مرگ تدریجی قدرت خرید مردم در بازار مسکن

کد خبر: 1037209

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به گرانی های سرسام آور مسکن طی سال های اخیر،گفت: شاهد مرگ تدریجی قدرت خرید مردم در بازار مسکن هستیم.

خبرگزاری تسنیم: محمد آئینی در وبینار "سپر تورمی مسکن کم درآمدها" به همت دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به وضعیت بازار مسکن کشور اظهار کرد: اتفاقات متعددی طی سال های اخیر در بازار مسن کشور روی داده که در یک نمونه از فروردین ماه سال 97 تا تیر 98 قیمت مسکن از 5.5 میلیون تومان به 13.3 میلیون تومان در شهر تهران افزایش یافت.

وی با اشاره به این که قیمت مسکن در تهران طی 20 سال اخیر 100 برابر شده است، افزود: گرانی سرسام آور یکی از ویژگی های مسکن طی سال های اخیر بوده است.

وی ادامه داد: بررسی روند تورمی بخش مسکن حاکی از آن است که طی 21 سال گذشته رشد قیمت مسکن به ویژه زمین همپای تورم عمومی بوده و حتی بالاتر از آن ثبت شده است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران یکی از دیگر از اتفاقات بخش مسکن سونامی انصراف از دریافت وام مسکن است، گفت: دوره انتظار برای خانه دار شدن با یک سوم درآمد خانوارها نشان می دهد در سال 84 خانوار دهک یک با 31 سال پس انداز خانه دار می شد. همین خانوار در سال 92 باید 36 سال پس انداز می کرد.

آئینی بیان کرد: خانوار دهک 10 سال 84 با 3 سال و سال 92 با 4.5 سال پس انداز می توانست خانه دار شود.

وی در عین حال تصریح کرد: این در حالی است که یک خانوار دهک یک در شرایط کنونی باید 100 سال پس انداز برای خرید یک واحد مسکونی 75 متر متربعی داشته باشد. هنجار بین المللی برای خرید یک واحد مسکونی 5 تا 10 سال است.

وی همچنین سیاست غلط، ترزیق نقدینگی مقطعی و... را از عوامل افزایش تورم مسکن دانست و آنرا عامل مرگ تدریجی قدرت خرید مردم در این بخش اعلام کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت