ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی (مراحل و مدارک مورد نیاز)

کد خبر: 1045600

ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی (مراحل و مدارک مورد نیاز)

دمنوش‌ها معمولاً از گیاهان دارویی تهیه می‌شوند و عمدتاً فاقد کافئین هستند. این محصولات به صورت تازه یا خشک در آب گرم ریخته می‌شوند و پس از دم کشیدن، آمادۀ نوشیدن می‌شوند. گرم‌نوش‌ها را شاید بتوان متداول‌ترین و قدیمی‌ترین شیوۀ مصرف گیاهان دارویی دانست. با انتشار نتایج تحقیقات علمی جدید بر روی انواع دمنوش‌های گیاهی، تولید و مصرف این محصولات در سراسر جهان بسیار بیشتر از قبل شده است. این موضوع مورد توجه کارآفرینان و مبتکران کسب‌وکارهای جدید نیز قرار گرفته است. شتاب گرفتن ثبت قانونی برند در حوزه دمنوش نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نیز نگاه بسیار مثبتی به سوددهی کسب‌وکارهای مرتبط با گیاهان دارویی دارند. در این مقاله می‌کوشیم با پرداختن به اهمیت ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی در ایران، راهکارهای موفقیت تجاری در این حوزه را بیان کنیم.

اهمیت ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی

مشتریان دمنوش و گیاهان دارویی بسیار گسترده هستند و تبلیغ درست می‌تواند محصول شما را به بهترین شکل به آنها معرفی کند. اهمیت ثبت نام تجاری و برند دمنوش‌های گیاهی همین‌جا آشکار می‌شود. این کار برای داشتن تبلیغات مؤثر ضروری است. نام تجاری، نشان تجاری (لوگو) و علائم تجاری نقشی تعیین‌کننده در شناخته شدن تولیدات شما دارند. بنابراین برای محافظت از علامت تجاری خود در برابر سوءاستفاده و سودجویی باید مراحل ثبت قانونی برند را طی نمایید. همچنین ثبت رسمی برند دمنوش‌های گیاهی برای اشخاصی که قصد صادر کردن محصولات خود را دارند الزامی است. عرضه محصولات در فروشگاه‌های آنلاین و پلتفرم‌های اینترنتی نیز نیازمند طی کردن همین مسیر است.

ثبت برند دمنوش‌های گیاهی

تولید و فروش دمنوش‌های گیاهی در ایران طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. اقبال مصرف‌کنندگان به این محصولات موجب شده است که تولیدکنندگان زیادی پا به این عرصه بگذارند. همچنین تنوع موجود در این حوزه امکانات فراوانی را برای عرضه این تولیدات فراهم آورده است. افزایش آمار ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی گویای همین موضوع است. از سوی دیگر، ارتباط این محصولات با سلامت جامعه موجب حساسیت بیشتر مسئولان و توجه دقیق‌تر خریداران شده است. برندهای ثبت‌شده دمنوش امکان پخش گسترده‌تری دارند و مخاطبان آنها اعتماد بیشتری به تولیدات‌شان می‌کنند.

مراحل ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی

برای ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی باید به سایت مرکز مالکیت معنوی قوه قضائیه کشور مراجعه نمایید و مراحل زیر را گام به گام طی کنید:

 • مشخصات و اطلاعات مالک برند را وارد نمایید.
 • مدارک مورد نیاز برای ثبت برند تجاری را آپلود کنید.
 • هزینه ثبت برند دمنوش‌های گیاهی را پرداخت نمایید.
 • در پایان، شماره اظهارنامه خود را برای پیگیری‌های بعدی یادداشت کنید.

پس از بررسی کارشناسان این مرکز، اگر مدارک شما کاستی یا اشتباهی نداشته باشند، از شما درخواست می‌شود نسخه برابر اصل شده مدارک خود را به این اداره بفرستید. سپس گواهی چاپ آگهی تقاضای شما در روزنامه رسمی صادر می‌شود. پس از انتشار آگهی و نبود هیچ ادعایی در این زمینه، گواهینامه ثبت برند شما صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت برند دمنوش گیاهی برای اشخاص حقیقی
 • کارت ملی هوشمند و شناسنامه متقاضی
 • مجوز فعالیت قانونی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (برای تولید و بسته‌بندی فراورده‌های گیاهی)
 • مجوز فعالیت رسمی از وزارت جهاد کشاورزی (برای کِشت گیاهان دارویی)
 • ارائه کارت بازرگانی (برای ثبت برند لاتین دمنوش‌های گیاهی)
مدارک مورد نیاز برای ثبت برند دمنوش گیاهی برای اشخاص حقوقی
 • شناسنامه و کارت ملی هوشمند متقاضی
 • روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت
 • مجوز فعالیت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (برای بسته‌بندی فراورده‌های گیاهی)
 • مجوز فعالیت قانونی از وزارت جهاد کشاورزی (برای تولید داروهای گیاهی)
 • ارائه کارت بازرگانی (برای ثبت برند لاتین گیاهان دارویی)
مدت زمان ثبت برند دمنوش

انتخاب اصولی نام برند باعث می‌شود تا روند ثبت قانونی آن زمان کمتری ببرد. زیرا اگر اسم پیشنهادی برای ثبت برند تجاری دمنوش و گیاهان دارویی تکراری باشد، اداره مالکیت معنوی آن را عودت خواهد داد. از زمانی که مدارک شما تکمیل و اظهارنامه شما ارسال می‌شود، حدود سی تا چهل روز کاری زمان می‌برد تا نتیجه درخواست شما بیاید. پس از آن، شما باید نوبت اول آگهی خود را به منظور اطلاع‌رسانی منتشر نمایید و یک ماه منتظر بمانید تا اگر کسی اعتراضی دارد آن را اعلام کند. سپس گواهی نهایی شما صادر می‌شود و با درج آگهی دوم در روزنامه رسمی این پروسه به پایان می‌رسد. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند دمنوش‌های گیاهی نزدیک به سه ماه است.

هزینه ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی

هزینه ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی به تعداد محصولات، مجوز‌های لازم و طبقات درخواستی بستگی دارد. منظور از طبقه، نوع خدمات یا کالاهایی است که هر شخص حقیقی یا حقوقی برای برند خود در نظر می‌گیرد. به طور مثال، کمترین هزینه ثبت برند دمنوش‌های گیاهی در سال ۱۳۹۹ در سامانه موسسه آسان‌ثبت ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال (دو میلیون و پانصد هزار تومان) است. این مبلغ برای ثبت برند تجاری یک کمپانی تولید دمنوش لاغری با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی محاسبه شده است. گفتنی است که هزینه ثبت برند لاتین با هزینه ثبت برند فارسی تفاوتی ندارد.

استعلام برند دمنوش و گیاهان دارویی

ثبت برند دمنوش و گیاهان دارویی در ایران روال قانونی روشنی دارد. اگر برندی به نام فردی ثبت شود، هیچ شخص یا شرکتی حق استفاده از آن را نخواهد داشت. بنابراین اگر می‌خواهید نام تجاری برای دمنوش‌های گیاهی خود انتخاب کنید، پیش از هر اقدامی آن را استعلام نمایید. برای استعلام آنلاین برند در ایران باید به سایت مرکز مالکیت معنوی رجوع کنید. شما می‌توانید با وارد کردن نام برند، عبارت‌های مشابه آن، طبقه‌بندی کالا و خدمات، طبقه‌بندی تصاویر و نیز نام و نام‌خانوادگی اشخاص حقیقی یا نام‌های تجاری اشخاص حقوقی در این سایت به جست‌وجو بپردازید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت