اتوپلاستی چیست؟ مزایای عمل جراحی زیبایی گوش بزرگسالان و کودکان

کد خبر: 1029451

اتوپلاستی چیست؟ مزایای عمل جراحی زیبایی گوش بزرگسالان و کودکان

امکان دارد گوش‌های بیش از حد بزرگ یا برجسته توجه افراد را به خود جلب کنند و سبب کاهش اعتماد به نفس شخص در سنین مختلف شوند. بسیاری از کودکان به علت اندازه و ظاهر گوش‌های خود مورد آزار و اذیت دیگران قرار می‌گیرند. از عمل جراحی زیبایی اتوپلاستی به منظور بهبود ظاهر گوش‌ها و افزایش اعتماد به نفس افراد استفاده می‌شود. بهترین راه برای اطمینان از این که شخص کاندیدای مناسبی جهت استفاده از روش اتوپلاستی می‌باشد، مشورت با پزشک می‌باشد.

مزایای اتوپلاستی

پزشکان از اتوپلاستی جهت بهبود زیبایی ظاهری یک یا هر دو گوش استفاده می‌کنند. افراد معمولاً به دلایل زیر از این روش درمانی استفاده می‌کنند:

  • کاهش اندازه گوش‌های بزرگ
  • ایجاد تقارن و تناسب در اندازه و موقعیت گوش‌ها
  • رفع برجستگی یا بیرون‌زدگی گوش‌ها
  • ترمیم پارگی یا کشیدگی لاله گوش
ناهنجاری‌های شایع گوش خارجی

مهم‌ترین مساله در ارتباط با ظاهر گوش‌ها، ناهنجاری‌های ژنتیکی ایجاد شده در غضروفی است که سبب ایجاد شکل و انحنای گوش می‌شوند. شایع‌ترین عارضه‌های ژنتیکی در این زمینه عبارتند از:

  • عدم تشکیل تاخوردگی آنتی هلیکال: در این عارضه تاخوردگی غضروف در بخش فوقانی گوش، صاف است و غضروف فاقد چین‌هایی است که گوش را به سمت سر نزدیک می‌کنند. در این حالت گوش برجسته شده و یا به سمت بیرون خمیده می‌شود. با خم کردن بخش فوقانی گوش به سمت عقب، پزشک تاخوردگی مورد نظر را ایجاد می‌کند.
  • رشد بیش از حد بخش گودی داخل گوش خارجی: در صورتی که گودی داخلی گوش خارجی که کانال گوش را در بر می‌گیرد نزدیک سر قرار نداشته باشد و یا بیش از حد عمیق باشد، امکان دارد گوش‌ها بزرگ یا برجسته به نظر بیایند. پزشک می‌تواند شکل غضروف را بوسیله یک برش در قسمت عقب گوش تغییر دهد و در نتیجه وضعیت قرارگیری گوش بهبود پیدا می‌کند.
سن مناسب برای انجام اتوپلاستی

اتوپلاستی چیست؟ مزایای عمل جراحی زیبایی گوش بزرگسالان و کودکان

انجام اتوپلاستی در سنین بین 4 تا 14 سالگی سبب دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش می‌شود چرا که در این سنین غضروف گوش به طور کامل سفت نشده است. در کودکان این جراحی معمولاً پس از سن 5 یا 6 سالگی انجام می‌شود (زمانی که رشد گوش تکمیل شده است). در صورتی که اتوپلاستی در سنین پایین انجام شود، از بروز آسیب‌های روحی و عاطفی در کودک جلوگیری می‌شود.

استفاده از اتوپلاستی در بزرگسالان تقریباً در هر سنی امکان‌پذیر است. در صورتی که شخص از ظاهر گوش‌های خود ناراضی باشد، هیچگاه برای انجام عمل جراحی زیبایی گوش دیر نمی‌باشد.

اقدامات مورد نیاز پیش از اتوپلاستی

پس از بررسی وضعیت سلامتی شخص، جراح در مورد عدم مصرف غذا پیش از جراحی و یا قطع مصرف داروی مورد نیاز و هر مورد دیگر پیش از اتوپلاستی، به متقاضی توصیه‌های لازم را ارائه می‌کند. پس از جراحی شخص قادر به رانندگی نمی‌باشد، بنابر این بایستی به این منظور برنامه‌ریزی شود.

نحوه انجام اتوپلاستی

اتوپلاستی چیست؟ مزایای عمل جراحی زیبایی گوش بزرگسالان و کودکان

جهت دستیابی به نتیجه رضایتبخش، جراحی اتوپلاستی بایستی توسط جراح پلاستیک با تجربه در این زمینه انجام شود. تغییر شکل غضروف گوش خارجی به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد. به همین جراح باید دارای تجربه زیادی در عمل جراحی زیبایی گوش باشد. جراح همچنین بایستی تغییراتی که معمولاً در زمان روند بهبودی ایجاد شده و امکان دارد بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارند را نیز در نظر بگیرد.

اتوپلاستی به صورت سرپایی انجام شده و معمولاً به 2 تا 3 ساعت زمان نیاز دارد. در کودکان، از بی‌هوشی عمومی استفاده می‌شود و در نتیجه کودک در طول جراحی هوشیار نمی‌باشد. در نوجوانان و بزرگسالان، از بی‌حسی موضعی و داروی آرام‌بخش استفاده می‌شود.

جراح برش‌ها را در قسمت خمیدگی بین گوش و جمجمه ایجاد می‌کند تا جای زخم پشت گوش پنهان شود. سپس غضروف‌های زیرین تغییر شکل داده شده و با استفاده از بخیه در وضعیت مناسب قرار داده می‌شوند. جهت برقراری تناسب و تقارن بین گوش‌ها، جراح وضعیت قرارگیری گوش‌ها را به طور جداگانه بررسی و تنظیم می‌کند. استفاده از بخیه باعث می‌شود تا نتیجه حاصل از جراحی طبیعی باشد.

استفاده از اتوپلاستی به همراه روش‌های زیباسازی صورت مانند رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی)، جراحی پلک چشم و لیفت صورت امکان‌پذیر است.

درمان‌های زیبایی دیگر مانند کاشت مو، کاشت ابرو و لیزر موهای زائد را هم می‌توان در کنار اتوپلاستی برای بزرگسالان انجام داد.

اتوپلاستی چیست؟ مزایای عمل جراحی زیبایی گوش بزرگسالان و کودکان

روند بهبودی پس از اتوپلاستی

پس از اتوپلاستی، بیمار در همان روز جراحی با استفاده از پانسمان سر به منزل باز می‌گردد. پس از جراحی معمولاً درد، ورم و کبودی شدید ایجاد نمی‌شود و جهت کنترل درد می‌توان از داروی مُسکن خوراکی استفاده کرد. ورم و کبودی نیز پس از سه روز برطرف خواهد شد. برای مدت یک هفته پس از جراحی جهت کمک به بهبود، از پانسمان استفاده می‌شود. بخیه‌ها معمولاً یک هفته پس از جراحی برداشته خواهند شد. نحوه بستن باند مخصوص به دور سر در زمان شب برای مدت 2 هفته به شخص آموزش داده خواهد شد. بزرگسالان در بیشتر موارد پس از حدود 5 روز می‌توانند به محل کار خود و کودکان نیز پس از حدود 1 هفته می‌توانند به مدرسه بازگردند. افراد می‌توانند 7 تا 10 روز پس از جراحی از عینک استفاده کنند.

هزینه اتوپلاستی

هزینه جراحی اتوپلاستی به عارضه و وضعیت گوش افراد و میزان جراحی مورد نیاز بستگی دارد. پزشک می‌تواند هزینه اتوپلاستی و انواع دیگر جراحی گوش را برآورد کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت