واکسن کرونا با چند دلار به ایران می‌رسد؟

کد خبر: 1042950

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به تشریح وضعیت بیماری کرونا، زمان دسترسی به واکسن و...، پرداخت.

خبرگزاری مهر: علیرضا رئیسی، روز یکشنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، در واکنش به برخی ادعا‌ها مبنی بر اینکه گفته می‌شود در تست واکسن ایرانی از آب مقطر استفاده شده است، گفت: باید دید این حرف‌ها را چه کسانی مطرح می‌کنند. زیرا، ایران سابقه صد ساله در واکسن سازی دارد.

وی با اشاره به کشور‌هایی که ساخت واکسن کرونا را دنبال می‌کنند، افزود: جالب است که چرا از آن‌ها اسمی برده نمی‌شود.

رئیسی در خصوص زمان دسترسی به واکسن ایرانی، گفت: این واکسن هم مثل سایر جا‌های دیگر باید فاز‌های بالینی را پشت سر بگذارد و به نظر می‌رسد در بهار ۱۴۰۰ بتوان واکسن را تولید کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ارتباط با عوارض آلودگی هوا در روز‌های کرونایی، گفت: آلودگی هوا در انتشار ویروس تاثیر ندارد، اما می‌تواند وضعیت بهبودی افراد مبتلا به کرونا را به تاخیر بیاندازد و حال بیماران را بدتر کند.

رئیسی تاکید کرد: میزان کشندگی کرونا در هوای آلوده حدود ۸ تا ۹ درصد بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب کرونا در کشور، گفت: متاسفانه وقتی شرایط عادی می‌شود، نگرانی‌های ما بیشتر می‌شود.

رئیسی افزود: با توجه به فصل سرما و بسته ماندن در و پنجره‌ها و نبود تهویه مناسب، از مردم درخواست می‌کنیم از دورهمی‌ها خودداری کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نگرانی‌های ما، آغاز سفر‌ها در وضعیت عادی انگاری شرایط کرونایی است که می‌تواند دوباره منجر به تشدید بیماری شود. لذا، از هموطنان درخواست می‌کنیم که فعلا از رفتن به سفر خودداری کنند.

به گفته رئیسی، در حال حاضر حدود ۴۰۰ شهر در وضعیت زرد و ۴۳ شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

رئیسی در خصوص زمان دسترسی به واکسن خارجی، افزود: بر اساس صندوق کواکس، کشور‌ها برای دسترسی به واکسن طبقه بندی می‌شوند. آنچه مسلم است، امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری، بتوانیم تعدادی واکسن برای استفاده گروه‌های در اولویت، دریافت کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با قیمت واکسن خارجی، گفت: قیمت واکسن‌های خارجی بین ۲.۱۹ تا ۴۴ دلار متغییر خواهد بود و این بسته به نوع کشور، فرق می‌کند.

وی ادامه داد: واکسن خارجی برای ما کمتر از ۱۰ دلار خواهد بود.

رئیسی با اشاره به درخواست ۱۵.۸ میلیون دوز واکسن از سوی ایران، گفت: کار‌های انتقال ۵۲ میلیون دلار پول خرید واکسن در حال نهایی شدن است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در پاسخ به این سئوال که چه مقدار واکسن با کدام اولویت‌ها نیاز داریم، افزود: اولویت‌ها و نیاز‌های اولیه به واکسن در قالب یک نرم افزار آماده شده و مشخص گردیده هر شهر کشور چند دوز واکسن باید دریافت کند.

وی با اشاره به اولین گروه اولویت‌های دریافت واکسن، گفت: اگر افراد سالمند را بالای ۶۰ سال محاسبه کنیم، ۸ میلیون نفر سالمند خواهیم داشت. بقیه گروه‌های در اولویت به ترتیب شامل کادر بهداشت و درمان، بیماران سرطانی، جانبازان با درصد بالا، افرادی که کار‌های پرریسک دارند و مشاغلی مثل معلمان، نیرو‌های انتظامی و...، در مجموع حداقل ۲۱ میلیون نفر باید واکسن را دریافت کنند.

رئیسی تاکید کرد: با توجه به اینکه تزریق واکسن برای هر نفر دو دوز خواهد بود، بنابراین به ۴۲ میلیون دوز واکسن نیاز داریم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت