تورم و تأثیر آن بر قدرت خرید مردم

کد خبر: 1034737

تورم و تأثیر آن بر قدرت خرید مردم

قیمت‌های عجیب‌وغریب در بازار لوازم‌خانگی و وسایل دیجیتال نشان از نرخ صعودی تورم در چند سال گذشته است که سبب کاهش قدرت خرید مردم شده است. افزایش قیمت‌ لوازم‌خانگی و وسایل دیجیتال تمایل به خرید و سفارش خانوارها را کاهش داده و این کاهش خرید سبب کاهش تقاضا در بازار شده و میزان خرید روزانه نیز تعدیل شده است. تورم عموماً به‌عنوان افزایش غیرمتناسب قیمت‌ها در سطح عمومی تعریف می‌شود که امروزه در ایران زندگی شخصی و اجتماعی مردم را تحت تأثیر قرار داده است. پیامد اصلی و مهم تورم افزایش قیمت‌ همه چیز در سطح جامعه است که ارتباط تنگاتنگی با قدرت خرید مردم دارد. در چند سال اخیر نرخ تورم ایران چندین برابر شده است و طبق برخی از تحقیقات به پنجاه درصد رسیده است. با تشدید بحران‌هاي اقتصادي و تحریم‌های موجود از ابتداي سال 1399، نرخ تورم، هر ماه رو به فزوني بوده است. بروز بحران ارزی در تابستان و به تأثیر از آن درگير شدن بخش‌های مختلف اقتصاد، نرخ تورم تنها در مدت چند هفته رشد چشم‌گیری داشت و قیمت طلا و ارز با بالاترین قیمت‌های خود تا به امروز رسیدند.

با بالا رفتن قیمت ارز و افزایش تورم در ایران بازار لوازم‌خانگی، وسایل دیجیتال، کالاهای صنعتی و تجهیزات تخصصی بی‌رمق شده و افراد کمتر از گذشته تمایل به خرید وسایل و تجهیزات دارند. بسیاری از وسایل در یک سال گذشته نسبت به قبل تا پنجاه درصد رشد داشته‌اند در حالی که سطح درآمد مردم چندان تغییر قابل توجهی نداشته است. این بالا بودن قیمت‌ها در کنار کاهش قدرت خرید مردم موجب شده تا به نوعی خرید کالا در ایران با سختی‌های زیادی روبه‌رو شود.

گزینه‌ی مناسب برای خرید در دوران رشد سرسام‌آور تورم کدام است؟

دوربین عکاسی که در ابتدای سال 1399 قیمت بیست میلیون داشت تنها باگذشت شش ماه به قیمت سی و پنج میلیون تومان رسیده است که این موضوع حاکی از کاهش توانایی مردم برای خرید این‌چنین اقلام است. عکاس یا فیلم‌برداری که تنها از طریق این وسیله کسب درآمد می‌کند باوجود این افزایش قیمت همچنان در صورت نیاز باید این وسیله را تهیه کند به همین دلیل شاید در این شرایط خرید اقساطی کالا گزینه‌ای مناسب و به‌صرفه باشد.

همچنین با وجود این افزایش قیمت خانواده‌هایی هستند که به دنبال تعویض لوازم منزل یا خرید جهیزیه هستند. این افراد باید چندین برابر سال‌های گذشته برای تهیه این اجناس بودجه در نظر بگیرند. خرید قسطی جهیزیه ، لوازم و وسایل گران قیمت را تا حدی نگرانی مردم را بابت نوسان قیمت کالاها و تامین به‌موقع کالای مورد نظرشان برطرف کرده.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت