چگونه عربی را برای کنکور بخوانیم

کد خبر: 1042733

اگر سوال چگونه عربی بخوانیم برای شما هم مطرح است، در این مقاله به صورت کامل و عالی در رابطه با نحوه مطالعه عربی برای کنکور و کسب درصد بالا در این درس توضیح داده شده است.

روش خواندن عربی برای کنکور

1- اینکه دروس عمومی را برای خواندن در نزدیکی کنکور در نظر بگیرید کار درستی نیست. دروس عمومی را بین دروس اختصاصی مطالعه نموده و با در نظر گرفتن مرورهای منظم حضور ذهن خود را برای این دروس در ایام کنکور و تا روز کنکور حفظ کنید. خصوصا برای درس عربی که درسی است که بسیاری از دانش آموزان در آن اشکال دارند باید زودتر شروع کنید. ممکن است ادبیات یا دینی را بتوانید در ایام نزدیک به کنکور بخوانید و درصد بالایی هم بزنید. اما برای عربی باید حتما زودتر شروع کنید. از مطرح ترین منابع کمک درسی عربی کنکور می توان میکروعربی کامل و عربی سفید گاج، عربی جامع خیلی سبز، عربی فوت و فن خیلی سبز، عربی تخته سیاه، عربی نشر الگو، کتاب عربی جامع مبتکران (ایاد فیلی) و … را نام برد.

چگونه عربی را برای کنکور بخوانیم

2- نکته مهم در کسب درصد بالا در دروس عمومی، داشتن حضور ذهن است. برای به یادآوری کامل مطالب خوانده شده برای عربی در ایام کنکور، حین مطالعه آن جزوات خلاصه ای برای مرورهای سریع بعدی یادداشت نمائید. نکاتی که حین مطالعه یا تست زنی برای درس عربی یادداشت می کنید می تواند در ایام جمع بندی بسیار مفید باشد. سعی کنید برای مرور لغات جدید برنامه منظمی داشته باشید و بسیار خوب است که کلمات جدید را داخل متن یاد بگیرید. به این ترتیب ماندگاری آن بیشتر خواهد بود.

پیشنهاد می شود حتما ببینید: فیلم آموزشی حل نمونه تست عربی کنکور

3- استفاده از فلش کارتها برای دروس عمومی هم بسیار مناسب است. در جاهایی که مطالعه دروس اختصاصی ممکن نیست، با استفاده از فلش کارتها به راحتی می توانید دروس عمومی را مرور نمائید. ویژگی خوبی که دروس عمومی مانند عربی دارد این است که برای مطالعه و مرور آن نیاز به کاغذ و قلم و نوشتن ندارید. می توانید از زمان های مرده خودتان در تاکسی و اتوبوس یا در مهمانی استفاده کنید و مطالب را مرور نمائید. به هر میزان حضور ذهن و تسلط بیشتری داشته باشید در کنکور عربی را بهتر خواهید زد.

4- برای دروس عمومی تست های کنکور های گذشته را هم کار کنید تا با نحوه مطرح شدن تست های کنکور دروس عمومی هم آشنا شوید. مهم است که تست های استاندارد بزنید. البته ابتدا کتاب درسی و قواعد و تمرینات را مطالعه کنید و بعد سراغ تست زنی بروید. به هر میزان تست های بیشتری بزنید تسلط شما بیشتر خواهد شد. البته هر تستی را نزنید و تست های کنکور سال های قبل را کار کنید. تست های تالیفی مشکلی که دارد این است که ممکن است به صورت غیر منطقی سخت باشد و وقت شما را تلف کند. تکنیک های تست زنی درست را یاد بگیرید و تست هایی که اصلا بلد نیستید را سریع رد شوید و تست هایی که به زمان نیاز دارد را علامت بزنید تا آخر سر دوباره سراغ آنها بروید. باید حین تست زنی برای درس عربی و یا هر درس دیگری بر زمان نظارت داشته باشید و به گونه ای جواب دهید که یک بار همه تست ها را دیده باشید و به تست هایی که بلد هستید سریع پاسخ دهید. خوب بلد بودن و تسط بر درس در کنار درست تست زدن می تواند در درس عربی یا هر درس دیگری شما را به درصدهای بالا برساند. متأسفانه دیده شده که دانش آموزی تسلط کافی به قواعد دارد ولی در زمان مقرر و معین نمی تواند بیش از نیمی از تست ها را بزند و فقط درصدی حدود ۵۰ یا ۶۰ را به دست می آورد. با این وجود باید سرعت عمل در تست زنی تمرین شود و یا حداقل با توجه به مدیریت تست زنی، ۵ الی ۷ تست سخت را نزده رها کنیم تا بتوانیم تست های آسان را حتمأ ببینیم تا وقت کم نیاورده و بتوانیم درصدی حدود ۷۲ یا ۸۰ را به دست آوریم. برای کسب درصد بالا در عربی کنکور، استفاده از کلاس های تدریس خصوصی عربی هم مفید است.

بودجه بندی سوالات عربی کنکور

سوالات عربی چند قسمت است. از بخش های مختلف درس عربی در کنکور سراسری و آزاد سوال مطرح می گردد که در ادامه به صورت حدودی اینکه از هر بخش چه تعداد سوالی پرسیده خواهد شد ذکر شده است.

الف- بخش اول ترجمه، که شامل ۸ سؤال است که عبارت اند از: ۵ سؤال ترجمه عربی به فارسی ۲ سؤال ترجمه فارسی به عربی (تعریب) و ۱ سؤال مفهوم است.

ب- بخش دوم، درک مطلب است که شامل ۹ سؤال است که شامل ۴ سؤال از متن داده شده و ۲ سؤال تشکیل (حرکت گذاری) و ۳ سؤال تجزیه و ترکیب (التحلیل الصرفی والاعراب) است.

ج- بخش سوم مربوط به قواعد عربی ۲و ۳ است که شامل ۸ سؤال است که شامل یک سؤال از اعلال، حدود ۲ سؤال از مرفوعات، حدود ۳ سؤال از منصوبات و ۱ سؤال از انواع اعراب واعراب فعل مضارع و ۱ سؤال از صفت و مضاف الیه و ….

سعی کنید در مرحله اول بر لغات جدید مسلط باشید و دائما مرور را انجام دهید. متن درس ها را بخوانید و آن را برای خودتان ترجمه کنید. در ادامه قواعد هر درس را خوب بخوانید و نکته برداری کنید. سعی کنید تمرینات را انجام دهید تا بر قواعد هر درس مسلط شوید. ابتدا خلاصه ای از قواعد تهیه کنید که درآن نکته های خیلی مهم و استثناها را یادداشت نمائید و پس از آن سعی کنید تست آن موضوع را بزنید. البته باید توجه کنیم اول ۱۰ الی ۱۵ تست را انتخاب کرده و آن تست ها را در زمان کمتر از ۱ دقیقه برای هر تست زده شود سپس درصد گرفته شود و بعد از آن با مراجعه به پاسخنامه اشکالات و نقاط ضعف را خود پیدا کرده و سعی شود با مراجعه به قواعد خلاصه شده یا قواعد مفصل در کتاب، مطالب را در ذهن تثبیت کند و اگر نتوانستیم حتمأ از معلم عربی یا دوستی که تسلط بیشتری دارد پرسیده شود. در این حالت است که شما کم کم به قواعد عربی تسلط پیدا می کنید و پس از آن می توانید به سراغ ۲۰ تست بعدی بروید و این کار را ادامه دهید. وقتی که تسلط شما بیشتر شد سعی کنید با در نظر گرفتن زمان استاندارد تست بزنید. مثلا به 20 تست عربی کنکور در 15 دقیقه پاسخ دهید.

اگر ۸ سؤال ترجمه و ۴ سؤال درک مطلب را که همگی مربوط به دانستن ترجمه است با هم جمع کنیم حدود ۵۰ درصد ازسوالات کنکور عربی می شود. البته می دانیم گاهی پاسخگویی به قواعد نیز مستقیم یا غیر مستقیم به دانستن ترجمه ارتباط دارد. با این وجود ارزش ترجمه و درک واژگان ارزشی بیش از ۵۰ درصد دارد. لذا پیشنهاد می گردد داوطلب کار خواندن عربی خود را با ترجمه آغاز کند و تا آخر، مطالعه و تست و تمرین ترجمه را رها نکند. به عبارت دیگر، تسلط بر لغات و ترجمه از قواعد اهمیت بیشتری دارد. شما اگر ترجمه و درک مطلب را خوب بلد باشید، هم می توانید به سوالات خودشان عالی پاسخ دهید و هم اینکه وقتی صورت سوال مربوط به تست های قواعد را مطالعه می کنید متوجه می شوید که سوال چه چیزی از شما می خواهد. بسیاری از دانش آموزان قواعد عربی را خوب بلد هستند اما چون نمی توانند صورت سوال را به فارسی ترجمه کنند اصلا متوجه نمی شوند سوال چه چیزی از ایشان می خواهد یا منظور تست را اشتباه متوجه می شوند. بنابراین باید به ترجمه و لغات جدید و درک مطلب در عربی اهمیت زیادی بدهید. همانطور که گفته شد مرور مداوم را مد نظر داشته باشید و بسیار خوب لغات را به خاطر بسپارید. متن های عربی داخل کتاب را برای خودتان ترجمه کنید و بر آن مسلط باشید.

توجه: برای دانلود رایگان جزوه و تست عربی کنکور اینجا کلیک کنید.

10 نکته عالی برای موفقیت در عربی کنکور

برای یک پاسخ دهی موفق به سوالات درس عربی در کنکور به مطالب زیر توجه کنید. منبع این مطالب پیک سنجش است.

1- درس عربی را پیوسته بخوانید. یعنی هر گاه شروع به مطالعه نمودید، تا زمان کنکور این مطالعه را ادامه دهید. اگر مطالعه درس را متوقف کنید بعد از مدتی همان مطالبی که مطالعه کرده اید را هم فراموش می کنید و باید دوباره از صفر شروع کنید و به این ترتیب زمان را از دست خواهید داد.

2- از کتاب عربی به هیچ عنوان غافل نشوید. پس به متن درس مراجعه نموده و قواعدی را که فرا گرفته اید در متن اجرا نمایید. مهمترین منبع شما برای مطالعه عربی کنکور و سایر دروس کتاب درسی است. کتاب درسی را با جدیت بخوانید و با مطالعه کتاب های متعدد خودتان را سردر گم نکنید. کتاب درسی را شخم بزنید و بر آن مسلط باشید.

3- ابتدا باید قواعد هر درس را از روی کتاب و جزوه مدرسه بخوانید. همانطور که گفته شد، قواعد عربی را خوب بخوانید و نکته برداری کنید. این خلاصه جزوه هایی که می نویسید در ایام نزدیک به کنکور بسیار به شما کمک خواهد کرد.

4- تمرینهای هر درس را بدون نگاه کردن به پاسخ ها حل کنید و تک تک آنها را در طول حل کردن معنی کنید. اگر بخواهید هر تمرین را به این ترتیب بخوانید که سریع جواب آن را نگاه کنید فایده ای ندارد. اگر خودتان برای بدست آوردن جواب کمی فکر کنید ذهن شما درگیر شده و رشد می کند. حتی اگر پاسخ درست هم ندهید ایرادی ندارد. اگر خودتان فکر کنید و ابتدا پاسخی بدهید وقتی جواب صحیح را می بینید بهتر آن را درک خواهید کرد.

5- بعد از یادگیری قواعد، متن آن درس را خط به خط بخوانید و جملات را تجزیه و تحلیل و معنی کنید. همانطور که گفته شد، اگر بر ترجمه و درک مطلب مسلط باشید نه تنها بیش از 50 درصد تست ها را راحت می توانید پاسخ دهید بلکه حین پاسخگویی به تست های قواعد هم کار شما راحت تر خواهد بود. پس این بخش از کار را خیلی جدی بگیرید.

6- از قواعد درس عربی خلاصه برداری کنید تا در موقع لزوم نیاز به رجوع مکرر به کتاب نداشته باشید و علاوه بر آن بتوانید آنها را به راحتی مرور کنید. مهمترین قواعد را بنویسید. خوب است هر جا لازم شد مثالی هم یادداشت نمائید. سعی کنید جزوه شما در عین حال که خلاصه است مهمترین نکات را هم داشته باشد.

7- با توجه به اهمیتی که در سال های اخیر به ترجمه و درک مطلب در این درس داده شده است، تک تک تمرینهای درس را ضمن حل کردن معنی کنید. همین که سعی می کنید تمرینات را معنی کنید لغات جدید برای شما مرور می شود و در جلسه کنکور هم راحت تر تست ها را ترجمه خواهید کرد.

حتما بخوانید: دانلود جزوه آموزش ترجمه عربی در کنکور

8- ترجمه و درک مطالب هم چون انگلیسی به ارتقای توانایی شما در پاسخگویی به تستها کمک شایان توجهی می کند و جعبه یادگیری لایتنر در این درس کمک بسیار خوبی به منظور یادگیری می باشد. از اهمیت ترجمه و درک مطلب هر چه گفته شود کم است. در تست های کنکور مربوط به قواعد عربی هم اگر خوب نتوانید صورت سوال را ترجمه کنید متوجه نخواهید شد که کدام نکته از قواعد عربی مورد سوال قرار گرفته است.

9- سعی کنید معنی کلمات را در جمله یاد بگیرید تا بهتر در ذهن بماند. برای هر لغت جدید یک جمله داشته باشید که در ذهن شما تصویری ایجاد کند. به این ترتیب هر وقت معنی لغت را لازم داشته باشید جمله به یاد شما خواهد آمد و معنی لغت را هم به یاد خواهید آورد.

10- از لغات و اصطلاحات مشکل فیش برداری کنید و آنها را به دفعات مرور نمایید. بعضی از لغات ممکن است برای حفظ کردن خیلی ساده نباشد. برای اینکه بتوانید چنین لغات را به خاظر بسپارید فیش برداری و مرور منظم بسیار مفید است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت