سهم کل صادرات ایران از صادرات جهانی حدود ۰.۵۵ درصد و واردات نیز برابر با ۰.۲۵ درصد بوده است که این ارقام با توجه به ظرفیت‌های داخلی کشور و توان صادراتی ارقام بسیار کوچکی است.

به گزارش فارس در ادامه جدول ترکیب بزرگترین منابع و مقاصد تجاری ایران در سال ۲۰۱۷ آمده است که براساس این جدول صادرات ایران به چین ۸.۵ درصد از کل صادرات ایران در این سال را تشکیل داده است و صادرات به عراق ۶.۱، ترکیه ۳.۸، امارات متحده عربی ۶.۳، جمهوری کره ۴.۱ بوده است.

بزرگترین طرف‌های صادرات و واردات ایران + جدول بررسی ترکیب واردات و صادرات ایران در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که صادرات نفت و مواد خام ۵۹.۷ درصد، صنعت ۲۱ درصد و کشاورزی ۶.۵ درصد تشکیل می‌دهد.

بزرگترین طرف‌های صادرات و واردات ایران + جدول

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها