بیشترین گرانی مسکن متعلق به کدام منطقه تهران بود؟

کد خبر: 1028463

در حالی وزارت راه و شهرسازی همچنان با هدف کنترل قیمت‌ها از انتشار گزارش تحولات بازار مسکن خودداری می‌کند که طی ۲۳ ماه اخیر قیمت مسکن ۱۸۱ درصد افزایش یافته است.

خبرگزاری تسنیم: مهرماه سال ۹۷ متوسط قیمت مسکن ۸ میلیون و ۶۳۳ هزار تومان بود. در ماه مورد اشاره تعداد ۸ هزار و ۱۱۷ فقره قرارداد در سامانه کد رهگیری ثبت شد و بیشترین متوسط قیمت مسکن با ۱۸ میلیون و ۵۳۲ هزار تومان متعلق به منطقه یک بود.

بنابر آمار وزارت راه و شهرسازی در تیرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران به ۲۰ میلیون و ۹۸۶ هزار تومان افزایش یافت. در تیرماه ۹۹ ارزش معاملات ۲۵ هزار میلیارد تومان و تعادا معاملات ثبت شده در اولین ماه تابستان ۱۲ هزار و ۲۳۴ فقره بود.

مسئولان وزارت راه و شهرسازی، اما با این استدلال که انتشار آمار بازار مسکن را دچار التهاب می‌کند از انتشار گزارش تحولات قیمتی این بخش طی ماه‌های مرداد، شهریور و مهرماه خودداری کرده‌اند. موضعی که واکنش اقتصاددانان و نمایندگان مجلس را به دنبال داشت و آن‌ها از عدم شفافیت وزارت راه و شهرسازی ابراز ناخرسندی کرده‌اند.

این در حالی است که بر اساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی طی شهریور امسال ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بود که نسبت به متوسط قیمت مهرماه ۹۷ بالغ بر ۱۸۱.۳۶ درصد افزایش یافته است.

واقعیت آن است که بازار مسکن بی تفاوت به انتشار یا عدم انتشار آمار از سوی وزارت راه و شهرسازی متاثر از وضعیت اقتصادی کشور به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد. طی روز‌های آینده احتمالا بانک مرکزی تحولات قیمت مسکن تهران با برای ماه مهر منتشر می‌کند و قطعا قیمت‌ها باز هم نسبت به شهریورماه افزایش می‌یابد.

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی قرار بود متوسط قیمت مسکن در قالب جدید ۱۱ مهرماه منتشر شود. فعلا ۲۲ روز از این وعده گذشته، اما هنوز محقق نشده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت