توزیع مرغ گرم ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در تهران به زودی

کد خبر: 1034703

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه در روز‌های آینده قیمت مرغ کاهش می‌یابد از توزیع روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم با قیمت ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و ۲۰۰ تن مرغ منجمد با قیمت ۱۵ هزار تومان در تهران خبر داد.

توزیع مرغ گرم ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در تهران به زودی

خبرگزاری ایسنا: مرتضی رضایی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت شیر خام افزایش یافته است؟ گفت:برای تعیین قیمت یک کالا سازمان حمایت بررسی‌های کارشناسانه انجام می‌دهد و سپس قیمت مشخص شده در ستاد تنظیم بازار مطرح شده ومصوب می‌شود. برای شیر خام نیز در گذشته قیمت ۳۳۰۰تومان کارشناسی شده بود، ولی در تنظیم بازار به ۲۹۰۰تومان کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌های دامی گفت:برخی از خوراک‌های رایجی که وارداتی نبودندبه تبع از همه محصولات کشاورزی با افزایش قیمت مواجه شدند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی اضافه کرد:در آنالیز سازمان حمایت قیمت هرکیلوگرم شیر خام بالاتر از ۴۵۰۰تومان تمام شد، ولی خوشبختانه دامداران همراهی کردند و قیمت ۴۵۰۰تومان را پذیرفتند. زیرا جامعه دیگر تحمل تنش‌های قیمتی سنگین را به خصوص در مورد مواد غذایی ندارد.

وی که در برنامه گفت وگوی ویژه خبری صحبت می‌کرد در پاسخ به این سوال که چرا در ابتدا قیمت شیرخام ۴۱۵۰تومان تعیین و قیمت گذاری لبنیات هم برهمان پایه انجام شد، ولی روز‌های بعد قیمت شیرخام به ۴۵۰۰تومان افزایش یافت؟ گفت:تعیین قیمت ۴۱۵۰تومان برای شیرخام براساس تامین ۱۰۰درصدی نهاده‌های وارداتی به قیمت مصوب برای دامداری‌ها بود. زمانی که قیمت شیرخام درجلسه تعیین می‌شد اطلاعات ریز استخراج نشده بود، اما با محاسباتی که در روز‌های بعد انجام دادیم متوجه شدیم که قیمت بایستی بیشتر باشد.

به گفته وی، چون تامین نهاده‌ها ماه به ماه متفاوت است از مهرماه به سازمان حمایت برای تغییر قیمت شیرخام نامه زدیم.

رضایی با بیان اینکه اگر صنایع لبنی در این بین دیده نشوند قیمت شیرخام معنایی ندارد، زیرا این صنایع جذب کننده شیرخام دامداران هستند، گفت: قرار بود قیمت نهایی تا روز بعد از جلسه مشخص شود و به همین دلیل پس از محاسبات و اعمال تغییرات قیمت را به سازمان حمایت فرستادیم، ولی مشکلی که پیش آمده این بود که مصاحبه‌هایی زودهنگام برای اعلام قیمت شیرخام انجام شد.

وی همچنین در مورد قیمت گذاری لبنیات نیز گفت:وزارت جهادکشاورزی مسوول قیمت گذاری بر روی محصولات لبنی نیست و اگر مساله‌ای است سازمان حمایت و تنظیم بازار باید به آن رسیدگی کنند.

رضایی در بخش دیگری از صحبت هایش در خصوص افزایش قیمت مرغ در روز‌های اخیر تا ۳۵ هزارتومان گفت:به هیج عنوان با این قیمت‌ها موافق نیستیم و این اتفاق مورد تایید نیست و به همین دلیل ستادی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است تا به سرعت این افزایش قیمت را حل کند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه از مرداد ماه هشدار داده بودیم که تغییراتی رخ خواهد داد، تصریح کرد:قیمت مصوب جوجه یکروزه ۲۹۰۰ تومان است که این قیمت در اسفند سال گذشته ۱۴۹۰، فروردین امسال ۵۴۰ تومان، اردیبهشت ۸۹۹ تومان، خرداد ۱۴۰۰ تومان، تیر ۲۰۷۰ تومان، مرداد ۱۰۱۰ تومان، شهریور ۷۹۵ تومان بود و این قیمت در حال حاضر ۲۱۰۰ تومان یعنی کمتر از قیمت مصوب است. چندین ماه است که اعلام کردیم مرغداران در ضرر هستند و اگر این قیمت‌ها اصلاح نشود و جلوی ضرر و زیانشان گرفته نشود مرغداران گله هایشان را حذف می‌کنند و باید صنعت مرغ مادر را نجات دهیم.

وی با اشاره به آمار گمرک در خصوص واردات ذرت و کنجاله وجو و همچین مصرف ماهیانه این اقلام گفت:در تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا نسبت به نیاز کشور عقب هستیم که دلیل آن هم کاهش تولید است.

رضایی تصریح کرد:درسطح شهر تهران روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می‌شود و از روز‌های بعد در صورت موفقیت این طرح در سایر شهر‌ها هم انجام خواهد شد. در کنار این طرح روزانه ۲۰۰ تن مرغ منجمد با قیمت ۱۵ هزار تومان در شهر تهران عرضه می‌شود.

وی در پایان گفت:پیش بینی می‌شود هفته آینده قیمت مرغ چند هزارتومان کاهش یابد و همچنین ۱۰۰درصد نهاده‌ها نیز برای صنعت مرغ تامین شده است و خیال این صنعت راحت باشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها